KAD SU SUŽNJI SANJALI SLOBODU: Publikacijom o stradanju u Drugom svetskom ratu obeležava se Dan muzeja Jugoslavije
SVOJ dan, 1. decembar, Muzej Jugoslavije će od 18 časova, obeležiti predstavljanjem monografije "Sloboda je za nas san", koju su posvetili životu u logorima tokom Drugog svetskog rata.
Ova dvojezična publikacija (sa tekstovima na srpskom i engleskom), bavi se sadržajem i značajem bogatog fonda ovog muzeja, koji se odnosi na neprijateljske zločine i stradanja stanovništva na nekadašnjem jugoslovenskom prostoru.
- Ovim katalogom, prvi put od osnivanja naše institucije, izlazimo u javnost sa obrađenom temom - temom logora, kroz katalošku obradu četiri zbirke iz dva fonda i bibliografijom radova o logorima i zločinima - ističe u uvodonom tekstu direktorka Neda Knežević.
- Zbirke Muzeja revolucije naroda i narodnosti Jugoslavije, između ostalog, svedoče o svim vrstama stradanja stanovništva tokom Drugog svetskog rata.
Reč je, kako objašnjava direktorka, o novom čitanju ovog dela fonda MJ, a namera - da ovi predmeti budu predloženi i proglašeni za kulturno dobro od velikog značaja.
- Muzej Jugoslavije ima skoro četiri stotine artefakata nastalih u logorima, koji se sada čuvaju u zbirci istorijsko-memorijalnih predmeta, zbirci dokumenata i rukopisa, kao i u likovnoj zbirci - napominje se u tekstu Veselinke Kastratović Ristić, muzejske savetnice MJ.
Predmeti, kako piše, hronološki pripadaju periodu od 1941. do 1945, a nastali su u logorima koji su bili na prostorima Jugoslavije, Italije, Nemačke i Norveške.
- Iz logora na koje se primenjivala Ženevska konvencija, kao što je bio vojnički/oficirski logor Osnabrik, na primer, Muzej poseduje veći broj predmeta sadržajnijih po temama koje obrađuju i raznovrsnijih po vrsti materijala. Iz Aušvica, Mauthauzena ili Jasenovca, poznatih kao logori smrti, poruke su oskudne, a predmeti malobrojni - navodi muzejska savetnica.
Među likovnim radovima, najbrojniji su crteži Aleksandra Deroka, koji je u novembru 1941. sa velikom grupom srpskih intelektualaca, komunista i masona uhapšen i odveden na Banjicu, gde je proveo tri nedelje, beleži Ana Panić, viša kustostkinja, koja još piše:
- Radovima na toalet-papiru, novinskom, pak-papiru ili bilo kakvom papiru kojeg je mogao da se dokopa, koje je crtao tajno olovčicom veličine malog prsta u logorima Banjica, Mauthauzen i Ebenze, Miloš Bajić kao da je izazivao sudbinu... I po brojnosti u zbirci i po likovnom kvalitetu izdvaja se stvaralaštvo Dušana Vlajića, koji je baš u ratnom zarobljeništvu, u logoru Osnabrik, ostvario zenit svog stvaralaštva. Umro je neposredno posle oslobođenja...
Pored Nede Knežević i Ane Panić, na večerašnjoj promociji govoriće i dr Radmila Radić, naučna savetnica Instituta za noviju istoriju Srbije, Jasmina Trifunović Tutunov, viša kustoskinja Muzeja žrtava genocida i dr Olga Manojlović Pintar, viša naučna saradnica Instituta za noviju istoriju Srbije.
SLEDI IZLOŽBA ISTOG IMENA
PUBLIKACIJA sadrži stručne tekstove kustoskinja MJ - Veselinke Kastratović Ristić, muzejske savetnice, Ane Panić, više kustoskinje i Vesne Mirković, kustoskinje i bibliotekarke, a na njenoj realizaciji radili su i spoljni saradnici Radmila Radić, Sanja Petrović Todosijević i Milan Koljanin, pišući o logorima i stradanjima u kontekstu zbirki Muzeja. Katalog će, kako tvrde u MJ, jednoga dana prerasti u izložbu sa istim nazivom - "Sloboda je za nas san".
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometara u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)