NEĆE VIŠE BITI KESA: U Crnoj Gori jednokratna plastika 20. oktobra odlazi u istoriju

Iva Stojadinović

28. 09. 2024. u 07:30

GODIŠNjE se u Crnoj Gori iskoristi više od 60 miliona plastičnih kesa koje se ne recikliraju, a koje ili završe u prirodi ili se gomilaju na deponiji.

НЕЋЕ ВИШЕ БИТИ КЕСА: У Црној Гори једнократна пластика 20. октобра одлази у историју

Foto Shutterstock

Istovremeno, više od 2.000 tona plastičnog otpada završi u moru. Kako bi se stalo na put daljem zagađenju i zaštitila životna sredina, donesen je novi zakon kojim se zabranjuje upotreba plastike za jednokratnu upotrebu, a koji stupa na snagu 20. oktobra.

Kako su pojasnili iz resora ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja severa Damjana Ćulafića, novom regulativom zabranjuje se upotreba laganih plastičnih kesa za nošenje, debljine zida od 15 do 50 mikrona i jednokratne plastike koja podrazumeva štapiće za uši, pribor za jelo, štapiće za jelo, tanjire, slamke, štapići za mešanje pića, štapiće za pridržavanje balona...

Sa Zakonom krenuli naprečac

IAKO su svi saglasni da se više računa mora voditi o ekologiji, pojedini smatraju da se sa sprovođenjem Zakona krenulo naprečac. Dok uvoznici i proizvođači plastičnih proizvoda strahuju da je malo vremena za reorganizaciju posla, te da nisu dati jasni principi i edukacija u vezi sa upravljanjem otpadom, trgovci se spremaju za veće troškove.

- Jedna od bitnih njegovih komponenti je upravo ta da pruža priliku za razvoj zelene ekonomije, koja će otvoriti nova radna mesta i omogućiti efikasnije korišćenje prirodnih resursa. Zakon o upravljanju otpadom predstavlja dugoročnu viziju Crne Gore kao ekološke države, u kojoj je zaštita prirode imperativ - istakao je Ćulafić.

Kada je reč o privredi, nerešavanje pitanja upravljanja otpadom bi imalo negativan uticaj na poslovni ambijent, a posebno bi bio pogođen turizam, ocenio je načelnik Direkcije za upravljanje otpadom i komunalne usluge Ivan Stanišić.

- Zabrana upotrebe pomenutih proizvoda počinje 20. oktobra, te će kontrolu obavljati tržišna inspekcija, a za nepoštovanje Zakona predviđene su kazne od 1.000 do 40.000 evra - dodao je Stanišić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PEŠIĆ TVRDI: Stojaković će igrati za Srbiju, stigla reakcija mladog košarkaša