PROSLAVLJAJU ŽIVOT I SEĆAJU SE NASTRADALIH: Park Čačalica kod Požarevca među najlepšim u zemlji
PARIZ ima Bulonjsku šumu, Njujork i London Centralni i Hajd park, a Požarevac Čačalicu.
Ovaj zeleni kompleks, koji se prostire na 28 hektara, sigurno je najlepši park u Braničevskom okrugu i jedan od najlepših u celoj zemlji. Nalazi se na istoimenom brdu, odmah pored brda Tulba, i sa njega se može videti predivna panorama grada. Zahvaljujući ljubiteljima prirode, ovaj deo grada uspeo je da se sačuva od divlje gradnje, pa u njemu obitavaju samo drveće, ptice i šetači svih generacija.
Nekad se na mestu današnjeg parka nalazila močvara. Posle Drugog svetskog rata, uz kopanje odvodnih kanala, počelo je masovno pošumljavanje, koje su prvi izveli ondašnji gimnazijalci. Zasađeno je oko 190 vrsta drveća i rastinja, bilo je preko 95.000 sadnica.
Tu su i dve česme, staze i klupe za šetače, a kod ulaza u kompleks napravljena je i teretana na otvorenom. U ovu oblast, koja je kompletno ograđena, zabranjeno je ulaziti vozilima ili dovoditi pse u šetnju, jer je sve podređeno šetačima i očuvanju zelenila.
Čačalica nije običan, već spomen-park, proglašen za kulturno dobro od velikog značaja, jer su u njemu i spomenici stradalima u Drugom svetskom ratu. Spomenik streljanim rodoljubima i "Zvezda" posvećeni su domaćim žrtvama, a spomen-kosturnica vojnicima Crvene armije, koji su stradali na potezu od Majdanpeka do Mladenovca. Uz kosturnicu su posađene i breze dopremljene iz ruskog sela Povarova, ukupno 441, koliko je bilo i stradalih vojnika. Pored jedne staze 2009. godine postavljena je i spomen-ploča sa imenima nastradalih Jevreja koji su živeli u Požarevcu.
Ovo mesto bilo je svedok različitih borbi i u ranijim vremenima. U istorijskim zapisima pominje se da je tu sahranjen brat kneginje Ljubice, Jovan Vukomanović, koji je poginuo u borbi za Požarevac 1815. godine.
Čačalica je imala strateški značaj u odbrani ovog dela Srbije od Austrougara i Nemaca.
Srpski vojnici su sa ovog položaja topovima i mitraljezima dejstvovali u Prvom svetskom ratu.
STVARAOCI
Autori današnjeg izgleda Spomenika streljanim rodoljubima, prvog na koji se nailazi od ulaska u spomen-park, jesu arhitekta Bratislav Stojanović iz Beograda i vajar Stanislav Mićić iz Zagreba. Stojanović je autor i spomen-kosturnice ruskih vojnika, dok je spomenik "Zvezda" delo vajara Milorada Tepavca.
ZAMENA
TOKOM NATO bombardovanja Pančeva, zagađenje je vazduhom stiglo i u ovaj kraj i tada je oštećeno 300 breza pored spomen--kosturnice. U oktobru 2007. godine, pre proslave Dana oslobođenja Požarevca, one su zamenjene novim, takođe iz Rusije, koje su gradu stigle kao poklon.
Preporučujemo
NATO LOBISTA NAPAO RUMUNE ZBOG SRBIJE: Oni mu brutalno odgovorili (FOTO)
AUSTRIJSKI influenser Ginter Felinger izazvao je buru na platformi Iks.
17. 11. 2024. u 16:22
"PRONAĆI ĆU I UNIŠTIĆU IH SVE" Hitno se oglasio Ilon Mask, reagovala i Zaharova
AMERIČKI biznismen Ilon Mask saopštio je putem društvene mreže da će „pronaći i uništiti“ sve one koji ga optužuju za kontakte sa Moskvom.
16. 11. 2024. u 16:18
"TERALI SU ME DA RADIM JUTARNjI PROGRAM, NASILNO - PO KAZNI": Olivera Kovačević o karijeri na RTS-u
VODITELjKA Olivera Kovačević je o svojim počecima, izazovima u poslu, o tome zašto ponekad poželi da bude vikinška ratnica, kao i o svemu što joj daje snagu i inspiraciju.
17. 11. 2024. u 09:28
Komentari (0)