ПЕСНИЦАМА РАЗБИЛИ И СОПСТВЕНЕ РЕЈТИНГЕ: Анализа "Новости" - Хаос изазван у Скупштини опозицији би могао да се врати као бумеранг
ОПОЗИЦИЈИ која је у понедељак покушала да виком, дувањем у пиштаљке и вувузеле, па и физичким обрачуном са представницима власти, спречи расправу о буџету у парламенту, оваква стратегија, уместо да нанесе тежак ударац владајућем блоку и институцијама, заправо би могла да се врати као бумеранг.
Наиме, овакав хаотични приступ вероватно ће додатно ослабити поверење бирача, који у последњих неколико изборних циклуса у све мањем броју подржавају опозиционе странке, сматрају саговорници "Новости". И према последњим истраживањима јавног мњења, које је у понедељак предочио председник Србије Александар Вучић, рејтинг опозиционих странака и лидера практично је на историјском минимуму, што указује на озбиљан губитак свести о реалним потребама грађана и све дубље укопавање у политичку изолацију.
Другим речима, судећи према пулсу бирача, опозиција, уместо да се позиционира као конструктивна алтернатива власти, учвршћује своју маргинализацију хелиоцентричном политиком - целу своју енергију, стратегију, реторику и активности усмерава око једне тачке, а то је критика Вучића.
А подршка коју шеф српске државе ужива у бирачком телу и даље је неприкосновена. Тако је на питање "којој политичкој личности у Србији се највише може веровати" 34 одсто испитаника одговорило - Вучићу. Први следећи политичар, лидер социјалиста Ивица Дачић добио је три одсто, док су опозициони представници "измерени" испод тога. Занимљиво је да је у том блоку највише "гласова", два одсто, добила потпредседница ССП Мариника Тепић и тако се позиционирала испред страначког шефа Драгана Ђиласа, који покушава да се наметне за лидера целе опозиције.
За Ђиласа се, према овом истраживању, није изјаснио ниједан испитаник, тј. на листи политичара у које се верује поред његовог имена забележена је - нула. Испред лидера ССП су и Борис Тадић, који је практично отишао у политичку пензију, али и Здравко Понош, Мирослав Алексић, Саво Манојловић, Милош Јовановић и Бранислав Несторовић, за које се изјаснио по један одсто анкетираних. Сличан однос снага показала је анкета у којој су испитаници давали спонтане одговоре на питање кога виде као лидера. На првом месту је опет Вучић, којег је навело 34 одсто грађана, а Тепићева је са 1,8 одсто и на овој листи испред Ђиласа и осталих опозиционих првака.
Ови катастрофални рејтинзи опозиције бацају додатно светло на то што овај блок упорно прибегава радикалним методама политичке борбе. Серија акција које су спровели због трагедије на Железничкој станици у Новом Саду, а које, сматра Огњен Карановић из Центра за друштвену политику, заправо немају никакве везе са том несрећом, додатно ће урушити ионако непостојеће поверење грађана у њих:
- Оним што су приредили у парламенту дефинитивно су показали да нису опозиција власти него држави. А грађани су још пре 12 година такву политику, њихов модел како би српско друштво требало да изгледа, одбацили на изборима. То додатно уноси фрустрацију у опозиционе редове. Мислим да би њихови лидери требало да размисле да се баве неким другим послом.
Договор о три принципа
ПОЛИТИЧКА криза, која је додатно продубљена трагедијом на Железничкој станици у Новом Саду, тешко да би могла да буде превазиђена формирањем прелазне владе, што сада предлажу поједини представници опозиције, сматра Бојан Клачар, програмски директор ЦеСИД.
- Ниједно од уобичајених политичких решења, прелазна или концентрациона влада, ванредни избори, реконструкција владе неће довести до изласка из кризе док год постоји дубока поларизација. Пре прелазне владе или ванредних избора, потребан је бар оквиран договор власти и опозиције око минимум три принципа на којима би се неко решење спровело - каже Клачар за "Новости".
Сматра да би владајућа СНС тешко пристала на такав уступак који би подразумевао прелазну владу, јер и даље има велику подршку у јавности. Поводом Вучићевих позива опозицији на разговоре, Клачар каже да је Србији у овом тренутку потребан безуслован дијалог како би криза смирила.
Карановић подсећа да је Вучић за председника државе изабран са скоро 60 одсто подршке, а да Ђилас, судећи према истраживањима, није први ни у опозиционим редовима:
- Постоји део бирача који није наклоњен владајућим политичким структурама, али они нису за ову и овакву опозицију - закључује Карановић за "Новости".
И председник Вучић поручио је после сцена које је опозиција приредила у Скупштини да они тиме "нису убили парламентаризам, већ себе политички":
- Задали су себи прави политички аутогол и ту нема велике филозофије. Безброј пута сам покушао да их обавестим да би требало да се понашају другачије.
Социолог Владимир Вулетић каже за наш лист да ће се тек у наредном периоду показати како ће се све што се дешавало у парламенту политички одразити на опозицију:
- Оно што се догодило у Народној скупштини није инцидент, већ стратегија политичке борбе са којом ће, верујем, наставити. До сада су такве стратегије углавном резултирале бумеранг ефектом.
Вулин: Стид ме је у њихово име
ПОТПРЕДСЕДНИК Владе Србије Александар Вулин рекао је да би волео да опозиција може да се стиди због свега што су урадили али да не могу, и да се "ми се стидимо за њих".
- Све је било припремљено, бибер-спреј, транспаренти, вино којим је Мариника Тепић поливала, пиштаљке, вувузеле. Није ми јасно шта је опозиција инцидентима у скупштинској сали желела да постигне. Да сте запалили Скупштину и даље не бисте били власт и даље немате закон уз себе - поручио је опозицији Вулин.
И поред тога што опозиција најављује да неће одустати од радикалних акција, из државног врха стижу позиви да се страсти стишају, а политичка борба води кроз дијалог, а не насиљем.
Након што је Скупштина у понедељак, у хаотичној атмосфери, уз опструкцију опозиционих посланика, закључила расправу у начелу и појединостима о свим тачкама дневног реда, за данас је заказано гласање о буџету за 2025. и пратећим законима.
Председница парламента Ана Брнабић поручила је јуче да ће упркос инцидентима које су изазвали, позвати опозиционе представнике на разговор како би се договорио рад парламента убудуће.
Мали: Не желе напредак
МИНИСТАР финансија Синиша Мали, који у понедељак због опструкција опозиције у парламенту, посланицима и грађанима није могао да образложи планове државе за наредну годину, рекао је да владајућа коалиција неће дозволити да Србија стане:
- Они не желе напредак земље, већ да униште оно што су сви грађани претходних 12 година стварали. То је намера која се крије иза блокирања институција. Али слика Србије су путеви и пројекти, а не око 200 њих који су зарад личних интереса решили да блокирају грађане и институције.
МУКЕ ЗА ПУТИНА ЗБОГ СУ-57: "Боље би му било да се не петља са Западом изван Украјине"
НАКОН готово три године рата у Украјини, ескалација иностраних санкција наметнутих руској индустрији коначно има приметан утицај на напоре Москве за модернизацију, пише британски Телеграф.
28. 11. 2024. у 08:08
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
'АЈТЕ, МОЛИМ ВАС! Наша глумица се огласила због напада на Слободу: "Уозбиљите се"
АНА Франић пружила је подршку пријатељици и колегиници!
28. 11. 2024. у 08:31
Коментари (13)