PRED POSLANICIMA ZAŠTITA ĆIRILICE: U budućem pravnom aktu i obavezujuće i stimulativne mere
PRED poslanicima Skupštine Srbije danas će se naći Predlog zakona o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i očuvanju ćiriličnog pisma.
Ako na Dan srpskog jedinstva, 15. septembra, naš parlament (isti zadatak naći će se i pred skupštinom RS) bude usvojio ovaj dugo čekani Predlog, ubuduće će svi državni i lokalni organi, javna preduzeća, škole i fakulteti i druge javne institucije, biti u obavezi da upotrebljavaju srpski jezik i pismo.
Na ćirilici će morati da budu ispisani i nazivi sedišta, delatnosti, računi, fakture, potvrde... A za nepoštovanje zakona predviđene su i kazne do pola miliona dinara. Na predlog Ministarstva kulture i informisanja, Vlada Srbije je usvojila ove odredbe budućeg zakona početkom septembra i poslala ih u dalju proceduru. Cilj donošenja ovakvog pravnog akta je negovanje srpskog jezika i ćiriličkog pisma, kao i kulturnih i tradicionalnih vrednosti i šira upotreba ćirilice u javnom životu, s obzirom na istorijski, kulturni i identitetski značaj tog pisma. Predviđeno je i da kulturne i druge manifestacije, koje se finansiraju ili sufinansiraju iz javnih sredstava, moraju imati logo ispisan na ćiriličkom pismu, u skladu sa propisima prema kojima se organizuju.
Pored obavezujućih mera, koje će se odnositi na širi krug onih koji će morati da koriste ćirilicu (poput, recimo, preduzeća sa većinskim učešćem javnog kapitala), Predlog zakona predviđa i stimulativne mere. U praksi, privatna pravna lica i preduzetnici koji se opredele da koriste ćirilicu u poslovanju od države će dobiti određene olakšice. Ta praksa već postoji u Beogradu, gde su gradske vlasti pre tri godine usvojile odluku da svi zakupci koji koriste gradski poslovni prostor imaju popust ako u natpisima koriste ćirilicu.
Tekst zakona sadrži i odredbu prema kojoj je predviđeno osnivanje posebnog saveta vlade za srpski jezik, koji će sa stručnog stanovišta pratiti i analizirati stanje u oblasti upotrebe srpskog jezika u javnom životu i sprovođenja mera radi zaštite i očuvanja ćiriličkog pisma, kao matičnog pisma i predlagati preporuke, predloge i mere za unapređenje stanja.
AKCIJA "NOVOSTI"
SVOJ doprinos u razumevanju zašto je neophodno i zakonski zaštititi jezik i naše nacionalno pismo dale su i "Večernje novosti", ne samo višegodišnjim upornim pisanjem na ovu temu, već i akcijom u kojoj su učestvovali najpoznatiji intelektualci. Od početka marta, svakog utorka u našem Kulturnom dodatku oglašavali su se vodeći srpski lingvisti, pisci, profesori, akademici... Svoj sud dali su: Dragan Hamović, Matija Bećković, Miro Vuksanović, Milovan Danojlić, Goran Petrović, Miloš Kovačević, Sreto Tanasić, Aleksandar Jovanović, Petar Pijanović, Mihailo Šćepanović, Rajna Dragićević, Veljko Brborić, Aleksandar Milanović, Dragan Lakićević, Zoran Avramović, Ranko Pavlović...
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometara u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)