ODRŽIVA ARHITEKTURA: Važnost energetske efikasnosti

Biljana Ristivojević

21. 11. 2024. u 12:20

MNOGI gradovi širom sveta intenzivno ulažu u održivu arhitekturu kako bi smanjili negativni uticaj na planetu i unapredili kvalitet života stanovnika, a sada se i Srbija priključuje ovom trendu.

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности

Foto: Shutterstock

Kako postajemo sve svesniji važnosti ekoloških pitanja, postoji jedna oblast naših života u kojoj je održivost sada važnija nego ikad. A to je izgradnja zgrada u kojima živimo.

U velikoj meri oslanjajući se na prirodne resurse kao što su kamen, drvo i metal, građevinska industrija nema izbora nego da posebnu  pažnju posveti održivost.

Pojam održivosti je definisan 1987.godine  kao proces koji zadovoljava potrebe sadašnjosti bez ugrožavanja budućih generacija u realizaciji njihovih potreba. Pojam je definisan od strane Svetske komisije za životnu sredinu i razvoj.

Prema Izveštaju o globalnom statusu UN za životnu sredinu iz 2017. godine, zgrade i građevine čine više od 35% globalne upotrebe finalne energije i skoro 40% emisija CO2 povezanih sa energijom.

Održivi arhitektonski dizajn je, dakle, praksa stvaranja zgrada koje imaju što manji uticaj na svet prirode. Promoviše zdravlje stanara zgrade u isto vreme kao i smanjenje negativnih efekata procesa izgradnje na životnu sredinu.

Pristup prilagođen planeti je od vitalnog značaja za građevinsku industriju s obzirom na činjenicu da je istorijski bio povezan sa visokim nivoima potrošnje energije i materijala.

Šta je održiva arhitektura?

Održiva arhitektura nudi holistički pristup projektovanju i izgradnji objekata koji minimizira negativne uticaje na životnu sredinu, istovremeno promovišući društveno i ekonomsko blagostanje.

U zavisnosti od regiona u kome se nalazi, može se posebno dizajnirati da odgovori na njegove klimatske i terenske uslove (npr  zgrade projektovane da izdrže zemljotrese i uragane).

Osnovni benefiti koje pruža održiva gradnja jesu:

1: Zaštita životne sredine
2: Smanjenje otpada i korišćenja energije
3: Poboljšanje zdravlja i blagostanja stanovnika zgrade

Jedan od osnovnih principa održive arhitekture jeste smanjena potrošnja energije, što se postiže upotrebnom izolacionih materijala, prirodnom ventilacijom, prirodnim osvetljenjem i primenom obnovljivih izvora energije kao što su toplotne pumpe i solarni paneli.

Primena održivosti u Srbiji

Poslednjih godina smo svedoci sve više primera društveno odgovorih kompanija koje su na svoja postrojenja, poslovne zgrade i prostorije instalirale solarne panele, čime doprinose poboljšanju energetske efikasnosti i održivom poslovanju.

Jedna od njih je i kompanija NIS koja sve veću pažnju posvećuje projektima u oblasti obnovljivih izvora energije.

Posebno značajan projekat u ovom segmentu poslovanja NIS realizuje kroz izgradnju solarnih f elektrana na svojim objektima u našoj zemlji. Projekat je pre svega implementiran na 45 benzinskih stanica. Ove elektrane godišnje proizvedu oko 1.600 MWh, što umanjuje troškove kompanije za električnu energiju za oko 230.000 evra. Ništa manje nisu važne ni ekološke karakteristike, jer se na ovim objektima značajno smanjuje i emisija ugljen-dioksida – za čak 1.700 tona na godišnjem nivou.

Društveno odgovorni program „Zajednici zajedno“

NIS je otišao i korak dalje i kao jedan od lidera u segmentu društveno odgovornog poslovanja u našoj zemlji, projekte u oblasti energetske efikasnosti sprovodi i u zajednici.

Tako je putem programa društvene odgovornosti “Zajednici zajedno” NIS sproveo konkurs i izabrao 40 projekata u 13 partnerskih opština i gradova u kojima će na javnim ustanovama biti izgrađene solarne elektrane za sopstvenu potrošnju električne energije.

Reč je o institucijama iz oblasti obrazovanja i nauke, zdravstva, socijalne zaštite, kulture i sporta, a ukupna vrednost projekata je 144,5 miliona dinara. Time je NIS postao prva kompanija u Srbiji koja je sprovela ovakav konkurs i samostalno finansira izgradnju solarnih elektrana na ustanovama od javnog značaja, što daje značajan podstrek unapređenju ekološke slike u celoj Srbiji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HRVATSKA GLEDA I NE VERUJE: Ovako sada izgleda Hrvat kome je Srbin, saigrač, slomio kosti lica (FOTO)