MEĐUNARODNI DAN ZDRAVLJA BILJA: Prevencija i zaštita su od esencijalnog značaja za život na našoj planeti
UJEDINjENE nacije su proglasile 12. maj Međunarodnim danom zdravlja bilja kako bi podigle globalnu svest o tome kako zaštita zdravlja biljaka može pomoći u okončanju gladi, smanjenju siromaštva, zaštiti biodiverziteta i životne sredine i podsticanju ekonomskog razvoja.
Činjenica da biljke čine 80% hrane koju jedemo i proizvode 98% kiseonika koji udišemo mnogo govori o esenijalnom značaju zdravlja bilja za život na Zemlji. Ukoliko tome dodamo da poljoprivredna proizvodnja veoma zavisi od zdravlja bilja, te da to donosi glavne prihode ruralnim zajednicama, dolazimo do toga da bi se stopa siromaštva u velikoj meri povećala ukoliko se ne vodi računa o zdravlju bilja. Takođe, biljke su veoma važna karika za našu životnu sredinu, jer ukoliko su one ugrožene dolazi do izmena u ekosistemima i smanjenju biodiverziteta. Pored toga, s obzirom da veliki udeo u ukupnim prihodima iz privrednih delatnosti upravo čine prihodi od poljoprivrede, jasno je da dalji ekonomski razvoj u mnogome zavisi od razvoja poljoprivrede i trgovine poljoprivrednim proizvodima koji su u direktnoj vezi sa zdravljem bilja.
Zaštita biljaka, zaštita života
Međutim, zdravlje bilja je sve više ugroženo usled biljnih bolesti i štetočina. Biljne bolesti i štetočine se pojavljuju sve ranije u sezoni i na mestima gde pre nisu bili viđeni. Tome su doprinele klimatske promene, ali i ljudske aktivnosti poput međunarodne trgovine i transporta, koje su omogućile i nehotično prenošenje štetočina i bolesti u nova staništa.
Važna je prevencija
Zaštita biljaka od štetočina i bolesti je daleko isplativija od bavljenja potpunim hitnim zdravstvenim situacijama. Biljne štetočine i bolesti često je nemoguće iskoreniti nakon što su se uspostavile, a upravljanje njima je dugotrajno i skupo. Prevencija je ključna za izbegavanje razornog uticaja štetočina i bolesti na poljoprivredu, sredstva za život i sigurnost hrane.
Organizacija za hranu i poljoprivredu u Ujedinjenih Nacija - FAO procenjuje da biljne bolesti i štetočine uzrokuju gubitke i do 40% useva širom sveta, kao i gubitke u trgovini poljoprivrednim proizvodima koji prelaze 220 milijardi dolara godišnje. Takođe, trend rasta ljudske populacije je takav da se procenjuje da se poljoprivredna proizvodnja mora povećati za oko 60% do 2050. godine, kako bi se prehranila sve veća ljudska populacija.
Veliki značaj biljaka
Biljke imaju veliki značaj kako za čoveka tako i za sva ostala živa bića i za čitavu planetu. Veliki broj biljaka koristi se u ishrani, mnoge su lekovite i začinske. Koriste se kao sirovina u građevinskoj, tekstilnoj, farmaceutskoj i drugim granama industrije. Sasvim sigurno, najveći značaj biljaka je što one proizvode kiseonik i hranu za sva druga živa bića.
Na međunarodnom nivou, od FAO i u okviru IPPC konvencije, se preduzimaju brojne mere kako bi se obezbedile koordinisane i efikasne aktivnosti na prevenciji i kontroli širenja biljnih bolesti i štetočina širom sveta, sa ciljem da se smanje negativni uticaji na zdravlje bilja i poljoprivredu, a posledično i na zdravlje ljudi, ekonomiju i životnu sredinu.
Međunarodni dan zdravlja biljaka 2023. je prilika da se podigne globalna svest o tome kako zaštita zdravlja biljaka može pomoći u okončanju gladi, smanjenju siromaštva, zaštiti životne sredine i podsticanju ekonomskog razvoja
Srbija je jedna od brojnih država potpisnica IPPC i članica FAO, i preduzima relevantne aktivnosti u okviru ovih međunarodnih mehanizama.
Iako je jasno da zdravlje bilja predstavlja globalni izazov, te da je potrebno uložiti značajne napore da se ono očuva i zaštiti, uočeno je da svest o njegovom značaju nedostaje, naročito kod opšte javnosti. Stoga je Generalna skupština UN, na predlog FAO, proglasila 2020. godinu za Međunarodnu godinu zdravlja bilja i pozvala sve međunarodne, regionalne i nacionalne organizacije da se priključe globalnoj kampanji pod sloganom „Zaštitimo bilje, zaštitimo život“, kako bi se širom sveta podigla svest o tome da je prevencija i zaštita zdravlja bilja od esencijalnog značaja za život na našoj planeti.
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
MNOGI NE ZNAJU: Šta knez Mihailo pokazuje prstom
SPOMENIK knezu Mihailu Obrenoviću na Trgu republike postao je glavno gradsko sastajalište Beograđana i njihovih gostiju. Međutim, od mnogih ćete čuti da se sastaju ne kod Kneza već “kod konja”.
21. 11. 2024. u 09:47
Komentari (0)