SRBI KOJI HRABRO OPSTAJU U ULICI MADLEN OLBRAJT: "Novosti" u Gnjilanu na KiM gde je do 1999. živelo više od 15.000 naših sunarodnika
NEKADA jedan od najlepših gradova na Kosovu i Metohiji, administrativni centar Kosovskopomoravskog okruga, danas naseljavaju gotovo samo Albanci, nekadašnjih 15.000 stanovnika srpske nacionalnosti bežeći od ratnih sukoba svilo je porodična gnezda širom centralne Srbije.
Ali u Gnjilanu i danas opstaju malobrojni Srbi, uglavnom stariji, okupljeni u nekadašnjoj Ulici Stojadina Trajića, sada Madlen Olbrajt, i ne žele da prodaju imovinu i odu iz rodnog kraja.
Od tih četrdesetak Srba tri generacije žive pod istim krovom u kući domaćina Vojislava Todorovića. Ova starina živi u kući koju je sam izgradio zajedno sa dvojicom sinova, snajama i unucima i majkom njegove pokojne supruge. Ujedno, ovo je jedino dvorište gde odjekuje dečja graja, četvoro najmlađih Todorovića.
- Ja mojoj deci ne mogu da kažem ostanite ovde, odrasli su to ljudi, za sada su tu gde jesu, ako odluče da odu neću im zameriti. Rade i sinovi i snaje, ali da je svejedno - nije. Ne plašim se za svoj život, ali se plašim za njih i za ovu dečicu - započinje priču Vojislav, dok u naručju drži jednog od unuka.
Na prvi pogled skladno domaćinstvo, kuća na tri sprata, svako ima svoj životni prostor.
Deca se igraju, braća i jetrve se slažu... Ceo taj sklad narušava ograda sa susednim dvorištem.
- Stradao nam je prvi komšija, Srbin, tada smo je postavili, nije nam svejedno, šta da radimo, moramo nekako da se zaštitimo - pričaju Todorovići.
Vojina snaja Dušica, profesorka engleskog jezika, radi u susednoj srpskoj enklavi, očekuje treće dete, koje će se roditi u Vranju. Iako ne skida osmeh sa lica, priznaje da su se oni kao mladi ljudi odrekli svega što je za druge normalan život.
- Nema izlazaka, nema druženja, kad odemo do Vranja nama je to kao da smo otišli ne znam gde, jer prosto osetimo kako izgleda život u slobodi. Već oko osam sati uveče zaključavamo se u kuću i to je to - priča nam Dušica.
Ipak, ovi mladi ljudi, uprkos svemu, odabrali su život na svoj dedovini gde odgajaju decu. U školi pri crkvi nastavu pohađa svega petoro dece iz Gnjilana i, kako kažu Todorovići, to je slika života Srba u ovom mestu.
Dok napuštamo dom porodice Todorović, ljubazni domaćini nas ispraćaju do kapije gde se u dvorištu kuće igraju deca, ne izlazeći na ulicu. To im, zbog bezbednosti, ne dozvoljavaju stariji ukućani. Usmereni su zato jedni na druge, odrastaju u gradu u svojoj zemlji u kojem su uskraćeni za život kakav vode svi njihovi vršnjaci u centralnoj Srbiji.
Uz pomoć svetskih silnika, to parče njihove zemlje im je oteto, kao i normalno detinjstvo.
Srbi sa KiM kažu: Daće Bog, bićemo opet svoji na svome.
EKSPANZIJA NOVOGRADNjE
U GNjILANU se poslednjih godina desila prava ekspanzija novogradnje. Niču višespratnice, a među kupcima nema Srba. Cena kvadrata je, prema rečima naših sagovornika, od 500 do 700 evra. Srbi žive u svojim kućama koje skromnim primanjima jedva uspevaju da održavaju.
PRVE FOTOGRAFIJE "OREŠNIKA": Ukrajinski istražitelji ispituju ostatke ruske rakete (FOTO)
UKRAJINSKI istražitelji počeli su da ispituju ostatke Orešnika, nove ruske balističke rakete srednjeg dometa, koja je nedavno upotrebljena u napadu na Dnjepar, i predstavlja najmoćnije oružje upotrebljeno u ratu do sada.
24. 11. 2024. u 15:26
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
"I ZEMUNCI SU GA SE PLAŠILI": Kako je Beli postao Zver - priča o Sretku Kaliniću
"KALINIĆ je bio zver od čoveka. Zapravo, zver je blaga reč" - rekao je tada Bagzi, nakon čega je Kalinić kojeg su članovi klana do tada oslovljavali sa "Beli" dobio nadimak "Zver".
24. 11. 2024. u 11:09
Komentari (0)