UMESTO KOLOSEKA, 13 VEKOVA: "Novosti" otkrivaju - Evo kako ća da izgleda Istorijski muzej u bivšoj Glavnoj železničkoj stanici u Beograduu
ZAHVALjUJUĆI tome što je predsednik Aleksandar Vučić prepoznao značaj i potencijale Istorijskog muzeja Srbije, ali i podršci predsednice Vlade Ane Brnabić i velikom angažmanu ministarke kulture i informisanja Maje Gojković, koja je zajedno sa nama dosanjala da ova institucija dobije svoju identitetsku kuću, zdanje nekadašnje Glavne železničke stanice u Beogradu, postaće naša nova adresa.
Ovo, za "Novosti", ističe direktorka dr Dušica Bojić, jutro nakon što je ova vest obradovala publiku, poštovaoce i zaposlene u IMS.
- Neophodno je adekvatno preurediti zgradu u muzejski prostor, kako bi IMS, kao muzej kompleksnog tipa tu mogao da izloži stalnu postavku "Srbija od 7. do 20. veka" - objašnjava sagovornica dodajući da bi to podrazumevalo savremeno i multifunkcionalno projektovanje zgrade koja će udomiti njihove 24 zbirke, 5 fondova i oko 40.000 predmeta.
Železnička stanica koja je i sama spomenik kulture, podseća Dušica Bojić, sagrađena je 1884. zajedno sa železničkim mostom, čime je Kneževina, a potom Kraljevina Srbija sprovela jednu od odredaba Berlinskog kongresa:
- Prugom je preko Srbije bržim i modernijim putem trebalo da se stigne do Istanbula i Bliskog istoka - ističe direktorka IMS, napominjući da ovo zdanje ima dovoljno prostora u koji se mogu smestiti svi kustosi, direktor, računovodstvo, sekretarijat, dokumentacija, biblioteka, konzervatorska, preparatorska radionica, foto-laboratorija, depo, kafe-kuhinja, tehničari...
Posle skoro 57 godina postojanja ustanova trenutno raspoređena na tri lokacije, prvi put će biti pod istim krovom, ali imati i priliku da proširi stručne delatnosti i otvoriti nove službe.
- Zgrada čija ukupna površina je oko 7.300 kvadratnih metara, uz 3.000 kvadrata podrumskih prostorija, idealan je prostor za predstavljanje celokupne srpske istorije do polovine 20. veka - smatra direktorka nacionalne kuće koja će uz s6
talnu postavku, u novom prostoru organizovati tematske i gostujuće postavke, muzičke događaje (na osnovu partitura iz svojih arhiva), istorijske pozorišne predstave.
DINASTIČKI KOLAČI
PORED suvenirnice, u budućem IMS postojaće i kafeterija sa posebnim asortimanom dinastičkih kolača, otkriva Dušica Bojić:
- Biće tu i omiljenih napitaka, od kafa, preko likera, rakije, vina, ali i salveta, kutijica za cigarete, slanika, šoljica za kafu, sa vladarskim likovima ili slikama određenih istorijskih događaja.
Kada se završi renoviranje i uređenje, što podrazumeva urađen centralni sistem za ventilaciju, sistem grejanja, vodovod i kanalizaciju i ostale građevinske radove, u prizemlju će se nalaziti galerija stalne postavke:
- Zgrada ima horizontalnu hodnu liniju što je za istorijsku postavku idealno rešenje - otkriva Bojićeva.- Ulazilo bi se sa leve strane u predvorje sa muzejskom prodavnicom i garderobom, koje bi bile odvojene od izložbenih celina.
Uvodna postavka bi prikazivala kako je prostor sadašnje Srbije izgledao do dolaska Slovena, a činile bi je arheologija, karte, oživljene likovne animacije...
OD KOSOVSKE BITKE DO 1941.
Originalnim artefakatima i kopijama biće oživljena i Kosovska bitka i period posle nje, što uključuje vladavinu Stefana Lazarevića, Brankoviće i Jakšiće, koji su postali osnova ruske kraljevske porodice sa Ivanom Groznim na čelu. Period od skoro 350 godina, naći će se u segmentu "Srbija pod turskom vlašću od 1459. do 1804.", a u stalnu postavku ući će i "Razvoj Novovekovne srpske države Prvi i Drugi srpski ustanak, Karađorđe i Miloš, uzdizanje dinastije Obrenović i Karađorđević", delovi posvećeni balkanskim i Velikom ratu i ulasku Kraljevine Srbije u državu SHS. Biće rekonstruisani i vreme, ljudi i događaji iz međuratnog perioda, zaključno sa 1941.
Sledio bi deo posvećen vladarima od 7. do 12. veka - Višeslavićima, Vlastimirovićima, Vojinovićima. Ovaj period bio bi predstavljen uz originalni pečatnjak kneza Strojimira iz 9. veka (najstariji artefakt vezan za srpski srednji vek), fragmente srpske kancelarije koje su ostavili monasi iz Srbije u manastiru Svete Katarine na Sinajskoj gori, rukopise iz 1000. i 1015. godine, romantičarski urađene portrete vladara, kopije delova odeždi...
- Posebna pažnja će biti posvećena periodu vladavine dinastije Nemanjića - naglašava sagovornica. - Prezentacija ovog perioda prikazaće se u centralnoj i sledećoj prostoriji stanice.
U centralnoj sali biće, uz pomoć modernih tehnologija predstavljen i život Nemanje, kao i Svetog Save, ali i Hilandar. U istom prostoru moći će da se održavaju manji kongresi vezani za srednji vek, uz postavku originalnih predmeta i kopija, otkriva Bojićeva, koja je i rukovodilac autorskog tima stalne postavke, uz tim kustusa MSU.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)