ЈЕРЕМИЋ ПРИЗНАЈЕ САМО "БОЈКОТАШЕ": Не зна се термин наставка дијалога о изборним условима, а неки опозиционари већ износе спискове захтева
ДИЈАЛОГ власти и опозиције највероватније ће бити настављен тек на пролеће наредне године, али још није познато у ком формату ће он бити организован и ко ће све учествовати.
Чак и ако би неки формални кораци били предузети раније, сасвим је извесно да изасланици Европског парламента, који су досад посредовали, неће доћи у Србију пре него што се смири ситуација са епидемијом вируса корона. Проблем је и по којем критеријуму ће бити послате позивнице за састанак. Европски парламент сарађује са Скупштином Србије и параламентарним странкама, али је опозиција остала ван парламента.
- За нас је питање и са ким треба да разговарамо - каже шеф посланика СПС Ђорђе Милићевић. - Ако зовемо Ђиласа, морамо ли онда да зовемо све ванпарламентарне странке. Хоће ли онда, ако нека ванпарламентарна странка остане незадовољна, опет рећи да су услови лоши.
Милићевић каже да је учествовао у свим разговорима, од оних на ФПН, и да је власт имала спремност да саслуша све предлоге:
- Опозициони представници су се, међутим, представљали као жртве да би добили политичке поене. Влада је направила радно тело које је донело конкретне мере. Закључак је био да је направљен велики искорак. С друге стране, ако опозиција остаје при ултиматуму - или 42 захтева или ништа, не видим како можемо да разговарамо. Ми смо за дијалог и дијалога ће бити, али Скупштина има своју динамику рада и приоритете.
О томе ко све треба да седне за сто, нема слагања чак ни у опозицији, која је и после избора остала подељена на "бојкоташку" и "антибојкоташку".
Вук Јеремић, лидер Народне странке, као услов за сарадњу у вези са договором о изборним условима поставио је то да странке нису учествовале на последњим изборима. Лидер ССП, странке која је већ месецима у хладним односима са Народном, Драган Ђилас, поставио је нешто другачији услов - "треба позвати сву релевантну опозицију".
Он очекује да дијалог буде настављен у марту:
- Опозиција мора да изађе са јасним захтевима, пре свега када је реч о медијима, поготово о РТС, као и о контроли избора и изборних услова. Народ очекује од опозиције да покаже јединство у борби за изборне услове.
КРЕДИБИЛИТЕТ ПОД ЗНАКОМ ПИТАЊА
МИЛИЋЕВИЋ каже да се поставља и питање кредибилитета појединих европарламентараца који посредују у дијалогу.
- Тања Фајон је себи дала за право да говори о демократији и слободи медија у Србији, а она сама изабрана је на изборима на којима је укупна излазност била 28 одсто. Уосталом, када они организују разговоре у Бриселу, не би било лоше да позову и друге представнике партија из Србије, а не само Ђиласа.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)