ILUZIJA O ČLANSTVU "Fajnenšel tajms": BiH se iz geopolitičkih razloga gura u EU
MALO po malo, vrata za članstvo Bosne i Hercegovine u EU se otvaraju. Ono što kvari ovu dobru vest, piše "Fajnenšel tajms", je što Brisel svoju politiku prema Balkanu zasniva na željama, a ne na realnosti.
Put do proširenja pun je prepreka. Sa jedne strane EU mora da izmeni način funkcionisanja svojih institucija, finansija i politiku kako bi primila nove članice. A entuzijazma za to među 27 zemalja članica u ovom trenutku nema.
Sa druge strane, zemlje kandidati moraće da sprovedu reforme u svojim društvima kako bi bile "pogodne" za članstvo u Uniji. Iako je Balkan na putu ka EU još od samita u Solunu 2003. godine, Hrvatska je poslednja koja se priključila Uniji 2013. godine.
A sama BiH je na samom kraju reda, uprkos pohvala predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da je zemlja napravila "impresivne korake napred".
Među tim "impresivnim koracima" su usvajanje: zakona o konfliktu interesa, borba protiv pranja novca i finansiranja terorista, unapređenje pravosudnog sistema, upravljanje migracijama i usklađivanje sa spoljnom politikom EU.
U praksi, sarajevski politički analitičar Jasmin Mujanović je to ovako sročio: "Nema procesa ni logike; Brisel izmišlja stvari u hodu".
Drugim rečima, Komisija ima snažne geopolitičke argumente za forsiranje članstva BiH u Uniji, ali zna da oni sami po sebi nisu dovoljni da bi se pristupilo EU. Postoje kriterijumi za ulazak koji moraju biti ispunjeni, piše "Fajnenšel tajms".
Dakle, umesto toga, Komisija bira da podstakne iluziju da je BiH konačno na putu da transformiše institucije koje su je od 1995. godine i Dejtonskog sporazuma učinile politički najparalizovanijom, nefunkcionalnijom državom u Evropi.
I to je, navodi list, glavni problem sa pristupom EU potencijalnom ulasku BiH u klub. Demokratija je uslov za članstvo, ali, podržavajući bosanskohercegovački politički sistem zasnovan na etničkoj pripadnosti, EU zapravo učvršćuje antidemokratske tendencije.
Stoga, zaključuje "Fajnenšel tajms", da bi Bosna i Hercegovina postala punopravna članica EU, Zapad će morati u potpunosti da reformiše njen etnički zasnovan politički sistem koji je posledica Dejtonskog sporazuma koji su ugovorili Amerikanci.
BONUS VIDEO: BRUKA - Pogleđate kako su Đilasovi i Šolakovi mediji obeležili godišnjicu NATO agresije
(RT)
Preporučujemo
BRUKA: Srpskim povratnicima u 10 ni marka za infrastrukturne projekte
23. 03. 2024. u 22:51
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)