KAD JE GRADSKA BANDA SVIRALA PO VAROŠI: "Novosti" istražuju kako se dočekivala "najluđa noć" u starom Beogradu
PRVU zabelešku o dočeku Nove godine u Beogradu ostavio je anonimni novinar lista "Videlo" koji je januara 1850. napisao: "Poslednje predvečerje stare godine gradska banda svirala je po celoj varoši. Deset svirača, dobro uvijenih u gunjeve, cupkalo je i sviralo gdegod je bio razgrnut sneg ".
Krenuli su, kao što i pristoji, od Gospodske ulice, pa potom na Varoš-kapiju do pijace pred opštinskom kućom." (Radi pojašnjenja ovog opisa, Godspodska ulica je današnja Brankova, Varoš-kapija je deo grada oko Pop Lukine ulice, pijaca se nalazila na sadašnjem Studentskom trgu, a opštinska kuća - današnja zgrada Kinoteke - je na trgu podignuta još 1846, ali od 1928. godine ima izmenjenu fasadu i dodatni sprat.) U članku dalje piše da je "banda" čestitala Beograđanima nastupajuće Novo leto, a tamo gde nisu stigli zvanični gradski muzikanti, ovaj posao su obavljale njihove kolege iz Ciganske male. Ćemane, zurle i goč odjekivali su po sokacima. Reklo bi se da su svet i svirka nestali sa ulica daleko pre ponoći, čim je čaršija utonula u mrak, kako su tada nalagale turske vlasti, te su po ulicama ostali samo panduri i stražari.
Dugo se u Srbiji Nova godina dočekivala tiho i skromno, kod kuće, u krugu porodice. Ovo se znatno promenilo posle Prvog svetskog rata. Iz ondašnje dnevne štampe saznajemo da su brojni gradski restorani i hoteli krajem decembra reklamirali ne samo maštovite jelovnike i živu muziku, već i svakojaku zabavu za "ludu noć", uključujući i pozorišne predstave, filmske projekcije, igranke, operete i balete, mađioničare i pantomimičare, kao i tombolu, na kojoj se među zgodicima mogla naći i punjena ćurka ili pečeno prase. Na sačuvanim starim fotografijama i novinskim ilustracijama se može videti da su restorani bili ukrašeni girlandama, balonima i cvećem, kao i da je personal bio u svečanim uniformama.
I gosti su dolazili glamurozno odeveni, gospoda u odelima i leptir mašnama, a dame u svilenim i čipkanim haljinama i sa elegantnim frizurama, ali bi tokom noći, u euforičnoj atmosferi, većina prihvatala smešne papirnate kape i opuštenije zabavljanje, pa je dolazilo i do konkursa za mis Nove godine, a u nekim slučajevima su se birale i najlepše novogodišnje ženske noge. Zapazili smo da se na stolovima najfinijih restorana često vide tanjiri sa krofnama, a zatim smo u starim reklamama za dočeke Novih godina pronašli i razlog za popularnost ovih tradicionalnih poslastica u novogodišnjim noćima: u jednoj od takozvanih "Napoleon krofni" nalazio se zlatni dukat "Napoleon" koji je čekao srećnog dobitnika. Štaviše, u pretprazničnim oglasima hotela "Moskva" najavljuje se čak nekoliko krofni sa skrivenim dukatima!
U broju za prvi dan novog leta dnevnih listova međuratnog perioda, osim apotekarskih reklama za medikamente protiv mamurluka, mogu da se nađu i simpatične anegdote sa burnih novogodišnjih slavlja. Tako je zabeleženo da su studenti tehnike na dočeku nove 1923. u Francuskom klubu (koji je postojao u Ratničkom domu), imali numerisane stolove, a na svakom stolu se nalazio i telefon. Ukoliko bi se nekome dopao gost ili gošća, recimo sa stola br. 10, mogao bi da okrene desetku na telefonu i dotičnoj simpatiji čestita Novu godinu ili je pozove na sledeću igru. A nalazimo i pominjanje urnebesnih dogodovština. Recimo, bio je običaj da se u nekim restoranima u ponoć ugasi svetlo i među goste pusti živo prase, pa ko uhvati prase, dobije ga na poklon. Jednom prilikom se dogodilo da je prase pobeglo iz kafane, te su gosti morali da ga jure i po ulicama Dorćola. Uhvatili su ga tek na nekom daljem dorćolskom stovarištu.
U međuratnom periodu se Nova godina često dočekivala i po kućnim zabavama. Za dobru atmosferu dovoljno je bilo veselo društvo prijatelja i rodbine, muzika sa gramofona (i poneka gitara ili harmonika), piće i pečeno prase. Nekad bi se neko od zvanica preobukao u dimničara, tradicionalni simbol sreće, kako bi svi prisutni imali srećnu novu godinu. O ovim kućnim proslavama svedoče dragocene fotografije iz porodičnih albuma starih Beograđana sa kojih saznajemo da su naši preci i te kako umeli da se opuste i ludo zabave, a uvek u ime nade za boljom, lepšom i uspešnijom nastupajućom godinom.
ŽESTOK ODGOVOR SLOVAČKE NA POTEZ ZELENSKOG: Hitno se oglasio Fico, sprema drastičnu meru za Ukrajince (VIDEO)
PREMIJER Slovačke Robert Fico zapretio je večeras da je njegova stranka Smer-SD ("Smer — socijaldemokratija“) spremna da podrži smanjenje pomoći Ukrajincima koji se nalaze na teritoriji Slovačke kao odgovor na obustavu tranzita gasa od strane Kijeva.
02. 01. 2025. u 18:26
PUTIN SPREMAN ZA NOVI RAT? Tajni dokumenti otkrivaju detaljan spisak meta
RUSKA vojska pripremila je detaljan spisak ciljeva za potencijalni rat s Japanom i Južnom Korejom koji uključuje nuklearne elektrane i drugu civilnu infrastrukturu, prema tajnim dosijeima iz 2013. i 2014. godine, u koje je imao uvid "Financial Times".
02. 01. 2025. u 19:42
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)