"KAMENOVI SPOTICANJA" POSTAVLJENI ISPRED PET BEOGRADSKIH ZGRADA: "Stolpersteinima" Srbija obeležila sećanje na žrtve Holokausta
PRVI "kamenovi spoticanja", poznati kao "stolperstein", u znak sećanja na stradale u Holokaustu, postavljeni su danas ispred pet kuća u kojima su nekada živeli Jevreji, ubijeni tokom Drugog svetskog rata, u Beogradu.
Ova specifična obeležja umetnik Ginter Demnig zazidao je u pločnik prvo ispred zgrade u Ulici Maršala Birjuzova 9, gde su pre rata živeli Emil Dajč, sa suprugom Avgustom i decom Hildom i Hansom, zatim u Dobračinoj 30, gde su pre rata živeli najpoznatiji ovdašnji knjižar Geca Kon i njegova žena Elza (Lujza), zatim na Gundulićevom vencu 53, gde je živeo Matvej Ajzinberg, čovek koji je izgradio beogradsku Crkvu Svetog Marka, pa u Solunskoj 8, gde je živeo Aleksandar Bril, i u Andre Nikolića 29, gde su živeli dr Simon i Evgenija Bril.
Do sada je u svetu ugrađeno više od 80.000 "kamenova spoticanja", a Beograd je drugi grad u Srbiji, posle Zrenjanina, gde su se oni našli.
Prema rečima Sonje Viličić, izvršne direktorke Havera Srbija, organizacije koja kod nas realizuje ovaj projekat, u saradnji sa jevrejskim opštinama i Savezom jevrejskih opština Srbije, Beograd se, postavljanjem "stolpersteina", našao u društvu 27 država, koje ga imaju.
To je ujedno i "kamen podsticanja", jer nas podstiče da na njemu napišemo svako pojedinačno ime i otrgnemo ga od zaborava, da zastanemo i zapitamo se "da li je moguće da se sve to dešavalo?!" Da, moguće je i ovi kamenovi o tome svedoče - kaže Robert Sabadaoš, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije.
On dodaje da je to ujedno i poruka sledećoj generaciji, ali i pitanje da li bi sve ovo moglo da se ponovi. Na to pitanje, Sabadoš odgovara - može:
- Zato je kamen tu kao neka vrsta brane, da se sećamo i da ne dozvolimo da vera, nacija ili rasa budu razlog za mržnju.
Aron Fuks, predsednik Jevrejske opštine Beograd, dodao je da je simbolika da prvi "stolpersteini" budu postavljeni baš ispred kuće Hilde Dajč, koja je bila simbol logora na Starom sajmištu.
Zahvaljujući njenim pismima mi znamo šta se tamo događalo. Hilda je bila dobrovoljna bolničarka, koja je uspela da prošvercuje pisamca drugaricama Srpkinjama van žice.
Ostala su sačuvana četiri, zbog kojih je nesrećna devojka dobila nadimak "srpska Ana Frank".
Ne zna se kada je lepa Hilda ubijena, pretpostavlja se u gasnom kamionu, sa još 6.000 žena, dece i starih, na putu ka Jajincima, u rano proleće 1942.
Zamenica ambasadora Izraela Majan Bentura konstatovala je da je opasno verovati da se Holokaust desio zahvaljujući "grupi kriminalaca":
- Holokaust je samo kulminacija viševekovne mržnje prema Jevrejima, koju danas zovemo antisemitizmom. Grešimo ako ne shvatimo da je antisemitizam opasnost za svako društvo. Jevreji imaju tradiciju ostavljanja kamenova na grobove, tako se zna da je neko nedavno bio tu. Zato je simbolika "stolpersteina" višestruka.
- Ovako nešto nikada ne sme da se ponovi. Moramo da se borimo protiv mržnje, za ljudsko dostojanstvo - kazao je Šib.
(MAPA) OVOG DATUMA STIŽE PRAVA ZIMA I NAJHLADNIJI PERIOD! Ivan Ristić za "Novosti" otkriva: Biće još snega, dolazi hladan arktički vazduh
CELA Srbija okovana je snegom, a meteorolog Ivan Ristić za "Novosti" kaže da nas tek očekuje prava zima.
24. 12. 2024. u 14:46
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
STIŽE POLITIČKI POTRES? Evo ko vodi u anketama za novog nemačkog kancelara
ALIS Vajdel, liderka desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), prema poslednjim anketama, preuzela je vođstvo ispred Fridriha Merca, lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
24. 12. 2024. u 12:17
Komentari (2)