КАКО ЈЕ ПАО МИЛО: Удар на СПЦ срушио Ђукановића - сви детаљи изборног дана у Црној Гори
РЕЖИМ Демократске партије социјалиста и Мила Ђукановића је пао и он треба да пакује кофере, у политичком и сваком другом смислу.
Ову поруку послали су синоћ, сат након затварања биралишта у Црној Гори лидери опозиционих странака, позивајући грађане да остану код својих кућа, како се не би продубљивале поделе и сукоби који месецима потресају ову државу.
Следе Социјадемократе са 4,2 одсто и три посланика. Исто толико освојили су и Бошњаци, а две албанске листе добиле су по један мандат. Цензус је прешао и СДП и добио 3,1 одсто и два мандата. Хрватска грађанска иницијатива није успела да освоји 0,35 одсто, колико је мањинским странкама било потребно за мандат.
За 81 посланички мандат јуче се борило 11 листа.
- Режим је пао. Десила се слобода. Након 31 године једне апсолутне власти морало се десити и ово. Ако погледамо резултате такви су да 42 посланика припадају опозицији, а 39 свим осталим", казао је Кривокапић.
Он је рекао да та коалиција не жели реваншизам и још једном позвао присталице да остану вечерас у својим кућама.
- Црна Гора је подељена по свим шавовима и ако ми данас не приужимо ту руку помирења онда је нећемо никад ни пружити. Ми вам је пружамо - рекао је Кривокапић.
Он је рекао да ова коалиција нуди свим националним странкама да приђу победнику, "не зато што желимо да имамо било кога са нама него не можемо градити Црну Гору другачије".
- Црна Гора је мајка свих нас - рекао је он у изборном штабу. - Молим, кумим све грађане Црне Горе да остану у кући да не наседају на могуће провокације. Победа се може славити достојанствено. Ми не желимо реваншизам, хришћани се никад не реванширају, али сви који су одговорни за стање безнађа у држави морају да сносе одговорност. Доста је превара, нама треба будућност.
Већ први прелиминарни резултати по затварању биралишта показали су да је разлика у подршци између ДПС - "Одлучно за Црну Гору Мило Ђукановић" и опозиционе "За будућност Црне Горе" тесна, око један одсто и да је на помолу права драма. Али, како је одмицало вече бројке су биле неумољиве - опозиционим листама у збиру је давано 41 до 42 посланика, што је довољна већина за формирање владе. Једна за другом низале су се и вести о градовима у којима је Ђукановић изгубио - Подгорица, Никшић, Бијело Поље, Беране, Андријевица... У Будви је ДПС потучен до ногу, а опозиција је освојила три пута више гласова. Ђукановић је изгубио у затвору у Спужу, а победу није славио ни у свом родном месту, никшићкој месној заједници Растовци.
Посланик коалиције "Мир је наша нација" Владимир Павићевић рекао је да је владајући ДПС буквално нокаутиран у више црногорских општина и да опозиција има историјску шансу да развласти ДПС.
О градовима које су пали у пола гласа се говорило у изборном штабу ДПС, иако су у првом званичном обраћању прогласили победу. Нела Букчевић Савковић после затварања биралишта рекла је да је на основу 60 одсто обрађеног материјала ова коалиција освојила 37,8 одсто и да на основу тога може да формира власт са традиционалним коалиционим партнерима:
- Није први пут да чујемо опозицију да проглашава победу одмах након затварања биралишта.
Те податке објавио је Центар за демократску транзицију одмах по затварању биралишта, указујући да је на биралишта изашло скоро три одсто више бирача него на изборима 2016. Велику излазност многи су још током дана тумачили као предност за опозиционе листе које су уочи избора најављивале победу у случају да на биралишта изађе више од 65 одсто грађана са правом гласа.
Велики одзив грађана био је видљив од раних јутарњих сати јер су се од отварања биралишта у већини градова испред гласачких места стварали дуги редови. На то су, поред великог броја оних који су се одазвали позиву дагласају, утицале и епидемиолошке мере, због којих је морала да се поштује дистанца између бирача.
У Пљевљима је до 16 часова гласало чак 75 одсто уписаних грађана са правом гласа. У Никшићу је излазност до 16 била 71,05, а у Беранама 68,8 одсто.Најмања излазност била је у срединама где је Ђукановић до сада традиционално имао велику подршку, а то су мањинске средине у којима живе Албанци, Бошњаци и муслимани и који су му доносили превагу на изборима. Изборни дан протекао је без већих инцидената, иако су тензије у Црној Гори већ месецима подгрејане, збогусвајања контроверзног Закона о слободи вероисповести и протеста и литија за одбрану српских светиња широм земље.
Међутим, на бирачким местимазабележена су многобројна кршења изборног процеса, од вербалних сукоба, протеста што гласача нема у бирачком списку, јавног истицања за кога сегласа, па све до забране да се оствари бирачко право.Тензије је додатно подигло и то што неколико сати, у периоду између 13 и 16, није било никаквих података о излазности, иако су се пре тогацрногорски Центар за демократску традицију и Центар за мониторинг и истраживања, редовно оглашавали о броју изашлих бирача.
По многима, на велику мобилизацију бирача, поготово апстинената, утицале су поруке црквених великодостојника, митрополита црногорско-приморскогАмфилохија и епископа будимљанско-никшићког Јоаникија, да сви изађу на изборе и гласају против власти која је донела спорни Закон и упорноинсистира на примени тог безакоња.Митрополит Амфилохије гласао је у раним јутарњим сатима на Цетињу. На питање "Новости" очекује ли да Црна Гора после данашњег дана буде иста,митрополит је рекао да очекује да мир и Христова љубав буду са свим житељима Црне Горе, посебно онима који учествују на изборима:
- То је оно што желим и што свима преносим као благослов Светог Петра Цетињског.Владика је додао и да не верује да ће бити било каквих немира.
Иако је већина политичких актера са биралишта послала поруке да је важно да гласањепротекне у миру, актуелни председник Црне Горе и лидер ДПС, Мило Ђукановић, није пропустио да и након убацивања листића у кутију оштро нападне Србијуда се меша у унутрашња питања.
- Тензије се покушавају индуковати са адреса које су ван Црне Горе. Прошли смо кроз таква искушења више пута, тако да не видим никакву опасност постабилност и сигурност Црне Горе. А ко су те адресе, показаће се само кроз наредне дане. Ваљда сви региструјемо тај стампедо који траје од децембрапрошле године и у коме учествује комплетна медијска и политичка сцена Србије. Вероватно бисмо пинцетом са те сцене могли да пронађемо неког ко утоме не учествује - рекао је Ђукановић упитан да ли мисли и на званични Београд.
Препоручујемо
ТРАМП ОСВОЈИО ИНДИЈАНУ И КЕНТАКИ, ХАРИС ВЕРМОНТ: Стижу гласови са Флориде, Трамп у предности
ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.
05. 11. 2024. у 08:19 >> 01:34
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (14)