"LEPO SPAVAJ, OVA GREŠKA SE NEĆE PONOVITI": Preživeli iz Hirošime pozivaju Kišidu da potpiše sporazum o zabrani nuklearnog oružja
PREŽIVELI atomsko bombardovanje na sastanku sa japanskim premijerom Fumiom Kišidom zahtevali su da Tokio potpiše sporazum o zabrani nuklearnog oružja, izvestila je novinska agencija Kjodo.

Nuklearna proba 1960. u alžirskoj Sahari
Na 78. godišnjicu atomskog bombardovanja Hirošime, nakon pogrebne ceremonije, Kišida je održao sastanak sa preživelima u ovoj tragediji.
- Put u svet bez nuklearnog oružja može se stvoriti samo kroz sporazum o zabrani nuklearnog oružja - citira novinska agencija Kjodo deo njihovih zahteva, napominjući da su pozvali premijera da učestvuje u sporazumu.
Na ovo se Kišida ograničio na obećanje da će uložiti odgovarajuće napore protiv zemalja koje poseduju nuklearno oružje.
Na samoj ceremoniji, gradonačelnik Hirošime Kazumi Macui je takođe pozvao japansku vladu, ako ne da potpiše ugovor, onda bar da bude posmatrač na drugoj konferenciji Međunarodne organizacije za eliminaciju nuklearnog oružja ICAN, međutim, u govoru premijera, koji je održan posle govora gradonačelnika, Kišida nije ni pomenuo ugovor, ograničavajući se na obećanje da će uložiti napore da se ostvari svet bez nuklearnog oružja.
Japan sada ima 113.600 preživelih u atomskom bombardovanju Hirošime i Nagasakija. Njihova prosečna starost je sada 85,01 godina. Tokom protekle godine njihov broj se smanjio za više od 5 hiljada ljudi.
Sahrana u znak sećanja na žrtve atomskog bombardovanja održana je u Parku mira u Hirošimi na 78. godišnjicu tragedije. Na spomeniku u Parku mira, gde se svake godine održava ceremonija žalosti – mestu u blizini epicentra, gde je posle bombardovanja spaljeno bezbroj tela poginulih, piše: „Lepo spavaj, ova greška se neće ponoviti“.
Ceremoniji su prisustvovali japanski premijer Fumio Kišida, članovi vlade, predstavnici međunarodnih organizacija i diplomatskih misija 111 država, što je bio maksimalan broj za sve vreme ceremonije. Gradske vlasti ove godine, kao i ranije, nisu slale pozive ambasadama Rusije i Belorusije. U 8:15 časova – u času kada je izbila atomska eksplozija iznad Hirošime – najavljen je minut ćutanja. Nakon Deklaracije mira – govora gradonačelnika Hirošime, na nebo su pušteni beli golubovi – simbol mira na Zemlji.
Ove godine, prvi put od ukidanja ograničenja zbog korona virusa, na ceremoniji učestvuje 7.000 ljudi, ukupno 50.000 ljudi će doći na spomen obeležje da oda sećanje na poginule tog dana.
U avgustu 1945. američki piloti bacili su atomske bombe na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki. Od atomske eksplozije i njenih posledica u Hirošimi, od 350.000 stanovnika, stradalo je 140.000 ljudi, u Nagasakiju - 74.000. Ogromna većina žrtava atomskog bombardovanja bili su civili. Na godišnjicu tragičnih događaja – 6. i 9. avgusta – godišnje se održavaju „Mirovne ceremonije“ u Hirošimi i Nagasakiju, prenela je RIA.
BONUS VIDEO: OVAKO IZGLEDA RODOS NAKON POŽARA - Vatra je uništila sve pred sobom
Preporučujemo

RACIJA POLICIJE U JAPANU: Tužioci upali u kancelarije zamenika ministra spoljnih poslova
04. 08. 2023. u 07:47

AMERIČKI VOJNICI PRONAĐENI MRTVI NA GRANICI SA BELORUSIJOM: Nestali tokom vežbe, uzbuna u NATO
ČETIRI američka vojnika koja su nestala tokom NATO vežbi u Litvaniji su poginula, javio je portal LRT (Litvanska radio-televizija), pozivajući se na izvore.
26. 03. 2025. u 17:16

RODITELjI POGINULE DECE FORMIRALI ŽIVI ŠTIT: Ne dozvoljavaju da se tela odnesu na obdukciju
RODITELjI koji su u požaru izgubili svoju decu u diskoteci "Puls" u Kočanima ne dozvoljavaju da se tela nastradalih odnesu na dodatnu obdukciju u Skoplje, tražeći da im se odmah predaju kako bi pripremili sahrane, javlja Plusinfo.
16. 03. 2025. u 19:40

MILICA BEZ POSLA: Tragačica dobila otkaz, završila na Birou za zapošljavanje - kao tehnološki višak! Od tada nije našla novi
JOKANOVIĆEVA se nalazi na Birou za zapošljavanje, a ovu temu javno je pokrenula voditeljka RTS-a Tanja Peternek Aleksić.
28. 03. 2025. u 15:24
Komentari (4)