AMERIČKA EVROPSKA KOMANDA O TVRDNJI DA DRONOVI NE LETE: Nadzorni avioni SAD i dalje obavljaju operacije u regionu Crnog mora

P. Z. S./sputnikportal.rs/sputnikglobe.com

20. 04. 2023. u 17:59

AMERIČKA evropska komanda (EUCOM) rekla je za Sputnjik u četvrtak da Sjedinjene Države nastavljaju da upravljaju osmatračkim avionima u regionu Crnog mora nakon što su se pojavili izveštaji da su prestale da lete dronovima Global Houk tamo.

АМЕРИЧКА ЕВРОПСКА КОМАНДА О ТВРДЊИ ДА ДРОНОВИ НЕ ЛЕТЕ: Надзорни авиони САД и даље обављају операције у региону Црног мора

Ilustracija telegram rybar

-Avioni za obaveštajne, osmatranje i izviđanje američkih vazduhoplovnih snaga nastavljaju da aktivno sprovode operacije u međunarodnom vazdušnom prostoru iznad Crnog mora, rekao je portparol EUCOM-a. -Da bismo obezbedili bezbednost poprišta i slobodu manevara, rutinski smo delovali u Crnom moru pre ruske invazije na Ukrajinu, u skladu sa zakonima koji regulišu međunarodni vazdušni prostor, i nastavićemo da delujemo u regionu Crnog mora i ubuduće.

Foto printskrin YouTube tvzvezda.ru

PODACI SA FLAJTRADARA: AMERIČKI DRONOVI NE LETE

SAD su u potpunosti obustavile letove svojih strateških bespilotnih letelica „global houk“ iznad Crnog mora nakon incidenta sa drugim američkim dronom „riper“, pokazuju podaci portala „Flajtradar“ koje je analizirao Sputnjik, a informacije je potvrdio i obavešten izvor.

Kako se može videti u arhivi praćenja letova „Flajtradara“, američki „global houk“ je poslednji put leteo iznad Crnog mora naspram obala Krima 21. marta. Od tada američke strateške bespilotne letelice, čija je baza na Siciliji, više nisu ulazile u vazdušni prostor iznad Crnog mora. Poređenja radi, od početka specijalne vojne operacije u Ukrajini mesečno su izvodili u proseku osam-devet izviđačkih letova iznad mora naspram ruskog poluostrva.

Prema informacijama sa „Flajtradara“, od 21. marta do 20. aprila dronovi „global houk“ samo su tri puta poletali sa vazduhoplovne baze na Siciliji, ali su svaki put leteli u vazdušnom prostoru Rumunije na udaljenosti većoj od 400 kilometara od Krima, odnosno van područja koje pokriva radar drona koji je u stanju da prima slike terena na maksimalnoj udaljenosti do 200 kilometara.

Foto: Printskrin/Jutjutb/US Military News

Obavešteni izvor je potvrdio za Sputnjik da je američki strateški dron „global houk“ poslednji put leteo iznad Crnog mora naspram Krima 21. marta.

„Nakon incidenta sa američkim dronom 'riper' koji je pao u Crno more 14. marta, 'global houk' je izveo još samo dva leta iznad Crnog mora – 17. marta i 21. marta – oba puta na udaljenosti ne manjoj od 140 kilometara od južne obale Krima“, rekao je naš sagovornik.

Kako je objasnio, američka komanda smatra nesvrsishodnim dalji nastavak letova u tom području.

„S jedne strane, na takvoj udaljenosti smanjuje se obim informacija koje prima dron, a sa druge strane nakon 14. marta pojavila se opasnost da američka strana izgubi takav aparat, a 'global houk' je mnogo skuplji od 'ripera' i opremljen je najnaprednijom opremom“, ističe sagovornik.

RQ-4 „global houk“ je najkrupniji strateški dron. Raspon njegovih krila, u zavisnosti od modela, iznosi do 40 metara. Poletna masa drona premašuje 14 tona, maksimalni plafon leta je do 20 kilometara. „Global houk“ može da se nalazi u vazduhu do 36 sati i da leti na udaljenost od preko 22.000 kilometara. Dron je opremljen različitom izviđačkom opremom koja uključuje radar, sistem optičkog lociranja i infracrvene senzore.

Incident sa dronom iznad Crnog mora

Evropska komanda Oružanih snaga SAD saopštila je 14. marta da se ruski Su-27 „sudario“ sa američkim dronom MQ-9 „riper“ iznad Crnog mora i da je bespilotna letelica pala u međunarodne vode. Navodno, ruski avion Su-27 namerno je ispustio gorivo na MQ-9, zbog čega je propeler otkazao i dron je pao u međunarodne vode.

Rusko Ministarstvo odbrane nakon toga je saopštilo da je američki dron MQ-9 „riper“ pao u Crno more tokom oštrog manevrisanja u međunarodnim vodama blizu Krima. Bespilotna letelica je sa isključenim transponderima letela u pravcu Rusije, narušivši granice područja privremenog režima korišćena vazdušnog prostora uspostavljenog za potrebe izvođenja ruske specijalne vojne operacije.

BONUS VIDEO - „Granit 2023“ - Pripreme za prikaz sposobnosti Vojske Srbije

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE