BRISELSKI MUDRACI SAMI SEBI ISKOPALI JAMU: Otkazali kupovinu ruskog gasa, a ne pominju ključni problem
POLITIČKI i energetski "mudraci" u Briselu sami sebi kopaju jamu najavama o smanjenju kupovine ruskog gasa - cene gasa odavno su "otišle u nebo", a nema kapaciteta za redovno snabdevanje evropskog tržišta gasom iz škriljaca i sa drugih područja, navodi "Geopolitika".
Osim što je i cena neruskog gasa drastično skočila i time usmerila američki gas u Evropu (jer Amerikanci prodaju samo onima koji plate najviše), nastao je još jedan ozbiljan problem o kome se u EU nerado javno govori.
Naime, u svetu jednostavno nema dovoljno infrastrukturnih kapaciteta za dopremu gasa do prihvatnih terminala.
Preciznije, raspoloživa globalna tankerska flota nije dovoljna za podmirivanje naglo naraslih potreba, što, logički, dovodi do velikog povećanja cena usluga prevoza.
Zato u EU mnogi dobavljači ne odustaju od ruskog gasa, svesni da su priče o skorom potpunom odbacivanju ruskih energenata - nerealne.
Nakon ruskog zahteva (koji je posljedica zapadnih sankcija) da se dalje isporuke gasa u Evropu plaćaju u rubljama, samo su pojedini naivci (ili samo slepi poslušnici tuđih interesa), poput Poljske, Bugarske i baltičkih država, požurili da daju primer drugima, navodi se u tekstu.
Oni su požurili da dokažu da se može bez ruskog gasa – te su i službeno odbile predlog Moskve za plaćanje u ruskoj nacionalnoj valuti.
Uslijedio je automatski odgovor "Gasproma" koji je tim zemljama jednostavno zaustavio isporuke zbog čega su se Poljska i Bugarska našle u ozbiljnom problemu.
Varšava je to kompenzovala uvozom gasa (naravno, radi se opet o ruskom gasu) iz Nemačke, kojoj i samoj nedostaje gas.
To se radi posredstvom reversa kroz gasovid Jamal-Evropa, koji spaja Rusiju, preko Bjelorusije i Poljske sa Nemačkom.
U Bugarskoj je stanje puno gore jer je ta zemlja gotovo u potpunosti zavisna od ruskog gasa, pa je došlo do ozbiljnih potresa i oštrih reakcija prema vladi u Sofiji od predstavnika tamošnjeg industrijskog sektora, kao i malih potrošača.
Stanje je za sada podnošljivo samo zato što je kasno proleće i što više nema potrebe za grejanjem.
Ipak, mnogi distributeri gasa potpisali sa Rusijom ugovore i kupovini gasa u rubljama.
Kijevski institut ekonomije objavio je spisak tih kmpanija:
Mađarska - "MVM"; Njemačka -"VNG", "RVE"," Uniper"; Francuska - "Engi"; Italija - "Eni"; Austrija - "OMV"; Češka "CEZ"; Slovačka - "SPP", "Geoplin";
Grčka - "DEPA Komerc", "Mytilinis", "Promeeus Gas"...
Jasno je da cenu avanturističkih politika plaćaju građani, a kraj problemima ne nazire se na horizontu, zaključuje "Geopolitika".
BONUS VIDEO: AKTIVNOSTI NA BALTIČKOM MORU: Pogledajte vežbe dela Baltičke flote
NOVO RUSKO ORUŽJE NA FRONTU U UKRAJINI: Izaziva zastrašujuću štetu, a ima samo jedan cilj
RUSIJA je nedavno počela da proizvodi termobarične bespilotne letelice koje će se koristiti uz bespilotne letelice-mamce u Ukrajini, a koje su u stanju da nanesu ozbiljnu štetu civilima, otkrila je istraga Asošiejted presa (AP).
16. 11. 2024. u 20:23
"PRONAĆI ĆU I UNIŠTIĆU IH SVE" Hitno se oglasio Ilon Mask, reagovala i Zaharova
AMERIČKI biznismen Ilon Mask saopštio je putem društvene mreže da će „pronaći i uništiti“ sve one koji ga optužuju za kontakte sa Moskvom.
16. 11. 2024. u 16:18
ĐURĐIC I ĐURĐEVDAN: Isti svetac, dve ikone i dva praznika - u čemu su sličnosti i razlike?
SVETOG Georgija ili svetog Đorđa/Đurađa - kako u narodu zovu ovog sveca, pravoslavni Srbi slave dva puta u godini.
16. 11. 2024. u 08:25
Komentari (1)