PRORADIO MOBILNI VODIČ KROZ STARO SAJMIŠTE: Festival Slobodna zona predstavio novu aplikaciju

V.C.S.

09. 12. 2021. u 16:48

ŽIVIMO u eri dezinformacija, alternativnih tumačenja istorijskih činjenica i kulture sećanja. Zato smo želeli da napravimo aplikaciju koja će sačuvati od zaborava i tame činjenice vezane za nekadašnji logor Staro sajmište. Kada danas odemo na tu lokaciju, teško da možemo na licu mesta da nađemo istorijske izvore i činjenice, rekao je Rajko Petrović, direktor projekta Svetlost svitaca, na predstavljanju novog mobilnog vodiča za Staro sajmište.

ПРОРАДИО МОБИЛНИ ВОДИЧ КРОЗ СТАРО САЈМИШТЕ: Фестивал Слободна зона представио нову апликацију

Slobodna zona

Na osamdesetu godišnjicu od osnivanja Logora na Sajmištu, četrnaest srednjoškolaca je, zajedno sa istoričarima i umetnicama iz Srbije i Nemačke, kroz radionice kreiralo multimedijalnu šetnju na lokaciji bivšeg logora, koja je od danas besplatno dostupna preko mobilne aplikacije. Osim mape logora, sa tačnim lokacijama glavnih paviljona i Centralne kule, preko aplikacije može se saznati istorijat svake od tih tačaka tokom Drugog svetskog rata.

- Istraživanja su pokazala da mladi veoma malo znaju o ovom logoru , ali i da ima puno pogrešnih tumačenja i dezinformacija koja nalaze mesta u javnom diskursu - rekao je na predstavljanju aplikacije istoričar Aleksandar Todosijević, predsednik Udruženja za društvenu istoriju - Euroklio iz Srbije.

On je dodao da je Beograd u vreme rata bio jedinstven grad u ovom delu Evrope po tome što je u gradskom jezgru imao tri logora: Banjicu, Topovske šupe i Staro sajmište, gde su stradali Srbi, Jevreji, Romi i svi protivnici nacizma.

- Sajmište je puno neobeležnih mesta stradanja i zato je ova aplikacija važna za kulturu sećanja baš sada, u vreme kada su mladi podložni negativnim aspektima društvenih mreža, na kojima se beleži rast antisemitizma i šovinizma - istakao je Todosijević.
U projektu su učestvovale učenice i učenici iz Beograda, Novog Sada, Novog Pazara, Valjeva, Leskovca, Bečeja i Subotice, kroz četiri radionice, koje su vodile četiri umetnice. Dve od njih, Elana Kac, umetnica performansa, i Suzana Krudina, pozorišna rediteljka, su iz Berlina, dok su dve iz Srbije - umetnica Branka Pavlović i dizajnerka Milica Komlenić-Vukić.

Gimnazijalci Nevena Mitrović iz Beograda i Adem Tutić iz Novog Pazara istakli su da o Sajmištu pre radionica nisu znali gotovo ništa, osim da je tu bio logor, kao i da su iz dana u dan, tokom dve nedelje, koliko su trajale radionice, dobijali nove i nove perspektive obima stradanja na ovom mestu.

Kju-ar kod za aplikaciju može se preuzeti na sajtu Slobodne zone.

Projekat Svetlost svitaca realizovao je Filmski festival Slobodna zona, uz podršku Fondacije Sećanje, odgovornost, budućnost (EVZ) i saradnju Fondacije Fond B92 (program Slobodna zona junior), Centra za primenjenu istoriju, Udruženja za društvenu istoriju - Euroklio, nezavisne pozorišne trupe Spreagenten iz Berlina i CeDiS, Freie Universit Berlin.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (1)

ALTA ZA DEČJE OSMEHE: Paketići doneli radost mališanima iz Doma „Kolevka”