ПРУЖИЋЕМО ПОМОЋ ПОЛИЦИЈИ И ТУЖИОЦУ: Жељко Радовановић, в. д. директора Управе за спречавање прања новца о “случају Маурицијус”

В. Н.

18. 03. 2021. у 12:00

ЧИЊЕНИЦА да је Драган Ђилас недвосмислено негирао постојање било каквог рачуна на Маурицијусу, а испоставило се да га има, јесте у овом тренутку највећи основ за сумњу. Значи да је нешто желео да прикрије, а зашто, то је већ друго питање. Можда само не жели да се зна да је власник неке фирме или је било неко дело, па зато не жели да се зна.

ПРУЖИЋЕМО ПОМОЋ ПОЛИЦИЈИ И ТУЖИОЦУ: Жељко Радовановић, в. д. директора Управе за спречавање прања новца о “случају Маурицијус”

Архива

Ово Жељко Радовановић, в. д. директора Управе за спречавање прања новца каже, за "Новости", а поводом документације коју је наш лист објавио и која јасно указује да постоји пословна веза лидера ССП са Маурицијусом.

- Мотивација може да буде различита, али ако неко нема шта да крије, нема разлога да не каже да има фирму и рачун у иностранству. Мешају људи категорије. Само скривање власништва не значи свуда кривично дело. Неко се скрива, јер жели да заштити себе и породицу, али су такви случајеви ретки. Код нас је скривање правог власништва кривично дело. По Закону о централној евиденцији стварних власника, прикривањем се крши Члан 13, а за то прети казна и до пет година затвора. Али то није свуда у свету кажњиво дело. Мада данас и офшор јурисдикције, нарочито оне у Европи или близу ње, почињу да форсирају стварно власништво и уводе полако те одредбе.

* Да ли износ који је био на том рачуну на Маурицијусу, а реч је о 5,7 милиона евра, на било који начин пали аларм?

- Како да не. Погледајте економску сарадњу Србије и Маурицијуса. Спољнотрговинска размена је на нивоу од око 1,2 милиона евра годишње. То изазива сумњу. Имате ту 5,7 милиона евра, скоро пет пута више од економске размене две земље. То нема економског утемељења и пословне логике.

* Има ли Управа на чијем сте челу надлежност у овом случају?

- Основна надлежност Управе за спречавање прања новца, у складу са законом, јесте прикупљање, обрада и анализа финансијско-обавештајних података. Нарочито у случајевима где имамо било који степен сумње у прање новца или било које друго претходно кривично дело. Може да буде нека коруптивна радња, примање мита, утаја пореза... У случају свих тих дела ми имамо право да поступамо. Када ствар дође до тужиоца, а после презентације новинара тужилац већ треба да реагује, он може да се обрати Управи. Ми бисмо могли да прикупимо нека додатна сазнања, укључујући и она из иностранства. Наше прикупљање обавештајних података из иностранства је најбржи механизам долажења до тих података. Тужилац би преко суда могао да покрене механизам међународне правне помоћи, а то траје по неколико година. Овако Управа прикупи податак. Мислимо да би наша тежишна улога била усмерена у том правцу.

ЗЛОУПОТРЕБА ПОРЕСКИХ РАЈЕВА

* ПОСЛОВАЊЕ у офшор зонама само по себи није незаконито...

- Управо због често присутне либералне политике тих земаља, односно јурисдикције, често их користе и они који перу новац и финансирају тероризам и баве се другим кривичним делима. Имате ситуацију да у земљи од неколико стотина или хиљада становника, послује неколико стотина хиљада привредних друштава. Да их проверавају сви ти становници, не би могли то да постигну. Код нас пословање са фирмама из офшор јурисдикција представља ризик. Не значи да крше закон, али их сматрамо ризичнијим.

* Које би институције сада требало да реагују?

- Тужилаштво и надлежне јединице полиције. Управа је део превентивног система, али може да пружи помоћ у свему томе. Суштина је брзина доласка до информације у иностранству. Сарађујемо са свим финансијско-обавештајним службама света.

* Треба ли тужилац да се обрати Управи?

- Случајеве отварамо најпре на основу пријаве коју нам проследе обвезници. То су финансијске и нефинансијске институције - банке, платне институције, инвестициони фондови, адвокати, посредници у промету некретнина, ревизори. Тада отварамо случај и радимо. Други окидач су други државни органи, па и тужилаштво, полиција, царина, Агенција за привредне регистре. Трећи основ је информација од партнера из иностранства, а то су друге финансијско-обавештајне службе. Међу другим начинима су и пријаве грађана, али оне чине један одсто случајева.

* Какав редослед потеза предвиђају важећи прописи?

- Посао наше Управе је да спречимо сумњиву активност. Уколико је кривично дело извршено, имамо Закон о организацији државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције. Постоје посебне јединице МУП, јавни тужилац има службу финансијске форензике и улога им је да помогну у анализи тих трансакција. И ми то радимо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)