OD RUTINSKIH DO REVOLUCIONARNIH METODA: Najčešće medicinske intervencije u savremeno doba

Tatjana Marković

15. 10. 2024. u 16:07

KAKO je medicina nauka koja beleži konstantni napredak, tako neprekidno dolazi i do pomeranja granica.

ОД РУТИНСКИХ ДО РЕВОЛУЦИОНАРНИХ МЕТОДА: Најчешће медицинске интервенције у савремено доба

Foto: freepik.com

Zahvaljujući svemu tome se pacijentima širom sveta nude ne samo sve efikasnije metode, kako za dijagnostikovanje, tako i za lečenje različitih zdravstvenih problema, nego i metode koje su vrlo malo invazivne. Nekada jedna od zahtevnijih intervencija, operacija mrene danas je svrstana među rutinske metode. Takođe, vantelesna oplodnja koja je u ne tako dalekoj prošlosti bila gotova nezamisljiva, u današnje vreme beleži neverovatan napredak.

Sve to u velikoj meri značajno poboljšava kvalitet života mnogih ljudi, a u isto vreme im omogućuje da se podvrgnu različitim intervencijama bez straha.

Ne treba zaboraviti ni to da mnoge hirurške procedure koje su ranije zahtevale smeštaj u bolnicama i po nekoliko dana, danas podrazumevaju čak i otpust istog dana ponekad, a neretko se pacijent ostavlja samo jednu noć da prenoći u određenoj medicinskoj instituciji, posle čega biva otpušten na kućno lečenje. Sve to olakšava pacijentima, ali i smanjuje rizik od infekcija do kojih eventualno može doći u različitim ustanovama, dok utiče pozitivno i na tok oporavka, a povećava i udobnost svakog pacijenta, prosto zato što će se kod kuće osećati prijatnije posle intervencije.

Naravno da se takav pristup ne može primeniti na sve medicinske intervencije, ali ukoliko to stanje pacijenta dozvoljava i ako lekar proceni da je to bolja opcija, prilično je izvesno da će pacijent biti vrlo brzo otpušten kući.

Foto Shutterstock

Minimalno invazivne medicinske procedure

Primarna karakteristika savremene hirurgije su procedure koje su specifične po tome što su minimalno invazivne. Sve to znači da podrazumevaju manje rezove, što neće prouzrokovati neku naročito veliku traumu za organizam, te će omogućiti pacijentu da se brže oporavi.

Primera radi, laparoskopska hirurgija omogućava da lekari pristupe unutrašnjim organima kroz relativno male otvore, zahvaljujući mikro kamerama i specijalnim instrumentima koje tom prilikom koriste. Takve procedure se primenjuju kako u oblasti urologije i hirurgije digestivnog sistema, tako isto i u ginekologiji.

Foto: Shutterstock

Operacija mrene uz minimalnu invanzivnost

Kada dođe do zamućenja očnog sočiva, što vremenom može da dovede i do postepenog gubitka vida, obično se preporučuje operacija mrene. U ne tako dalekoj prošlosti bio je to problem koji je i te kako imao negativan uticaj na kvalitet života pacijenta. Uz to, takva procedura je bila ponekad i rizična, te je teško padala pacijentima.

Međutim, danas je operacija mrene svrstana među, slobodno se može reći rutinske procedure.

Pored toga što se izvodi brzo i vrlo efikasno, ovakva intervencija je specifična i po tome što ima minimalnu invazivnost. Zahvaljujući savremenim metodama i sredstvima, operacija mrene uključuje minimalan rez, te brzu i efikasnu implementaciju veštačkog sočiva. Kod pojedinih pacijenata se ne zahteva ostanak u bolnici, a obično vrlo brzo pacijenti mogu da se vrate svakodnevnim aktivnostima nakon ove intervencije.

Foto Shutterstock

Neinvazivne metode u ginekologiji

Ono što je nekada bilo gotovo nezamislivo, danas će izvršiti svaki ginekolog. Naime, polne bradavice ili kondilomi se vrlo uspešno uklanjaju, na primer uz pomoć lasera najčešće, a isto tako se u oblasti ginekologije vrše različite intervencije, koji omogućuju poboljšanje stanja zdravlja reproduktivnih organa žena.

Vrlo je važno iz tog razloga ići redovno na ginekološke preglede, prosto zato što će ginekolog tom prilikom moći da utvrdi da li postoji neki problem, te će pacijentkinji predložiti jednu od metoda koja se u oblasti ginekologije danas primenjuju.

Foto Shutterstock

Laserska korekcija vida

Među neinvazivnim metodama koje se vrlo često danas koriste nalazi se i korekcija vida uz pomoć lasera. Važi za inovativnu proceduru, koja pacijentima omogućuje da reše problem ne samo kratkovidosti i dalekovitosti, nego i astigmatizma, te da se vrlo brzo po završetku ove intervencije vrate svakodnevnim aktivnostima.

Foto Shutterstock

Vantelesna oplodnja kao šansa za roditeljstvo

Mnogi parovi danas se suočavaju sa problemom neplodnosti, tako da ne čudi što je vantelesna oplodnja jedna od vrlo čestih procedura koje se primenjuju. Jednostavno, ona se posmatra kao tračak nade i šansa za ostvarenje ljudi u ulozi roditelja.

Neverovatan napredak je zabeležila ova procedura u poslednjih nekoliko decenija, a ne može se izgubiti iz vida činjenica da je zabeležen i konstantan porast uspešnosti.

U osnovi, vantelesna oplodnja podrazumeva stimulaciju jajnika, odnosno kasnije prekupljanje jajnih ćelija, te njihovu oplodnju u laboratorijama. Nakon toga se vrši, najjednostavnije rečeno transfer formiranog embriona u matericu žene.

Ipak, iako se ne može osporiti da je vantelesna oplodnja kompleksna procedura, zahvaljujući napretku medicine, ona daje značajno veće šanse za uspeh.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

IMAJU DOBRE IGRAČE, ALI OČEKUJEM PODRŠKU NAVIJAČA: Milojević pred meč sa Čukaričkim