NOVO FOTOTIPSKO IZDANJE "RUJANSKOG ČETVOROJEVANĐELJA": Od Šafarikove zbirke, do modernih čitalaca
Grad Užice, Narodna biblioteka u ovom gradu i Institut za srpski jezik SANU objavili su novo, reprezentativno fototipsko izdanje u koloru „Rujanskog četvorojevanđelja“, prve knjige štampane tokom 1536 i1537. godine na teritoriji današnje Srbije.
Novo izdanje pored originalnog teksta sadrži i stručnu studiju na srpskom i engleskom jeziku, u kojoj su sažeta dosadašnja ali i proširena saznanja o znamenitoj i važnoj knjizi. Do danas, sačuvana su četiri primerka „Rujanskog četvorojevanđelja“. Među postojećim primercima, onaj iz Šafarikove zbirke Narodnog muzeja u Pragu, jedini sadrži ceo tekst. Upravo je ovaj primerak dobio svoje novo, fototipsko izdanje.
Knjigu je priredio Miroslav A. Lazić koji je i autor stručne studije, urednici su Vladan Trijić i Viktor Savić, a prevod studije na engleski uradila je Miljana Protić. Knjigu je štampala firma „Grafičar“ iz Užica.
- „Rujansko četvorojevanđelje“ je i prva knjiga štampana na prostoru današnje Srbije, iako je u vreme njenoga nastanka štampanje ćiriličkih knjiga na starom srpskom književnom jeziku imalo istoriju dužu od četiri decenije… Hronološki posmatrano, rujanski štamparski poduhvat je četvrti po redu u istoriji srpskog ćiriličkog štamparstva nakon Cetinja, Goražda i Venecije, odnosno treći na srpskom etničkom i duhovnom prostoru. U isto vreme, rujanski paleotip se smatra prvim poznatim štampanim izdanjem četvorojevanđelja na srpskoslovenskom jeziku, a prethodilo mu je „Četvorojevanđelje iz Trgovišta“, štampano 1512. godine bugarskom redakcijom staroslovenskog jezika – izdvajamo deo teksta Miroslava A. Lazića iz uvodne reči za novo izdanje - Iz kolofona saznajemo da je „Četvorojevanđelje“ odštampano zaslugom monaha Teodosija, u manastiru Rujnu pri crkvi Svetog Đorđa, 7045. po vizantijskom računanju vremena od postanka sveta. Smatra se da je godina navedena po carigradskoj eri i septembarskom datiranju, prema kojem je godina započinjala 1. septembra, a završavala se 31. avgusta. Shodno tome, „Rujansko četvorojevanđelje“ je štampano između septembra 1536. i avgusta 1537. godine.
Kao autentični spomenik ranog srpskog štamparstva, „Rujansko četvorojevanđelje“ je, između ostalog, sačuvalo saznanja o manastiru Rujnu nadomak Užica, o monahu Teodosiju, o njegovom izdavačkom podvigu i kulturnim prilikama u tom vremenu.
Podsetimo, pvodom obeležavanja 450. godišnjice štampanja „Rujanskoga četvorojevanđelja“, 1987. godine objavljeno je fototipsko izdanje praškog primerka "Četvorojevanđelja" u crno-beloj tehnici.
PUTINOV SAVEZNIK O KRAJU RATA U UKRAJINI: Postojaće radijaciona zona u koju niko neće ući tokom našeg života
SAVEZNIK ruskog predsednika Vladimira Putina izjavio je da bi, ako bi Rusija lansirala nuklearno oružje na Ukrajinu, to stvorilo "radijacionu zonu" koja bi okončala sukob, navodi Fajnenšal tajms.
03. 12. 2024. u 21:36
ŠOLC SAM VUKAO TAJANSTVENI PRTLjAG: Više od dolaska u Kijev javnost zanima - Šta to ima u koferu? (FOTO/VIDEO)
OD SAMOG dolaska Olafa Šolca u Kijev, javnost je više zaintrigiralo to što je nemački kancelar iz voza u glavnom gradu Ukrajine izašao tako što je sam "vukljao" lični prtljag.
02. 12. 2024. u 15:51
KRAJ KARIJERE JELENE KARLEUŠE: Prelazak u politiku i visoka funkcija
JELENA Karleuša se poslednjih nekoliko godina veoma aktivirala politički, a iako zvanično nije član nijedne stranke, ona se trudi da iskaže svoje mišljenje i stav kad god je to potrebno.
02. 12. 2024. u 13:23
Komentari (0)