BOL U GRLU I UHU PUNI AMBULANTE: Tegobe zbog tri virusa, antibiotici slabo deluju

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

28. 02. 2023. u 19:50

AMBULANTE za respiratorne infekcije domova zdravlja širom Srbije pune su pacijenata, dok je pritisak na školske dispanzere popustio s obzirom na kratak raspust.

БОЛ У ГРЛУ И УХУ ПУНИ АМБУЛАНТЕ: Тегобе због три вируса, антибиотици слабо делују

Foto: Shutterstock

Pacijenti pomoć lekara najčešće traže zbog visoke telesne temperature, kao i upale uva i grla. Lekari napominju da ove tegobe dominantno uzrokuju tri virusa koja su trenutno u cirkulaciji - adenovirusi, rotavirusi i virus gripa. Nisu retke ni bakterijske infekcije, a ono što posebno zabrinjava je da se pacijenti često žale na slabo dejstvo antibiotika.

Doktor Snežana Kalabić, specijalista opšte medicine Doma zdravlja Savski venac, kaže da do upale uva i grla može da dovede čak i obična prehlada:

- Pojava bola, nagluvosti, i šuma u uvu znaci su upale. Lekar, na pregledu pomoću otoskopa može da zapazi promene na bubnoj opni. U tom slučaju propisuju se antibiotici i lečenje traje sedam do 10 dana, odnosno dok bubna opna ne postane normalnog izgleda. U slučajevima sa sekrecijom iz uva neophodna je redovna toaleta uklanjanjem sekreta.

Naša sagovornica napominje da je važno da se upala srednjeg uva dobro izleči, jer u suprotnom može da dođe do komplikacija, poput zapaljenja kosti i nagluvosti.

- Zapaljenje ždrela je takođe često u sklopu respiratornih infekcija - kaže dr Kalabić. - Najčešće je udruženo sa zapaljenjem nosa, paranazalnih šupljina ili pluća. Dominantno ga uzrokuju tri virusa - adenovirusi, rinovirusi, i virus gripa. Kada je o bakterijama reč najčešće su to streptokok, pneumokok ili hemofilus.

Foto: Shutterstock

S obzirom na to da upalu uva i grla mogu da uzrokuju i virusi i bakterije, neophodan je bris grla da bi se propisalo adekvatno lečenje. U suprotnom antibiotik neće da "završi posao".

- Najčešći razlog zašto nema povoljne reakcije na antibiotik kod upale uva ili grla je činjenica da je infekcija izazvana virusom, a ne bakterijama - kaže dr Slobodan Janković, farmakolog Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu. - U tom slučaju ne može pomoći promena antibiotika, već antibiotik treba isključiti i ublažavati samu upalu.

DOVOLjNO VITAMINA D

KAO i u punom jeku pandemije kovida lekari i dalje naglašavaju da je najbolja prevencija respiratornih bolesti izbegavanje masovnih okupljanja, nošenje maske preko usta i nosa, redovno pranje ruku... Poželjno je, takođe, provetravanje prostorija u kojima se boravi i ishrana bogata potrebnim elementima, a naročito vitaminom D.

Profesor Janković naglašava da je retko uzrok nepovoljnog odgovora na antibiotik kod ovih infekcija rezistencija bakterije koja je izazvala upalu. U tom slučaju, kako kaže, promena antibiotika ima smisla, jer kod svake bakterije postoje antibiotici na koje je ona manje otporna.

- Promena antibiotika, ukoliko je neophodna, moguća je 48 sati posle uvođenja terapije, jer toliko vremena treba da bi se utvrdilo da li postoji efekat antibiotika ili ne - kaže naš sagovornik. - Koji antibiotik treba tačno dati u slučaju da nema odgovora, i da smo sigurni da se radi o bakterijskoj infekciji, složeno je pitanje na koje utiče mnogo faktora, pa je neophodno potražiti pomoć eksperta: infektologa ili kliničkog farmakologa, ili pak drugih specijalista koji se uže bave antibiotskom terapijom u kompleksnim situacijama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SREĆA IM KUCA NA VRATA: Dva horoskopska znaka imaju šansu da se obogate i pronađu pravu ljubav u novembru