SVOJATANJE SRPSKOG PISMA I JEZIKA: Jezikoslovne krivotvorine Hrvatske vlade i parlamenta
Već decenijama u Zagrebu se svojata deo po deo srpske prošlosti i to po principu "uzmi šta ti se svidi". Za tamošnju javnost nema nedoumice, Milutin Milanković je hrvatski naučnik. Na pomen Nikole Tesle nikada nisu imali dilemu. Genije iz Gospića je hrvatski naučnik.
• Istorija hrvatstva nastajala na konstruisanim istorijskim falsifikatima koji su tvoreni u vatikanskim i bečkim radionicama tokom 19. i 20. veka, nesmanjenim intenzitetom nastavlja se i danas kleptomanskim potezima prisvajanja tuđe duhovne i kulturne baštine i brisanjem srpskih jezičkih korena, kako je inače sam Ljudevit Gaj naglašavao da su Hrvati , „prigrlili srpski jezik”.
• Predlogom Zakona o hrvatskom jeziku, koji je nedavno osvanuo pred saborskim zastupnicima, odbačena je istorijska istina i proglašena je celokupna književna baština nastajala na na latinici, glagoljici i bosančici (dve modifikovane srpske ćirilice) hrvatskom.
• Hrvatima je očito bilo malo što su „prisvojili” srpski vukov(ski) jezik, nego su posegli i za srpskom ćirilicom. To zvuči neverovatno, ako se prisetimo zakona o zabrani ćirilice za vreme Nezavisne Države Hrvatske ili ćiriličkog „knjigocida” pri osamostaljenju sadašnje Hrvatske.
• Naglo svojatanje ćirilice nastalo je jer su shvatli da bez nje ne mogu da polažu „povijesno pravo” na Dubrovnik i bogatu baštinu pisanu srpskom ćirilicom. Ćirilički spomenik, kojim su proslavili 500-godišnjicu, jeste „Srpski molitvenik” iz Dubrovnika, iz 1512. godine, a i prvi pisani spis na srpskom narodnom jeziku jeste „Povelja Kulina bana”, iz 1189. godine, tu je i književnost Slavonije, pa bosanskih franjevaca, a sve je pisano srpskom ćirilicom.
Preporučujemo
MAJSKI NEREDI NA TERAZIJAMA: Politički raskoli i stradanje stranke srasle sa državom
26. 11. 2023. u 07:00
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"ODVELI SU ME U ŠATOR, ODUZELI PASOŠ" Naša pevačica oči u oči sa Gadafijem: "Nisam bila svesna šta se dešava"
PEVAČICA je bila veoma mlada i nije bila svesna šta se dešava...
16. 12. 2024. u 09:20
Komentari (0)