ДРЕЦУН: Соренсен може да проба да реанимира дијалог, Лајчак оставио нерешена питања

Далиборка Лазаревић

22. 01. 2025. у 11:37

ПРЕДСЕДНИК скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун оценио је данас да би дански дипломата Петер Соренсен, који ће 1. фебруара највероватније да наследи на функцији специјалног изасланика ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака, могао да проба да реанимира дијалог у којем је Лајчак оставио нерешена питања и да буде агилнији.

ДРЕЦУН: Соренсен може да проба да реанимира дијалог, Лајчак оставио нерешена питања

Фото: Танјуг

- Мирослав Лајчак оставља нерешена питања, кључна ствар је формирање Заједнице српских општина. Сада имамо ситуацију да је то питање периферно, а да су приоритетна питања за Приштину две тачке из Споразума о путу ка нормализацији која су неприхватљива за нас - рекао је Дрецун за РТС.

Дрецун је навео и да је, према његовом мишљењу, тај споразум остао мртво слово на папиру.

- Тај споразум има у својој суштини канцер. А тај канцер значи да се Косово третира као држава и догоди ли се таква ситуација, ниједан споразум неће моћи да буде реализован јер је то за Београд неприхватљиво. Сем тога, немамо деескалацију кризе на северу, сва друга питања која су требала да се решавају и у дијалогу, Лајчак је препустио Приштини да их једнострано намеће на штету српског народа - навео је Дрецун.

Када је реч о очекивањима од Петера Соренсена каже да посредници немају велику маневарску слободу.

- Знате, аутономија деловања и самосталност посредника, као што је био Лајчак, као што ће бити и Соренсен, јесте упитна. Немају они велике маневарске слободе - навео је он.

Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, Дрецун каже да Соренсен у техничком смислу може да проба да га реанимира, да буде агилнији.

- Али је по мени кључно питање какав ће бити његов став према једностраним потезима Приштине, према свему ономе што онемогућава наставак дијалога - рекао је Дрецун.

Према његовим речима, Соренсен ће се понашати у складу са дефинисаном политиком Европске уније.

- Ако је став Европске уније да је кључно питање реализације овог тзв. основног споразума и пратећег анекса уз захтеве да ове две тачке буду такође у потпуности примењене, то је да се ми не противимо чланству тзв. Косова у међународним организацијама и да их третирамо као некакву државу, онда ће то бити даље непремостив проблем и ту неће моћи нико, колико год да има искуства, да премости све то - објашњава Дрецун.

Како је оценио, сада је најважније питање како ће се Трампова администрација односити прво према Вашингтонском споразуму, споразуму који је чедо прве Трампове администрације, и како ће се односити према основном споразуму.

- Знате, Трамп је, рекао бих, неконвенционалан политичар и има много практичнији приступ решавању проблема. Трамп неће бити спреман да препусти ЕУ да она решава кључне процесе у овом региону. Он ће задржати лидерску позицију, формално ће, вероватно, да препусти ЕУ. Међутим, питање је да ли ће бити опет спреман да ради на два колосека, да ради билатерално са Београдом и са Приштином, као што је то радио у првом мандату, па је без ЕУ постигао Вашингтонски споразум. Или ће настојати да суштински заиста препусти ЕУ, иако је потпуно јасно да без пресудне улоге САД, не може ништа да се реши на Косову и Метохији - казао је Дрецун.

Према његовим речима, Трамп је перфидан политичар који прво подигне летвицу очекивања својих захтева на максимум, па све што спусти испада као његов уступак.

- Он је веома добар трговац. Наравно да неће одустати од става да је Косово држава и да очекује да се Београд сагласи са тим, али је питање које ће начине применити да дође до тог циља. По свему судећи, имајући у виду искуство из првог његовог мандата и Вашингтонског споразума, он је склонији неким економским мерама уместо снажног притиска - навео је Дрецун.

Каже да треба сачекати и видети Трампов однос према основном споразуму.

- Ако се буде определио да врши притисак на Београд да призна лажну државу Косово, онда нећемо бити нимало ближе решавању косметског питања, нити успеху у дијалогу, већ даље. Ако се определи за мекше варијанте, онда ћемо и ми имати маневарски простор и могућности да дође до изналажења неког решења, не у потпуности са очекивањима Приштине, већ и у складу са неким интересима Београда, односно српског народа. Треба сада очекивати један поприлично снажан сукоб, рекао бих политички између Вашингтона и Брисела о томе како решавати нека питања на европском континенту, па и она у региону - казао је Дрецун.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:

КУРТИ НАСТАВЉА ТЕРОР НАД СРБИМА: Специјалци упали у објекат у Косовској Митровици - плене ствари

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

И ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ ДОШАО: Луис Хамилтон има ново радно место (ФОТО)