ZELENI ŠTIT PLANETE: Očuvanje i obnova šuma za održivu budućnost

Kristina Špirković

26. 03. 2025. u 14:17

Obnova i zaštita šuma nisu samo ekološka potreba već i moralna obaveza prema budućim generacijama.

ЗЕЛЕНИ ШТИТ ПЛАНЕТЕ: Очување и обнова шума за одрживу будућност

Foto: Shutterstock

Svaka akcija usmerena na pošumljavanje i očuvanje prirodnih resursa predstavlja ulaganje u zdraviju i održiviju budućnost. Klimatske promene i ekološke katastrofe postale su stvarnost, koja sve jasnije ukazuje na hitnost usmeravanja pažnje ka pošumljavanju i održivom upravljanju šumama.

Šume su, u suštini, naš prirodni štit: apsorbuju ugljen-dioksid, proizvode kiseonik, čuvaju biodiverzitet i sprečavaju eroziju zemljišta. Tema ovogodišnjeg obeležavanja Međunarodnog dana šuma, «Šume i hrana», ističe ključnu ulogu šuma u globalnoj sigurnosti hrane. Šume nisu samo izvor hrane, već i vitalni elementi u poljoprivredi, jer obezbeđuju stanište za oprašivače i obogaćuju zemljište. Takođe, prema dostupnim podacima, više od pet milijardi ljudi koristi šumske proizvode za ishranu. Pored toga, u mnogim ruralnim krajevima, porodice obezbeđuju i do 20 odsto svojih prihoda upravo zahvaljujući šumama. Uprkos tome, stopa deforastacije širom sveta i dalje je alarmantna. Zato je neophodno da svi – od pojedinaca do kompanija i državnih institucija – preuzmu odgovornost i doprinesu očuvanju ovog dragocenog prirodnog bogatstva.

Odgovornost kompanija – primeri dobre prakse

Sve veći broj kompanija prepoznaje značaj održivog razvoja i aktivno učestvuje u zaštiti životne sredine. Putem različitih ekoloških inicijativa, kompanije sprovode projekte sadnje drveća, zaštite prirodnih staništa, korišćenja obnovljivih izvora energije i smanjenja emisije ugljen-dioksida. Kompanije iz različitih sektora, od energetike do maloprodaje, pokreću projekte pošumljavanja, usvajaju politiku „nulte deforastacije“ i ulažu u obnovljive materijale kako bi smanjile svoj ekološki otisak.

U svetu postoje brojni primeri kompanija koje aktivno rade na ovim pitanjima. Na primer, jedna velika globalna kompanija koja se bavi proizvodnjom električnih vozila usmerila je svoje napore na značajnu obavezu da u narednim godinama zasadi milione drveća, kako bi ne samo smanjila svoj ugljenični otisak, već i uticala na globalnu borbu protiv klimatskih promena. Ova kompanija je takođe uvela program reciklaže baterija i inovativne metode za smanjenje potrošnje resursa u procesu proizvodnje, čime se istovremeno obezbeđuje ušteda energije i smanjenje otpada.

Šume u Srbiji

Srbija spada među srednje pošumljene zemlje. Nedavno je objavljeno da će naša zemlja realizovati projekat FOREST Invest, vredan 84 miliona dolara, u okviru kojeg će pošumiti 7.000 hektara i obnoviti 51.000 hektara degradiranih šuma. Pored toga, jedan od domaćih primera dobre prakse je i kompanija NIS, čiji Klub volontera sprovodi brojne akcije pošumljavanja i uređenja šumskih područja. Između ostalog, sprovedena je sadnja 500 sadnica na području Rafinerije nafte Pančevo, kao i pošumljavanje u Kikindi i Kuli, uz obnavljanje Limanskog parka u Novom Sadu nakon razornih superćelijskih oluja. Ove akcije ne samo da doprinose zaštiti životne sredine, već i jačaju svest o ekološkoj odgovornosti među zaposlenima i lokalnim zajednicama.

Obeležavajući Međunarodni dan šuma 21. marta, Ujedinjene nacije podsećaju na činjenicu da svake godine gubimo 10 miliona hektara šuma usled njihovog krčenja, čime se još snažnije ukazuje na urgentnu potrebu za zaštitom i obnovom šumskih resursa. Očuvanje i obnova šuma ključni su za zdravu životnu sredinu i održivu budućnost. Svojim delovanjem danas, obezbeđujemo čistiji vazduh, stabilniju klimu i bolji kvalitet života za buduće generacije.


 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NEVOLJE KOD STARE DAME: Povredio se prvi štoper Juventusa