"SRSPKI JE ZNATI" Počela letnja škola srpskog jezika za strance i pripadnike dijaspore u Nikšiću
SLOGANOM "Srpski je znati" u Nikšiću je juče počela Letnja škola srpskog jezika za strance i pripadnike dijaspore. Oko srpskog jezika sabralo se više od 40 polaznika iz 13 zemalja sveta i to od SAD pa do Kine! Predviđeno je da škola traje do 26. jula, a nakon toga do 30. jula u Budvi.
Iz Matice srpske - Društvo članova u Crnoj Gori, koja je uz Opštinu Nikšić, Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Republike Srbije nosilac programa su saopštili da će u odvijanje nastave i vannastavnih aktivnosti biti uključeno 16 predavača, od čega će četvoro konstantno držati časove srpskog jezika. Za polaznike će biti organizovana i predavanja iz različitih oblasti: književnost, geografija, istorija, biologija mora, religija, psihologija, filmska i likovna umetnost.
U Nikšić je iz dalekog Lila došao Remi Hue, francuski državni službenik.
- Obožavam srpski narod, njegovu pravoslavnu veru, jezik, kulturu, ali bogme i slavnu istoriju. Poznata nam je veza Francuza i Srba u prošlosti kroz zajednička ratovanja i prijateljstva. Ta bliskost učinila je da se posvetim učenju srpskog jezika - kaže za "Novosti" Hue.
Nasilje nad jezikom
LINGVISTA i prof. dr Jelica Stojanović kaže da se u Crnoj Gori nikad nije govorio nijedan jezik osim srpski, osim u poslednjoj deceniji i po kada je napravljeno nasilje nad imenom srpskog jezika.
- Tako se i pismo srpskog jezika - ćirilica uvek zvala srpskim imenom - kazala je profesorica Stojanović. - A Nikšić je između ostalog izabran i zato što se ovde govori čistim srpskim jezikom.
U školi je i Vu Čening iz Kine, koja studira srpski jezik u Nišu, gradu u kome je, kako kaže, dobila srpsko ime - Milica.
- Da, ja sam i ovde Milica - kaže ona uz osmeh za "Novosti".
- Iako imate svega trideset slova nije lako naučiti vaš jezik. Posebno je gramatika komplikovana, kao i akcenti. I zbog toga sam ovde da to naučim.
Poljakinja Amelija Kopeć za sada zna osnove srpskog jezika, ali joj je želja da to svoje znanje unapredi.
- Zato pohađam ovu školu. Čula sam da će predavači biti elitni profesori što me posebno raduje. Verujm da ću se u Krakovo vratiti sa dobro naučenim srpskim jezikom - dodaje Kopeć.
Da je srpski lepo znati uverena je i predstavnica Ambasade Republike Srbije u Crnoj Gori Jelisaveta Čelanović.
- Da bismo naučili jedan jezik moramo ga živeti, znati njegov duh, i upravo je to ono što Matica srpska - Društvo članova u Crnoj Gori nudi u Nikšiću za sve polaznike. Drago nam je što smo deo ove značajne manifestacije i nadam se da ćemo na kraju škole svi moći da pričamo na srpskom i bez prevođenja - kazala je Čelanovićeva.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)