SVETINJA U NOVOM RUHU: Obimni radovi na uređenju Manastira Prohor Pčinjski, privode se kraju
UREĐENjE kompleksa Manastira Prepodobnog Prohora Pčinjskog i njegove okoline počelo je još 2010. godine.
Mnogobrojni projekti koji su realizovani pod pokroviteljstvom predsednika Aleksandra Vučića, koji je bio i pokrovitelj svečanog obeležavanja 950 godina ove svetinje od vitalnog su značaja za narod Pčinje.
Radovi su izvođeni na samom hramu, rađena su arheološka istraživanja, čišćenje i konzervacija živopisa iz četiri perioda. Uvedeno je podno grejanje u crkvi i postavljen novi mermerni patos. Sam hram je prekriven bakrom, stavljen je novi malter i fasada i promenjena je stolarija. Na vranjskom konaku postavljeni su novi krov i fasada, obavljena je rekonstrukcija stolarije, a u južnom krilu konaka uvedeno je parno grejanje.
Prema podacima iz Eparhije vranjske, izgradnja Kraljevog konaka nikada nije u potpunosti završena zbog Prvog svetskog rata, objekat je dodatnu štetu pretrpeo 2014. kada je izbio požar nakon čega je u potpunosti obnovljen, a osvećen je povodom proslave 950 godina manastira 2020.
Radovi su, takođe, izvođeni i na drugim objektima: severnom konaku, zgradi mitropolije, vodenici. U potpunosti je urađena regulacija atmosferske vode koja je odvedena u reku Pčinju. Sagrađena je Crkva Prepodobnog Sisoja Velikog nad pećinom gde se podvizavao Prohor Pčinjski, a osvećena je 2020. godine.
Kada je reč o finansiranu, sva sredstva je obezbedila Vlada Srbije preko nadležnih ministarstava, kao i Eparhija vranjska i manastir, a pod nadzorom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Tri projekta koji su od vitalnog značaja za kompleks manastira, kao i njegovu okolinu, još nisu završena. Reč je o bušenju bušotina i izradi vodovodne mreže za kompleks manastira, ali i za granični prelaz sveti Prohor Pčinjski, osnovnu školu u Jablanici, sela Jablanicu i Gornji Starac i vikend naselja. Projekat je započet 2020. i treba da se završi do kraja godine. Radovi na izradi hidrantske mreže za ceo manastirski kompleks se, takođe, privode kraju, dok se regulacija korita reke Pčinje izvodi u okviru hitnih sanacionih radova za prevenciju od elementarnih nepogoda i zaštitu od velikih voda. Tu je i sanacija korita Pčinje, a radovima na ovoj deonici, propusna moć reke biće povećana i omogućena zaštita od tzv. stogodišnjih voda. Ovaj projekat će zbog veličine radova biti nastavljen i tokom 2023. godine.
KTITOR - VIZANTIJSKI CAR
MANASTIR Prohor Pčinjski je nepokretno kulturno dobro, spomenik kulture od izuzetnog značaja. Nalazi se u šumovitim obroncima planine Kozjak, na levoj obali reke Pčinje okružen impozantnom prirodom. Prema predanju, podigao ga je u 11. veku vizantijski car Roman Diogen u znak zahvalnosti Svetom Prohoru Pčinjskom Mirotočivom koji mu je prorekao da će postati car. Manastir radi kao kulturno-prosvetni centar ovog kraja.
Preporučujemo
O SRBIMA U STAROJ SRBIJI I MAKEDONIJI: Naučni simpozijum u manastiru Prohor Pčinjski
02. 11. 2022. u 19:06
950 GODINA SRPSKE SVETINjE NA JUGU SRBIJE: Obeležavanje i u Beogradu
29. 04. 2022. u 12:20
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
"TERALI SU ME DA RADIM JUTARNjI PROGRAM, NASILNO - PO KAZNI": Olivera Kovačević o karijeri na RTS-u
VODITELjKA Olivera Kovačević je o svojim počecima, izazovima u poslu, o tome zašto ponekad poželi da bude vikinška ratnica, kao i o svemu što joj daje snagu i inspiraciju.
17. 11. 2024. u 09:28
Komentari (1)