БРИСЕЛ УМЕСТО СРПСКОГ ПУТА БЕОГРАДУ НУДИ СЛЕПИ КОЛОСЕК: Може ли наша држава да задржи свој независни курс након услова из последњег извештај

Д. Стевановић

01. 11. 2024. у 15:21

АКО је постојала и трунка дилеме, више је нема: рампа на путу до Брисела биће нам потпуно подигнута тек када поставимо бедем на оном који води ка Москви.

БРИСЕЛ УМЕСТО СРПСКОГ ПУТА БЕОГРАДУ НУДИ СЛЕПИ КОЛОСЕК: Може ли наша држава да задржи свој независни курс након услова из последњег извештај

Фото АП

Београду се у овим тренутку не оставља могућност да остане на српском путу којим земљу сада води наш државни врх, а који подразумева наставак евроинтеграција, уз очување добрих веза са пријатељским државама, пре свега са Русијом и Кином.

Најновији годишњи извештај Европске комисије о напретку наше земље ка ЕУ, који је пре два дана представљен у Бриселу, својеврсни је збир свих порука које су нам у мање-више увијеној форми слате откад је почео рат у Украјини.

Уместо класичних бирократских фраза о "потреби усклађивања са спољном политиком", високи представник ЕУ за безбедносну и спољну политику Ђозеп Борељ упутио је врло конкретну поруку.

- Не можете одржавати односе са Русијом, претварати се као да се ништа није променило и очекивати да ће ваша земља бити део ЕУ. Треба одабрати једно или друго. Желимо да од Србије добијемо конкретне гаранције што се тиче стратешког опредељења. Односи са Русијом не могу да буду такви да се настави по старом, с обзиром на руски напад на Украјину.

За све који нису чули, или су пречули Бореља, исти став изнео је и шеф делегације ЕУ у Београду Емануел Жиофре, који је председнику Владе Србије Милошу Вучевићу предао извештај ЕК.

- Једна од кључних ствари је усклађивање спољне политике Србије и ЕУ и то је одувек био део преговора. У геостратешком контексту, после руске агресије на Украјину, то је постало још важније. Тешко је помислити да можемо да имамо односе са Русијом као да је стање нормално. У том смислу је геостратешка оријентација Србије још важнија - рекао је Жиофре за РТС.

Тонино Пицула, Фото profimedia

У овом тренутку од Београда се, дакле, тражи да што пре уведе санкције Руској Федерацији, да оствари напредак у дијалогу са Приштином и реформе, с акцентом на владавину права. С друге стране, у понуди је отварање кластера 3, који већ дуже стоји у фиоци, а последњи пакет поглавља наша земља је отворила децембра 2021.

Кренимо редом. Усклађивање са спољном политиком ЕУ, што је еуфемизам за пакет санкција Русији, од Београда је затражено дан након што је бриселска политика двоструких аршина поново засијала. Уместо да посегну за конкретним мерама против Приштине и режима Аљбина Куртија који све предузима да очисти КиМ од Срба, званичницима ЕУ засметали су закони које је Влада у Београду усвојила да бар мало олакша живот нашим сународницима. Подигли су обрву на прописе који ће незапосленима и старијима од 65 година донети социјалне накнаде, као и на акт по којем ће одговарати сви који чине злочине над Србима и неалбанцима.

Друго, за улазак у "клуб 27" од Београда се тражи и напредак у дијалогу са Приштином и спровођење обавеза проистеклих из тог процеса. И све то се саопштава свега неколико дана након што је у Бриселу, на још једној рунди техничког дијалога, и посредник из ЕУ Мирослав Лајчак могао да се увери ко све кочи. Представник Приштине једва је натеран да седне за исти сто са директором Канцеларије за КиМ Петром Петковићем, а одбио је да се постигне било какав помак. Упркос прогону Срба и минирању дијалога, Приштина је добила читав низ похвала у најновијем извештају ЕК.

Треће, листа услова Београду се уручује након што је недавно Европски парламент, једна од важних институција ЕУ, за известиоца за нашу земљу изабрао Хрвата Тонина Пицулу. Тај нескривени србомрзац задужен је да прати ситуацију у нашој земљи и да подноси редовне извештаје, а претходни мандат европосланика потрошио је на подметање клипова у точкове Србије кад год му се указала прилика.

Има још много доказа бриселских двоструких аршина и лицемерја, али ово су само најсвежији који руше тезу о општеважећим "стандардима ЕУ". Да ће се наша земља наћи у веома тешкој спољнополитичкој позицији знало се чим је отпочео руско-украјински сукоб, с обзиром на то да је Београд свима јасно ставио до знања да ће се чврсто држати принципа међународног права и поштовања територијалног интегритета свих земаља, али да без обзира на све притиске неће уводити санкције Русији која је досад небројено пута бранила позиције наше државе у међународној арени.

Некадашњи министар спољних послова Владислав Јовановић каже, за "Новости", да Србија упркос јачању притисака мора да остане на свом, српском путу, наводећи да за то има и морални и правни основ. Он сматра да главни потез треба да повуче ЕУ, која је и створила кључне проблеме, тражећи да се они сада непринципијелно решавају. Када је реч о позицији наше земље, Јовановић излаз види у томе да се Запад постави принципијелно и према питању КиМ и према Русији.

- Рат у Украјини не може да се поједностави, па рећи да је све почело тако што је Русија прешла границе друге државе. Свему су претходиле провокације, покушаји насилног свргавања власти, а ту је и "Мајдан 2014." и задирање у основно право државе да брани безбедност.

Јовановић указује и да је ЕУ, када је реч о Србији и њеној покрајини КиМ, већ двапут грубо прекршила међународно право. Прво, када су кључне чланице Уније, газећи Повељу УН, учествовале у НАТО агресији, а затим и кад су поништиле Резолуцију 1244 и своју мисију Еулекс, инсистирањем на брзом признавању лажне државе Косово:

- Сада је у току њихов трећи покушај кршења правила, јер се ЕУ обавезала да нове чланове прима по истим мерилима која су важила и за све претходне. Међутим, од нас се тражи део наше територије и да се прикључимо санкцијама које нису увеле УН. У нашем је интересу да будемо чланица ЕУ, али да се претходно повуче признавање тзв. Косова, и да се отворе преговори око Украјине тако да њима буду подједнако задовољне све стране.

Председник Србије Александар Вучић недавно је истакао да евроинтеграције наше земље иду споро, и изнео шта је разлог:

- И кад год бисте помислили да је то због правног система, владавине права или не знам чега, рећи ћу вам да није. Да признамо независно Kосово и да уведемо санкције Руској Федерацији, сутра бисмо били чланица ЕУ. Одмах. И били бисмо најбоља земља на свету.

Отварање кластера као охрабрење

ДИРЕКТОР Центра за проучавање глобализације Дејан Милетић сматра да би отварање кластера 3 био важан корак који би охрабрио оне који подржавају улазак Србије у ЕУ и који верују да је то обострани интерес, али, са друге стране, и утишао оне који виде скептицизам када је реч о Бриселском споразуму и условљавању Србије дијалогом у којем не постоји друга страна.

- Умерени сам оптимиста, јер уз све добре аспекте и даље имамо дубоки анимозитет и креирање скептицизма да ли је Србија "мала Русија", а да не причамо о Хрватима који у континуитету гледају да зауставе напредовање Србије на путу ка ЕУ - каже Милетић, за Танјуг.

Он сматра да ће, ипак, велики напори Србије у одржавању агенде европских интеграција на крају бити испоштовани.

Јачи притисци

ПРЕДСЕДНИК Вучић открио је недавно да никада није био већи унутрашњи притисак различитих спољних служби које желе да скрену пут Србије и нагласио да је "пут Србије једини добар пут".

Владислав Јовановић уверен је да ће западне силе и споља и изнутра јачати притиске да Србија промени курс, али сматра да ће оне бити таквог интензитета да нас не избаце из њихове "орбите", односно из зоне њиховог утицаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (1)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру