СТРАШНА ЛИСТА УБИЈЕНИХ И МУЧЕНИХ: Поднет захтев да Специјални суд у Хагу потврди статус жртава злогласне четворке из ОВК

С. С. Р. - С. Ј. М.

20. 02. 2021. у 10:23

МЕЂУ жртвама злогласне четворке команданата тзв. Ослободилачке војске Косова Хашима Тачија, Кадрија Весељија, Реџепа Сељимија и Јакупа Краснићија, које су се јавиле да пред Специјалним судом у Хагу говоре о тортури, налази се шесторо људи који су на својој кожи осетили мучења, док се 11 пријавило, јер су убијени њихови најближи чланови породице.

СТРАШНА ЛИСТА УБИЈЕНИХ И МУЧЕНИХ: Поднет захтев да Специјални суд у Хагу потврди статус жртава злогласне четворке из ОВК

Фото Ж.Кнежевић

Укупно је стигло 19 пријава, али се у међувремену једна особа повукла, док је друга описала напад на њу из 1997. године, што није период који третира оптужница (од марта 1998. до септембра 1999. године). То значи да се од суда тражи да потврди статус за 17 оштећених, чија су имена позната судији за претходни поступак Николасу Гијуу, а у јавној документацији су заведени као бројеви (01/05,02/06,03/06...). Деветоро је Срба, шесторо Албанаца, а за остале се не наводи националност, већ само да су из исте породице.

Подносиоци пријава навели су прогон, затварање, окрутно поступање или друге нехумане поступке, мучење, убиство и нестанке као злочине у којима су били жртве.

Према правилима, жртва је особа која је лично претрпела штету, укључујући физичку, менталну или материјалну, а као директан резултат злочина из оптужнице.

У име канцеларије за заштиту жртава Фидел Мадлонон је затражила и заштитне мере за 17 предложених жртава:

- Објективно постоје извесни ризици за све подносиоце ових пријава због чега се тражи и сакривање њиховог идентитета, али и друге заштитне мере.

У допису о жртвама се, на пример наводи, да је једна особа српске националности киднапована и мучена на непознатој локацији на тзв. Косову. Ова особа је поднела лекарска уверења о физичкој и душевној боли, фотографије уништене имовине, као и документацију о губитку прихода.

За три жртве из исте породице, чија националност није назначена, пише да су им оца, односно мужа, киднаповали и убили припадници ОВК, а да су његови остаци пронађени тек 2010.

Жена српске националности пријавила се као индиректна жртва, уз објашњење да је "ОВК отела њеног супруга и да је његова судбина и поред свих напора, до данас непозната".

Део жртава поднео је медицинске извештаје, потврде од психолога, психијатара, али и фотографије имовине која им је уништена.

СТРАХ И НЕПРЕСТАНИ ПРИТИСЦИ

ГЛАВНИ тужилац Џек Смит недавно је упозорио да је застрашивање сведока реалност овог процеса. И председница Специјализованих већа Екатарина Трендафилова рекла је да се суочавају са непрестаним притисцима који имају за циљ да се поткопају институције, које се баве суђењима за ратне злочине бившим припадницима ОВК.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину