ЂУРИЋ ПО ЗАВРШЕТКУ СЕДНИЦЕ СБ УН О КиМ: Јасна порука Србије на СБ УН о ономе ради Курти и да то мора да се оконча

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

30. 10. 2024. у 18:42 >> 18:50

МИНИСТАР спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је данас да је Србија на седници СБ УН оставила јасне и снажне поруке међународној заједници о ономе што режим премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија чини у последње две и по године у АП КиМ, односно о томе што је Курти, како је навео, директно разарање онога штоо је међународна заједница у претходне две деценије урадила, у шта је улагала, односно изградњу суживота, демократије и људска права.

ЂУРИЋ ПО ЗАВРШЕТКУ СЕДНИЦЕ СБ УН О КиМ: Јасна порука Србије на СБ УН о ономе ради Курти и да то мора да се оконча

Фото принтскрин Танјуг

Све је то Куртијев режим за две и по године бацио под ноге. Кршећи сопствени Устав, сопствене законе, а Срби на КиМ постали су не само грађани другог реда већ и жртве прогона који је вишеслојан добро документован. И пред највише тело светске организације изнели смо конкретне случајеве и доказе о прогону и дискриминацији Срба на много нивоа. О једностраним и ескалаторним потезима, о више од 86 напада на Србе, на српску децу, чак и на жене. Узнемиравање које је на националној основи и које је потпуно неприхватљиво.

Дакле, говорили смо и шта је у претходна два извештајна периода довело и до исељавања новог броја Срба са севера КиМ, упадима у поштанску штедионицу, окончању рада и насилном упада у привремене органе, где ради 5.800 људи. То су органи који пружају виталне услуге нашој заједници.

Дакле од основних ствари као што су потврде о рођењу и смрти, брачни сертификати, до најосновнијих услуга које се односе на исплату дечијих додатака, плата, пензија, социјалне помоћи. Све је то Куртијев режим укинуо и проговорили смо јасно и о томе.

 

Фото принтскрин Танјуг

-Наша порука међународној заједници била је недвосмислена, ово мора да стане и одмах се оконча, ако желимо да имамо мултиетничко и демократско Косово и Метохију", рекао је Ђурић након седнице Савета безбедности УН на којој је разматран извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, и додао да је намерно користио термин Метохија иако видим да је то нервирало госпођу Гервалу, због тога што Метохија постоји вековима. Она то можда не воли да чује пошто њена породица и не потиче са Косова и Метохије већ из других делова бивше Југославије, али за нас Србе, ми смо веома поносни на назив Метохија. Назив Метохија потиче од грчке речи метохос која означава манастирско имање и то говори о вишевековном постојању нашег народа.

Додао је да је Гервала Шварц покушала да, вређајући председника Србије Александра Вучића, изазове реакције, инциденте и тензије.

-Оно што могу да кажем је да сам јој одговорио недвосмислено, да као грађанка Србије не треба да на такав начин, на седницама СБ говори о председнику који је, према међународном праву, и њен председник, нагласио је Ђурић.

И тиме показујете између осталог, да се користите техникама дехуманизације и етикетирања које обично претходе и насилним актима и уклањању оних који су предмет таквог насилног дискурса и указао сам да је такав речник непримерен.

Тиме су послали јасну поруку да они нису за нормализацију односа, да су спремни да вређају и грађане Србије означавајући Србију као фашистичку државу, а на то сам и јасно одговорио указујући да је управо то да је Куртијева влада кућу нацистичког колаборационисту Џафера Деве, једног од оснивача СС ханџар дивизије произвела га у националног хероја обнављајући његову кућу у Јужној Митровици, дајући имена улицама по њему, и уопште кроз њега рехабилитујући идеологију која не би смела да икада буде рехабилитована, нагласио је Ђурић.

Јавно сам оголио и раскринкао Куртијева настојања да никада не буде формирана ЗСО. Говорио сам о томе да сам о томе да се он хвали не намерава да спроведе Бриселски споразум. Курти се хвали да не намерава да спроведе ЗСО, а његов тзв. министар унутрашњих послова се хвали и тиме да не намерава да спроведе члан 9 да омогући Србима пропорционално учешће у полицији на Северу КиМ.

Све то је позив за акцију преме међународној заједници и наш захтев да се санкционише Куртијев режим, да се промени парадигма у односима Срба и Албанаца, али за то је неопходан предуслов да се они који те односе стално ремете санкционшу, да се у политичком смислу изолују и маргинализују.

Имао сам поруку и албанском народу на КиМ да Србија није у сукобу са албанским народом. Ми имамо поштовање за интересе албанског народа, традицију, али немамо поштовања за Куртијев режим који гази права Срба и свих других неалбанаца и позвао сам Албанце да одбаце ову етно-националистичку политику подела која и нас и њи на КиМ држи заробљене и која цео регион стално гура у прошлост.

То је била једна испружена рука на коју је, наравно, Гревала одговорила новим увредама, новим покушајима да понизи Србију, али ја сам уверен да и међу Албанцима има много оних који овакву политику не подржавају. Још значајније је било да ми према међународној заједници демонстрирамо, да смо ми држава која једнако третира све своје грађане без обзира на националност.

На оцену Гервале да је извештај про српски, Марко Ђурић је казао, да су се, са благим комешањем и подсмехом осврнули и неки од међународних представника присутних на овоај седници.

- Могу да кажем да њене тврдње, да је тобоже Куртијев режим ослободио Србе од Србије! Замислите ту тврдњу. Најбољи деманти те чињенице говори податак да је 20 одсто Срба под Куртијеви терором морало да напусти КиМ. И тра чињеница пред којом би свако нормалан занемео, није спречила Гервалу да у наставку понавља сличне тврдње, међутим без много одјека пред међународном јавошћу.

Министар Ђурић се осврнуо и на говоре амбасадора у СБ.

Захвалан сам представницим сталних чланица СБ УН које су подржале суверенитет и територијални интегритет Србије, али сам захвалн и онима које то нису учиниле, а проговориле су о тешком положају српског народа на КиМ. И које су проговориле да Куртијеве једностране и не координисане мере подривају дијалог, опстанак српског народа и стабилност у региону. Мислим да то говори о да наша дипломатска акција има резултате и да у наредном периоду морамо још много више да наставимо да радимо, да придобијамо оне који не подржавају нашу позицију по питању статуса, али има простора да подрже барем људска права Срба на КиМ, уз то да сачувамо пријатељство са онима који нас традиционално подржавају и још једном сам захвалан свима њима.

Видели смо један избалансиран наступ већине представника међународне заједнице. Тајође мислим да је значајно што је и госпођа Зијаде изнела барем део чињеница о ономе што се деђава на КиМ.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (49)

СПЕКТАКЛ У БОЛОЊИ: Марко Подрашчанин осваја четврти пут за редом Куп Италије са Лубеом