ТРИ ТАЧКЕ О КОСОВУ У БЕЛОЈ КУЋИ: Какав може бити исход разговора делегација у Вашингтону 4. септембра

Д. Р. ЂОРЂЕВИЋ

26. 08. 2020. у 09:00

ЕКОНОМСКИ споразум Београда и Приштине који би дефинисао САД као важан фактор на Балкану, а можда укључио и неку од значајних америчких инвестиција од интереса за обе стране, или, пак, дефинисање општих смерница за постизање свеобухватног споразума.

ТРИ ТАЧКЕ О КОСОВУ У БЕЛОЈ КУЋИ: Какав може бити исход разговора делегација у Вашингтону 4. септембра

Новости

Ово су могући исходи разговора у Белој кући 4. септембра који би "завредели" присуство и првог човека Америке Доналда Трампа. Сваки резултат који би остао испод ове лествице, а који би из угла унутрашње и спољне политике Вашингтона доносио мање "поена" у председничкој предизборној трци, у име лидера САД поздравили би његови блиски сарадници. С тим што се овога пута очекује формално усвајање меморандума о разумевању од три тачке: нормализација железничког, друмског и авио-саобраћаја, слобода протока робе, људи и капитала, као и остављање могућности да се Приштина накнадно укључи у "мали шенген".

Овако саговорници "Новости", гледају на предстојећи састанак који је сазвао Трампов саветник за националну безбедност Роберт О'Брајан и на ком ће бити председник Александар Вучић и премијер привремених институција у Приштини Авдулах Хоти. Очекује се да за столом буду и специјални изасланик првог човека САД Ричард Гренел, као и Трампов саветник и зет Џаред Кушнер.

Десетак дана пре ових разговора, из Београда се јасно поручује да о независности "Косова" или његовом признавању не може бити речи и да ће на столу бити економске теме, док се у Приштини од Хотија тражи да инсистира на признавању од стране Србије.

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић поручио је да наша страна жели конструктиван разговор о економским питањима - како да се помогне младим људима који немају посао, како да се отворе административне линије и да се тргује без препрека, како да функционише ЦЕФТА споразум... У међувремену, пре вашингтонског састанка, већ сутра, уследиће нова рунда техничког дијалога под окриљем ЕУ и како је рекао Ђурић, Београд ће у Бриселу искористити прилику да чује став ЕУ о разговорима двеју страна у Вашингтону.

Наш некадашњи амбасадор при Савету Европе Зоран Миливојевић каже, за "Новости", да би било какво инсистирање на договору о статусу Косова и Метохије у Белој кући искључило учешће Србије, због чега он верује да ће се тамо "претрести" докле се стигло са договорима о авио-линији и железници иза којих стоји Гренел и да ће се наставити у том смеру:

- Могуће је, на пример, да се објави да ће Америка бити инвеститор или покровитељ неког великог пројекта у енергетици и то би лично могао да поздрави и Трамп. Исто тако, може се доћи до договора да се "Косово" укључи у пројекат "малог шенгена".

Иако има спекулација да ће се у САД отворити питања "Газивода" и "Трепче", Миливојевић каже да то за Београд не може да буде тема ако то значи потврђивање косовске државности. Према његовом виђењу, овај састанак биће и порука за ЕУ да је Америка арбитар без кога нема решења.

Професор Факултета политичких наука Драган Ђукановић не искључује опцију да се у Вашингтону понуде смернице за постизање свеобухватног споразума на стратешком нивоу, које би после разрађивала ЕУ. Ако би се такав генерални оквир усагласио, то би био повод да се на састанку појави и председник Трамп.

Поводом оцене професора на Лондонској школи економије и политичких наука Џејмса Кер-Линдзија да ће се у Белој кући вршити велики притисак на Србију да потпише коначни споразум, министар одбране Александар Вулин каже, за "Новости", да Линдзи нема идеје које би он подржао када је у питању проблем КиМ, али да најаву притисака на председника Вучића није изрекао из академских, већ из политичких разлога.

- Учествовао сам у преговорима са ЕУ које је водио председник Вучић и знам како изгледа када најмоћнији људи планете почну да прете и нападају. Био сам сведок када је председник одбијао да уради било шта што може да нашкоди Србији и Србима потпуно спреман да цена одбијања буде наплаћена само њему. Веома сам забринут због појачавања притиска на Вучића пре састанка у Вашингтону.

МИЛОРАД ДОДИК, СРПСКИ ЧЛАН ПРЕДСЕДНИШТВА БиХ, УОЧИ САСТАНКА У БЕОГРАДУ

НЕ ПРИЧАМО О СЕЦЕСИЈИ ВЕЋ О СТАТУСУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

ИДЕЈА састанка у Београду је да се види на који начин се међународна заједница, ангажујући се у БиХ и на питању Косова и Метохије, различито понаша. Није главна прича сецесија већ статус Републике Српске.

То је јуче поручио српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, уочи данашњег сусрета са председником Александром Вучићем у српској престоници.

- Статус Српске је дефинисан изворним Дејтонским споразумом и ми само то хоћемо. Насиљем високог представника и Уставног суда БиХ се мења уставно-правни положај РС и централизује БиХ - истиче Додик. Он подсећа да су многи службеници међународне заједнице који су били у БиХ ишли на Косово и обратно:

- Имали су јединствен циљ да ускрате права српском народу и српској држави. Зато ћемо са председником Вучићем причати о наметнутим стварима у БиХ. Ми не тражимо ништа од њега јер знамо да је он у веома тешкој ситуацији везаној за статус Србије као и уочи разговора Београд-Приштина, али мора да зна каква је ситуација са РС.

ХОТИ СЕ У ДЕЧАНИМА САСТАО СА РАМОСАЈЕМ

НАЋИ ЋЕМО РЕШЕЊЕ ЗА ПУТ

ПРЕМИЈЕР привремених приштинских институција Авдулах Хоти након састанака са градоначелником општине Дечани Башкимом Рамосајем изјавио је да је тема састанка била и наставак изградње спорног пута Дечани - Плав. Састанку је присуствовао и командант Кфора Микеле Риси.

- И влада и општина поседују институционалну културу да поштујемо законе усвојене од стране Скупштине Косова, али овде смо како бисмо пронашли најбоље решење у заштити интереса грађана општине, као бисмо унапредили њихове животне стандарде, али са друге стране треба показати пажњу према објектима као културном наслеђу Косова.

ОПАСНЕ ПОРУКЕ ИЗ САРАЈЕВА, ШЕФИК ЏАФЕРОВИЋ ЗАПРЕТИО

СРПСКА ДЕО БИХ ИЛИ НЕЋЕ ПОСТОЈАТИ

РЕПУБЛИКА Српска и Косово немају ништа заједничко, једно што је заједничко је то што је режим Слободана Милошевића у Босни и Херцеговини и на Косову извршио масовне злочине. Република Српска може бити само административна јединица унутар уставоправног поретка Босне и Херцеговине или неће постојати као ентитет, нека добро поведу рачуна о томе.

Ове опасне претње упутио је јуче актуелни председавајући Председништва БиХ, бошњачки представник Шефик Џаферовић, реагујући на спекулације да би се током дијалога Београда и Приштине у Вашингтону, могло поставити и питање паралеле са Српском.

Џаферовић је рекао да се ради о "смишљеном покушају", који је узалудан и никада се неће догодити, додајући да свако повезивање БиХ са дијалогом Београда и Приштине води, како тврди, комплетан регион у дестабилизацију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

НАЈВЕЋИ ЈАТАК ЗЕМУНАЦА Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.

13. 11. 2024. у 10:23

Коментари (5)

ПОГИНУО ФУДБАЛСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВАЦ! Пре две године избегао смрт правим чудом, данас није!