PRIČA O VEČITOM BALKANSKOM USUDU: Zavišićeva predstava "Čudo Svetog Georgija" oduševila bugarsku publiku
TRI susedne zemlje (Srbija, Rumunija i Bugarska) ujedinile su kreativne snage i po tekstu makedonskog pisca Rusomira Bogdanovskog "Čudo Svetog Georgija" uradile istoimenu predstavu s rediteljskim potpisom Nikole Zavišića.
Prvo izvođenje bilo je nedavno u Dramsko-lutkarskom teatru "Ivan Radoev" iz Plevena (Bugarska), niška publika predstavu će gledati 7. septembra na otvaranju festivala "Teatar na raskršću", dok je u pozorištu "Joan Slaviči" iz Arada (Rumunija) na oktobarskom repertoaru.
- Oduševljen sam predstavom, a bila je i bugarska publika. Sa veoma dobro dizajniranim svetlima, na granici "spejsšatla". Pisac Rusomir Bogdanovski je beogradski đak, čak je nekoliko godina živeo u Nišu. Njegove komedije su ušle u Antologiju savremene srpske komedije, po izboru Radomira Putnika - ističe Spasoje Ž. Milovanović, direktor Narodnog pozorišta Niš.
- "Čudo svetog Georgija" napisao je sedamdesetih godina prošlog veka, ipak, komad je uvek aktuelan: govori o načinu na koji se dolazi na vlast, kako ona funkcioniše i odnosi se prema narodu.
Reč je, zapravo, o fantastičnoj tragikomediji koja se na duhovit, zabavan i apsurdan način bavi mračnim temama, uobičajenim i zajedničkim za sve narode Balkana: neprekidnim ratovima, surovim ubistvima vladara, pitanjima vere i religije, njihovim promenama, zamenama i zloupotrebama. Milovanović podseća da je tekst imao praizvedbu 1984. u Dramskom teatru u Skoplju, u režiji Slobodana Unkovskog i od tada nigde nije igran:
- Ovo je prvi put, koliko znam, da se radi koprodukcija na tri srodna, a različita jezika.
Priča Bogdanovskog bliska je svim balkanskim državama, i ne samo njima. Ipak, kako i naslov sugeriše, na kraju pobedi ono duhovno u čoveku, spokoj, mir i vera da su čuda moguća.
"Čudo Svetog Georgija" prvi je zajednički projekat pozorišne asocijacije "Sedam Plus" (osnovane pre tri godine u Plevenu), koja objedinjuje pozorišta iz Evrope i Balkana - Poljske, Rusije, Litvanije, Estonije, Makedonije, Bugarske i Srbije. Ovog puta, u autorskom timu su srpski reditelj Nikola Zavišić, rumunski koreograf Andrea Gavriliju, dok iz Bugarske dolaze kompozitor Milen Apostolov, scenograf Nikolaj Dimitrov Nad, kostimograf Konstantin Vlkov, dramaturg Andrej Filipov i asistent reditelja Kalina Enčeva.
ČETIRI TEATRA
U PREDSTAVI igraju glumci Asen Dankov, Entoni Penev, Borisa Sarafova i Nađa Keranova (Dramsko-lutkarski teatar "Ivan Radoev", Bugarska), Dragiša Veljković, Dragana Jovanović i Marko Pavlovski (Narodno pozorište Niš, Srbija), Marina Pali i Stefan Dogaru (Teatar "Joan Slaviči", Rumunija), kao i specijalni gost projekta Dejan Lilić, prvak Dramskog teatra Skoplje (Severna Makedonija).
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometara u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)