I NJUHOM PROTIV NARKO-DILERA! "Novosti" na specijalnom treningu sa pripadnicima Čete vodiča službenih pasa u Beogradu (FOTO)

Сњежана Видачковић

18. 04. 2021. u 14:00

MUŠKARAC naoružan automatskom puškom beži pred policijom. Ispaljuje metak. Čuje se još jedan hitac. Tada ga stiže pas Kruz, šestogodišnji nemački ovčar. Ujeda begunca za ruku, puška mu pada na zemlju. Ruke uvis - viču policajci i stižu napadača.

И ЊУХОМ ПРОТИВ НАРКО-ДИЛЕРА! Новости на специјалном тренингу са припадницима Чете водича службених паса у Београду (ФОТО)

Foto Zoran Jovanović

Ovako izgleda deo treninga u Četi vodiča službenih pasa Policijske brigade u njihovom centru na Bežanijskoj kosi u Beogradu. Vežbe poslušnosti, detekcije, odbrane i napada, samo su deo obuke koje prolaze policijski psi, čiji je osnovni zadatak čuvanje javnog reda i mira na koncertima, utakmicama, raznim manifestacijama koje okupljaju veliki broj ljudi. Takođe, obučavaju se za traženje droge, duvana, novčanica, eksploziva, a nalaze izgubljene ljude ili izvršioce krivičnih dela. U boksovima je najviše nemačkih i belgijskih ovčara, ali tu su labradori retriveri, nemački kratkodlaki ptičar i epanjel breton.

PREMA rečima Katarine Todorov, zastavnika prve klase, koja je u ovoj četi već 14 godina, da bi jedan pas postao "policijski", potrebno je najmanje četiri meseca obuke. Rasa životinje diktira na koje poslove će biti raspoređen tokom svog radnog veka.

Vežbe poslušnosti su osnova obuke koju mora da prođe svaki pas, bez obzira na rasu. Tu se uči kretanje pored vodiča, sa povodnikom ili bez njega, naredbe "sedi", "lezi", "stoj". Svaki pas mora da "ima poslušnost", kako bi uspešno rešavao zadatke na terenu.

- Nemački ovčari se mogu koristiti za sve discipline i zato su najbolji, kao i belgijski - kaže, za "Novosti", Katarina Todorov. - Mada, belgijski su mnogo temperamentniji i ne može baš svako da ih vodi. Brzi su i eksplozivni i nije ih lako ukrotiti. Labradori, retriveri i ptičari se koriste za detekciju, odnosno pronalaženje droge, eksploziva, duvana. Oni nisu za odbranu i napad, već se obučavaju da traže lopticu, rođeni su aporteri i ovde im se taj nagon povećava, na tome se radi maksimalno.

ZELENI - GVOZDENI OVČARI

ZA razliku od crno-žutih nemačkih ovčara koje viđamo kao kućne ljubimce, u Četi vodiča službenih pasa imaju zelene, tzv. gvozdene ovčare. Prema rečima naših domaćina, oni su se pokazali kao najbolja rasa za naše uslove jer, pored ostalog, dobro podnose lošije vremenske uslove i zimu.

KADA počne obuka pasa za detekciju, oni traže sakrivenu lopticu. Posle toga, povezuju se loptica i miris, kog pas postepeno usvaja u zavisnosti da li treba da otkriju drogu, eksploziv... Neke supstance, poput eksploziva i tableta ekstazija je teže naći. Ali, za psa sa dobrim njuhom ni to nije problem.

Vodič Milan Abazović pustio je belgijskog ovčara u prostoriju sa tri računara, a ispod jednog je bila sakrivena kesica droge. Svega nekoliko sekundi trebalo je brzom "belgijancu" da nanjuši narkotike ispod kućišta računara pod prozorom. Kada je otkrio plen, umirio se, legao na pod i gledao u svog vodiča. Na isti način se otkriva i eksploziv, pas ga detektuje, te sedne ili legne. Nema lajanja niti skakanja, životinje su obučene da reaguju tako jer je u pitanju rad sa opasnim materijama.

- Od psa i od vodiča zavisi koliko vremena treba za dresuru - kaže naša sagovornica. - Pas je kao čovek, uči se i trenira dok je živ. "Radni vek" psa traje u proseku osam godina. Neki psi brže propadaju, u zavisnosti od rase, zdravstvenih faktora, ali i od toga koliko su korišćeni tokom službe. Kada se "penzionišu", ukoliko su zdravi i neće da ugrizu, najčešće vodiči žele da ih uzmu.

SVAKOG jutra, vodič čisti boks, dok za to vreme pas slobodno trči u ograđenom prostoru. Sledi odlazak na poligon, gde počinju unapred planirane aktivnosti. Nema praznog hoda, svaki minut treninga je ispunjen, pogotovo zbog činjenice da se s psom ne može raditi satima, već je neophodna pauza.

KUĆNI LjUBIMCI U ŠKOLSKOJ KLUPI

U KLUBU za dresuru i vodiče službenih pasa "Policajac" redovno se organizuju tromesečni kursevi socijalizacije za vlasnike četvoronožaca. Obuka je namenjena za rasne životinje, mešance koji su viši od 55 centimetara, a preporučuje se i za opasne, poput pitbul terijera.

Svrha ove obuke najboljeg čovekovog prijatelja, jeste da nauči da se ponaša bez agresije u društvu drugih pasa i ljudi.

- Kada vežbamo odbranu i napad, simuliramo situacije u masi, sa pirotehnikom, kako pas na terenu ne bi imao strah od pucnja petardi ili oružja. Takođe, učimo ih da se ne plaše da prođu kroz zavesu od dimnih bombi, kad se ništa ne vidi. Situacije u kojima se pas bez korpe pušta na čoveka jasno su propisane zakonom - samo ako su se stekli uslovi za upotrebu vatrenog oružja. Međutim, nije isto kada ispalite metak u čoveka, jer onda nema nazad, dok pas po naredbi pušta osobu. Takve situacije su srećom veoma retke i nisam ih doživela za 17 godina službe.

I dok su reporteri "Novosti" razgovarali sa pripadnicima Čete vodiča, stigla je informacija: podmetnuta je bomba u zgradi pošte u Zmaj Jovinoj ulici! Vodič je odmah otišao po labradora, smestio ga u boks za vožnju i krenuli su ka centru prestonice. Kroz sat vremena, posle detaljne provere veštog policijskog labradora, ispostavilo se da je reč o - lažnoj dojavi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

GORAN IVANIŠEVIĆ PRED IZLAZNIM VRATIMA: Moguć raskid saradnje sa Ribakinom