KNJIŽEVNI KRITIČARI BIRAJU KNJIGU GODINE (13): Dva dana do proglašenja

В. Н.

22. 02. 2022. u 16:22

DO SADA smo objavili izbor 53 od 61 člana Velikog žirija. U četvrtak - pobednik

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ  БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (13): Два дана до проглашења

Foto V.N.

SVETLANA ŠEATOVIĆ (Beograd)

1. "AGON I MELANHOLIJA", Gorana Raičević ("Akademska knjiga")

2. "ZLO U KNjIŽEVNOSTI I KULTURI", Slađana Ilić (Catena Mundi)
3. "ŽIVOT IZ ZASJEDE", Anđelko Anušić ("Službeni glasnik")
4. "NEBO TAKO DUBOKO", Vesna Kapor (SKZ)
5. "POVREDA BELINA", Bojana Stojanović Pantović (KC Novi Sad)

Izvaredno naučno delo i prva sistematska celovita knjiga o Milošu Crnjanskom i vremenu u kome je živeo iz pera G. Raičević predstavlja jedan od najvažnijih doprinosa u našoj kulturi u protekloj godini. Naučna monografija S. Ilić predstavlja jedinstvenu i veoma uspešnu sintezu književnog i sociološkog pristupa fenomenu zla u srpskoj književnosti i kulturi u periodu tranzicije. Studija ukazuje na fenomenologiju zla kroz multidisciplinarni pristup. I u ovom romanu, A. Anušić otvara pitanje izbeglištva, nasilnog egzila svojih junaka i ispituje prirodu zla i zločina koji su odredili našu savremenu istoriju.

Foto Privatna arhiva

Spajajući iskustvo junaka izmeštenih iz Krajine na Kosovo i potom u nove seobe autor svedoči o egzilu koji nema kraja za iskorenjene sa rodnog prostora. Delo V. Kapor predstavlja lirsko pripovedanje, delo na granici koje spaja stvaran život i uspomene uvodeći oblik tužbalice u tkivo romana. Najnovijim romanom ona donosi novo, duboko i bolno ocrtavanje jednog mladog života koji se ugasio. Pesnička knjiga B.S. Pantović je čvrste ciklične strukture i jasnog ekspresivnog stila koji obeležava njenu poeziju. Pesnikinja gradi svoje jezgro beline u kome se svet prirode raspada da bi na kraju bio vraćen na prapočetak, iskone sveta uzdrmane i izlomljene svetom savremenosti.

* * * * * * * *

MIĆO CVIJETIĆ (Beograd)
1. "ŽIVOT IZ ZASJEDE", Anđelko Anušić ("Službeni glasnik")
2. "ČASNI SONETI", Obren Ristić ("Pravoslavna reč")
3. "MODRE ŽILICE", Đorđo Sladoje (Centar za srpske studije, Banja Luka)
4. "POVREDA BELINA", Bojana Stojanović Pantović (KC Novi Sad)
5. "NEBO TAKO DUBOKO", Vesna Kapor (SKZ)

U središtu romana A. Anušića su drame izgnanika, koji nakon oluja pronalaze spas kod svojih. Ali, ni ovamo nisu dobrodošli, vegetiraju u krhotinama vlastitih života. Potresne sudbine uverljivo su imaginirane Anušićevom kočićevsko-ćopićevskom naratvnom silinom. O. Ristić prinavlja svoje sonete i vence, u ovom slučaju časne. U njih utkiva duh i dah, jezik i melodiju sa staroplaniskih kladenaca.

Foto A. S. Ž.

Nova knjiga Đ. Sladoja izuzetna je romaneskna sinteza njegovog dosadašnjeg pevanja i mišljenja. U njoj rafinirano kondenzuje prepoznatljive teme i motive iz nekih ranijih pesničkih dela, oblikujući i vlastiti dramatičan životni i poetički krug. B. S. Pantović zgusnuto topografiše egzistencijalne probleme, prevlast otuđenosti na klackalici urbanog sveta. U pevanje dozirano utiskuje pečate vlastite biografije, životne drame i iskušenja, osame i teskobe. Knjiga V. Kapor je potresna priča o iskoni ljubavi, gubitka i bola, strašna drama sa elementima antičkih tragedija. U kratkom romanu gusto je sublimiran beskrajan materinski bol, nenadoknadiv gubitak deteta. Sveprožimajuću dubinu tragedije autorka dočarava majstorski, nervom naglašeno lirskim.

* * * * * * * *

DOBRIVOJE STANOJEVIĆ (Smederevo)

1. "MOĆ I POSLUŠNOST", Slobodan Antonić (SKZ)
2. "ĐAVOLjE JAJE", Nebojša Jevrić ("Službeni glasnik")
3. "DOK TONEMO U MRAK", Gojko Božović (NB "Stefan Prvovenčani")
4. "NEBO TAKO DUBOKO", Vesna Kapor (SKZ)
5. "IZ BRODSKOG DNEVNIKA", Milan Orlić ("Mali Nemo", GB Vršac)

Knjiga S. Antonića je nasušno potrebna u predizbornim vremenima za otkrivanje skrivenih mehanizama ponašanja svremenog glasača u Srbiji. I mnogo više od toga. Negde između hronologije i hermeneutika, ovo razmatranje o fenomenu moći pruža uvid u niz specifično filosofsko-socioloških stanovišta. Umetničke opservacije N. Jevrića nalaze se između pričanja o stvarnosti koja deluje kao da je izmišljena i fikcije koja izgleda kao da je stvarna. Knjiga pisana publicistički sa hroničarski naglašenom paraboličnom "sačekušom". Pesnička knjiga G. Božovića je kao svojevrsna pesma-dijalog sa sadašnjim i prošlim.

Foto Privatna arhiva

Budući učena, ova poezija ne teži pukom dociranju. Budući lirski lična, ne teži ni ispovedanju. Budući razgovorna, lirski subjekt ne insistira na tome da se on o svemu pita. Tema stradanja dece ne može nikoga da ostavi ravnodušnim. Pridružujući se širokoj skali tzv. bolničke literature (od Tomasa Mana do Vladana Desnice i dalje), delo V. Kapor jeste tragički traktat o vremenu, samoći, pravdi i bežanju od bezverja. Ponori, strahovi i nežnosti jesu glavne teme dnevničko-putopisne lirike M. Orlića. Ne piše se o svemu što se misli i oseća niti se "iscrpljuju" teme do kraja, već se efektno naglašava šta bi mogla biti vodilja čitalačke lirske refleksije.

* * * * * * * *

MILICA MILENKOVIĆ (Svrljig)
1. "SINKOPA", Branka Selaković (Jež izdavaštvo)
2. "DOK TONEMO U MRAK", Gojko Božović (NB "Stefan Prvovenčani")
3. "TREN BEZ SENKE", Mićo Savanović ("Prometej")
4. "KNjIGA NESTAJANjA", Ana Ristović ("Arhipelag")
5. "SMRT MADAM DUPIN", Katarina Sarić ("Poetikum")

Delo B. Selaković je knjiga razbokorenog stila koji modernošću preispituje svakodnevne teme iz života svojih junaka podižući ih na nivo univerzalnog jezika bez kojeg ne mogu biti ispisana velika dela. Zbirka pesama G. Božovića kroz poeziju i samosvojnu poetiku pesnika markira pitanja egzistencije i stvari kojima smo okruženi, a u kojima se iza bukvalnog smisla kriju dublja i za individuu važna značenja. M. Savanović kroz filozofsku misao i kratke filozofske sentence, genijalnim otiscima duha, poziva nas da se vratimo otkrivanju suštine čovekovog bića.

Foto Promo

Sloboda mišljenja i govor imperativ su ove knjige, ali i književnosti uopšte. Osećaj za detalj i pesničku sliku krase delo K. Sarić, knjigu post-egzistencijalizma predstavljenog kroz istoriju ženskog lirskog subjekta i fotomorgane u jeku neokapitalizma. Delo A. Ristović je knjiga kulture sećanja kao osnovne niti koja u starim predmetima nalazi pečate epohe i povod da progovori o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PREVARIO JU JE 92 PUTA DOK JE BILA TRUDNA! Evo šta je Nejmaru sada uradila devojka koja mu je rodila dete