БОШЊАЧКИ ЛОБИ У САД ЖИГОШЕ СРБЕ: У Конгресу се спрема резолуција поводом 25 година од Дејтона
ПОЈАВЉИВАЊЕ Резолуције у америчком Конгресу, a поводом четврт века од потписивања Дејтонског споразума, има јасан печат бошњачког лобија у САД, сазнају "Новости" из дипломатских кругова у Сарајеву.
- Док из Републике Српске стижу поруке да је 25 година Дејтонског споразума значајан јубилеј, овај документ у муслиманском корпусу и Сарајеву, ево након четврт века, и даље сматрају за велики пораз, јер је спречио оснивање унитарне Босне и Херцеговине - кажу извори из дипломатских кругова.
Душанка Мајкић, посланик СНСД у Дому народа Парламента БиХ, каже за "Новости" да је бошњачки лоби и те како активан са јасним циљем дискредитовања Републике Српске и српског народа.
- Циљ бошњачке политике из Сарајева је да стави Републици Српској и српском народу трајни печат да су геноцидни. Ово је бошњачка национална политика. Користи се сваки могући простор у међународним круговима да се та теза провуче и озваничи. Сви Срби су злочинци за Сарајево - истиче Мајкићева.
Она каже да бошњачка национална политика жели да кроз што више међународних докумената, били они обавезујући или не, провуче своју тезу о геноциду у БиХ и великом страдању Бошњака.
Етничко чишћење у резолуцији
АМЕРИЧКИ Конгрес ће разматрати резолуцију о 25. годишњици "Дејтона". Конгресмен Мајкл Тарнер предложио је резолуцију која се присећа Дејтонског споразума, али и позива власти у БиХ да наставе са евроатлантским интеграцијама и уставним реформама. Сличну резолуцију је предложио и сенатор Шерод Браун. У предложеној резолуцији се истиче да је споразумом "окончан рат у БиХ и донет мир", али је стакнуто, између осталог, да су "етничко чишћење и концентрациони логори коришћени као средство рата против мушкараца, жена и деце Бошњака, што је кулминирало геноцидом у јулу 1995. године у Сребреници, где је 8.000 младића и мушкараца било заточено и убијено".
Миладин Станић, шеф Клуба посланика СДС у НСРС, каже за "Новости" да ће тешко резолуција проћи у америчком Конгресу, али да се настављају бошњачки прљави механизми против Републике Српске и српског народа.
- Нажалост, годинама већ веома је упитна спољна политика РС. Код нас уместо да лобирамо за Републику Српску, ми лобирамо за Милорада Додика. Српска мора имати јасан циљ у међународним круговима, односно светској дипломатији, а не да будемо предмет поткусуривања на политичкој сцени. Није проблем јединство унутар РС по том питању, већ деловање власти у том правцу - истиче Станић.
Директор бањалучког Центра за међународне односе Милош Шолаја и професор на Факултет политичких наука у Бањалуци каже за "Новости" да резолуције нису обавезујуће за председника САД, али могу да утичу на америчко јавно мњење.
- Овакви документи могу утицати и на обликовање политика или формирање мишљења које се односи на БиХ. Очигледно даје бошњачки лоби активан у САД и жели да искористи америчке институције да постигну одређене резултате - појашњава професор Шолаја.
Он каже и да су српске реакције иду тек након што бошњачки лоби нешто уради, односно након што се нешто деси.
- Када говоримо о дипломатији мора се деловати унапред и проактивно, а не чекати да се реагује након неког догађаја - поручио је Шолаја.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (2)