DA LI ĆEMO NA PEŠAČKOM SMETI DA SE GRLIMO? Prof. Antić: Ne treba banalizovati, bezbednost ljudi uvek je prioritet

Ј. Д. Љутић

22. 01. 2023. u 06:40

KADA se izlazi iz zgrade ili lokala na trotoar moraće da se pogleda levo, desno, pa levo, u slučaju da se na mobilni telefon pešak javlja na trotoaru moraće da drži lakat uz telo, a ukoliko sretne poznatu osobu na pešačkom prelazu neće smeti da raširi ruke da je zagrli... noću neće biti preporučljivo da se iznosi đubre u tamnim kesama.

ДА ЛИ ЋЕМО НА ПЕШАЧКОМ СМЕТИ ДА СЕ ГРЛИМО? Проф. Антић: Не треба банализовати, безбедност људи увек је приоритет

Foto V. Danilov

Ovo su samo neki od, za širu javnost - neobičnih predloga koje sadrže delovi novog Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja, čije se usvajanje očekuje na proleće. I dok jedni smatraju da su neki segmenti nejasni, a drugi nedorečeni, treći misle da su - smešni. Mnogi su, međutim složni u oceni da će glavne "mete" zakonske regulative biti pešaci i to zbog električnih "trotinetaša".

Čvrsto držanje dece za ruku nije novost

Dr Boris Antić, profesor na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu, u razgovoru za "Novosti", kaže da ne treba ipak sve banalizovati, ukazujući da upravo zbog problema sa onima koji voze električne trotinete i koji mogu da predstavljaju veliku opasnost po sebe i druge, Nacrt predviđa i određena pravila za pešake:

- Trotineti se voze po trotoaru, pa je stoga neophodno da, kada izlazite iz zgrade ili lokala, obavezno dobro pogledate levo-desno-levo, kako ne bi neko naleteo na vas. Takođe, i kada se javljate na mobilni telefon, treba da pazite na sebe. Ta priča o tome da je neophodno da se u tom trenutku, dok se telefonira, obavezno drži lakat uz telo ili ne sme naglo menjati način kretanja stoji, ali nije baš obavezna. Pre je neophodna sigurnosti radi.
Noću uočljivije je smeće iznositi u kesama svetlije boje

Direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović nedavno je potvrdio naše pisanje da se u Zakon prvi put uvodi električni trotineti.
- Biće definisano šta je lako električno vozilo, kuda se kreće i koji su minimalni starosni uslovi za njegovu upotrebu - navodi Okanović.
Ono na čemu insistiraju i Okanović i prof. Antić jeste "bezbednost pešaka na pešačkom prelazu":
- Mislim da nije novost niti bilo šta neobično da, kada prelazi ulicu, majka ili otac treba čvrsto da drže dete za ruku. Takođe, ako roditelj gura dete u kolicima, trebalo bi da bude pažljiv, da dobro osmotri okolinu, te onda pređe ulicu ili iz zgrade izađe na trotoar. Ako se vodi pas, trebalo bi, kao i do sada, da se drži na kratkom povocu i uz nogu. Ništa od ovoga nisu novine, već normalne i uobičajene situacije kojih su se i do sada, pridržavali odgovorni sugrađani, ali ne i svi ostali.
Podseća prof. Antić da će slabovidi pešaci morati da budu pažljiviji i da koriste beli štap, kao i oni sa slabijim sluhom, koji bi trebalo da imaju aparat i da ga prilagode potrebama. Naravno, nije zabranjeno, kako ukazuje naš sagovornik, kada sretnete na pešačkom prelazu dragu osobu istu i pozdravite.

PRIDRŽAVATI SE PRAVILA

Profesor Antić kaže da građani, odnosno pešaci, ne treba mnogo da brinu o mogućim novim pravilima, već da se i dalje pridržavaju postojećih:
- Neka se pešaci samo pridržavaju već postojećih pravila, naročito kad prelaze ulicu. Dakle, neka paze na signalizaciju i semafore, gledaju levo-desno, ne pretrčavaju ulicu mimo obeležene zebre, ne telefoniraju, izvade slušalice iz ušiju... Tada će biti bezbedniji i oni i ostali učesnici u saobraćaju.

- Međutim, nije preporučljivo da se naveliko i naširoko grlite, pričate, zadržavate u takvom položaju, jer to nije mesto za razgovore i zadržavanja, a može i da zasmeta ostalim učesnicima u saobraćaju - kaže Antić. - Kad je reč o navodnoj zabrani iznošenja smeća u crnim kesama posle 22 sata, mislim da ne treba baš sve shvatati bukvalno. Naravno da takva zabrana nije moguća. Ipak, svakako je vidljivija svetla kesa od crne, bilo da ste na kolovozu, pešačkom prelazu, trotoaru.

Mnogi građani smatraju da je i sadašnji zakon "jasan", da ga mnogi nesavesni učesnici u saobraćaju ne poštuju, a nadležni ne kontrolišu njegovu primenu.
- Pa, normalno da gledam i levo i desno kada prelazim ulicu na pešačkom, ali nije normalno da na trotinetima naokolo ugrožavaju bezbednost pešaka i da to niko ne kontroliše. I, da li ću biti bezbednija ako pogledam još jednom levo. Da nije smešno, bilo bi tužno - govori Beograđanka Milica S. (58).

Sličnog je mišljenja i Marko J. (48) iz Novog Sada koji ukazuje da pešaci stradaju "manje zbog svoje nepažnje, a više zbog bahatih vozača", kao i da je "pitanje dana kada će neko da izgubi glavu zbog dostavljača koji jurcaju trotinetima i biciklima po gradu":
- I pešaci su problematični, pretrčavaju ulicu gde stignu, ne obaziru se na semafor...

Kad je reč o trotinetima, navodi prof. Antić, osoba mlađa od 14 godina ne sme da upravlja lakim električnim vozilom na javnim putevima, dok će osoba koja nije napunila 18 godina, za vreme dok upravlja lakim električnim vozilom, morati na glavi da nosi zakopčanu zaštitnu biciklističku kacigu.

- Lično sam mišljenja da i svi ostali, stariji od 18 godina, takođe treba da imaju bezbednosnu kacigu. Nacrt kaže i da je vozač lakog električnog vozila obavezan da za kretanje koristi biciklističku stazu, pešačko-biciklističku stazu ili biciklističku traku. Izuzetno može za kretanje da koristi pešačku stazu ili trotoar, pod uslovom da ne ometa kretanje pešaka i da se kreće brzinom najviše pet kilometara na sat.

Vozač trotineta, koji bi prema Nacrtu zakona morao da uz sebe poseduje i odgovarajuću tehničku dokumentaciju za pomenuto vozilo, može se kretati kolovozom na putu na kome je brzina kretanja ograničena na najviše 30 kilometara na sat, ukoliko ne postoji mogućnost kretanja određenom zonom. Takođe, Nacrt predviđa da vozač ne sme prevoziti drugu osobu na trotinetu i da mora da nosi svetloodbojni prsluk kada se kreće kolovozom, osim u zoni usporenog saobraćaja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (7)

NEĆEMO SE ŠALITI SA TIM MOMCIMA! Kamera uhvatila Jokićevu braću, a svi pričaju o reakciji američkih TV komentatora (VIDEO)