LITURGIJA U MANASTIRU JASENOVAC PRED POSETU PATRIJARHA PORFIRIJA: Služio vladika Jovan, prisustvovali malobrojni Srbi (FOTO)
VLADIKA pakračko-slavonski Jovan služio je jutros svetu liturgiju u manastiru Jasenovac, u istoimenoj opštini u kojoj danas živi oko tridesetak Srba, a koji će kasnije danas posetiti novoustoličeni patrijarh srpski Porfirije.

Foto: Tanjug
Liturgija je održana u manastirskoj zimskoj crkvi, udaljenoj oko dva kilometara od spomenika Kameni cvet koji je posvećen svim žrtvama koje su stradale od strane ustaša za vreme Drugog svetskog rata, a osim monaštva manastira koji broji osam monahinja, prisustvovala je nekolicina vernika.
Nakon liturgije, obraćajući se vernicima i poželevši im dobrodošlicu, vladika Jovan je istakao značaj današnje posete patrijarha Porfirija, posebno zato što je to druga crkvena poseta patrijarha od njegovog ustoličenja 19. februara.
Patrijarh Porfirije je u okviru prve zvanične crkvene posete, podsetio je vladika Jovan, posetio Baniju, kraj koji je pre nekoliko meseci pogodio razoran zemljotres gde je, kako je ranije saopštila Srpska pravoslavna crkva, isporucio kontejnere namenjene za privremeni smeštaj porodica postadalih u zemljotresima na Baniji.
Manastir Jasenovac sa crkvom posvećenom rođenju Svetog Jovana Preteče pripada eparhiji pakračko-slavonskoj, a za vreme episkopa slavonskog Save bio je i sedište eparhije.
Manastirska crkva je sagrađena 1775. Godine, ali je razorena na početku Drugog svetskog rata 1941. godine i to rukama prvih jasenovačkih logoraša.
Hram je obnovljen i osvećen 2. septembra 1984. godine, a tokom ratnih sukoba pri raspadu bivše SFR Jugoslavije, 1991. godine, crkva je ponovo oštećena.
U maju 1995. godine, u operaciji Bljesak, manastirska crkva je oskrnavljena i opustošena, da bi 2000. godine, ponovo bila obnovljena kada je vladika Sava Jurić proglasio jasenovačku crkvu Rođenja Svetog Jovana Krstitelja za manastir.

RUSI SE SPREMAJU ZA VELIKU OFANZIVU: Napašće duž cele linije fronta od 1.000 km, evo koliko će akcija trajati
RUSKE trupe pripremaju se za novu ofanzivu u narednim nedeljama kako bi pojačale pritisak na Ukrajinu i ojačale poziciju Kremlja u eventualnim pregovorima o prekidu vatre. Prema tvrdnjama agencije AP, analitičari smatraju da bi nova ofanziva mogla da traje od šest do devet meseci.
29. 03. 2025. u 18:11

AMERIKA SPREMA VELIKI UDAR: Bombarderi "ubice" ciljaju nuklearne elektrane u Iranu (FOTO)
Sjedinjene Države su rasporedile stelt bombardere B-2 Spirit u vojnu bazu Dijego Garsija u Indijskom okeanu, potez koji bi navodno mogao biti povezan sa pripremama za potencijalni napad na iransku nuklearnu infrastrukturu.
29. 03. 2025. u 19:25

"ŠTA JE ŽENA?" Tramp odgovorio na pitanje novinara - izazvao smeh u prostoriji (VIDEO)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp je izazvao smeh kod novinara kada ga je jedan od njih zamolio da definiše šta je žena.
30. 03. 2025. u 09:48
Komentari (2)