ИНТЕРВЈУ - ПРИЈАТЕЉСТВО СА СРБИЈОМ ИСКОВАНО ЈЕ КРВЉУ У БИЦИ ЗА ОЧУВАЊЕ МИРА: Ли Минг, амбасадор НР Кине
КИНА и Србија су челични пријатељи. Последњих година, наше две земље непрекидно продубљују политичко и међусобно поверење, чврсто подржавају међусобне виталне интересе у важним питањима, заједно чувају међународни поредак, правичност и правду.
У оквиру "Појаса и пута", наше две земље имају плодоносне резултате практичне сарадње и низ великих пројеката се несметано одвија. Људске размене између Кине и Србије цветају, а предности безвизног режима и директних летова су у великој мери олакшале размену особља и туристичку сарадњу. У мају ове године, председник Кине Си Ђинпинг је успешно посетио Србију, а Србија је постала прва европска земља која са Кином гради заједничку будућност. Може се рећи да су кинеско-српски односи тренутно у најбољем периоду у историји.
Овако, отворено, без "дипломатских рукавица", у интервјуу за "Новости" говори Ли Минг, амбасадор Кине у нашој земљи. У данима када Пекинг обележава 75 година од оснивања Народне Републике Кине, амбасадор Минг указује да је, стојећи на новој историјској полазној тачки, Кина спремна да заједно са Србијом даље реализује важне консензусе постигнуте између двојице шефова држава, да унапређује кинеско-српске односе тако да они постану модел међународних односа у новој ери.
Током 2024, у години дрвеног Змаја, Србију је посетио председник Си Ђинпинг. Који су, по вама, најважнији домети његовог разговора са шефом наше државе Вучићем?
- Имао сам срећу да учествујем у релевантним активностима током целог процеса и лично сам осетио дубоко лично пријатељство и блиске радне односе између двојице шефова држава. Председник Си Ђинпинг је истакао да је, осврћући се на историју, кинеско-српско пријатељство исковано крвљу и животом у великој борби за заједничко очување светског мира и развоја. Изградња заједничке будућности Кине и Србије у новој ери је стратешки избор двеју страна, уз чврсту подршку и широко учешће двају народа, у циљу остваривања тежње за бољим животом. Председник Вучић је изјавио да је Србија поносна што има великог пријатеља као што је Кина и да има пуно поверење у будућност српско-кинеских односа и њихово ново позиционирање. Двојица шефова држава одувек дубоко схватају општи правац развоја кинеско-српских односа, што је основна гаранција за обезбеђивање стабилног и дугорочног развоја односа двеју земаља.
Има ли места за додатни напредак наших привредних и економских веза? У којој мери је реално очекивати да ће се сарадња додатно продубити и кроз "Експо 2027"?
- Економска и трговинска сарадња Кине и Србије има чврсте темеље. У протеклих 10 година, обим билатералне трговине повећан је осам пута, а извоз Србије у Кину 185 пута. У јулу ове године, Споразум о слободној трговини између Кине и Србије званично је ступио на снагу. Две стране ће у наредном периоду међусобно укинути царине на 90 одсто пореских ставки, а више од 60 одсто њих је укинуто одмах након ступања споразума на снагу. Крајњи циљ је да удео пореских ставки са нултом царином које увозе две стране буде 95 процената. Задовољство је да видимо да је Србија последњих година, под руководством председника Вучића, постигла значајне резултате у економском и друштвеном развоју и да ће бити домаћин Специјализоване изложбе "Експо 2027". Практична сарадња у разним областима двеју страна има снажну комплементарност и велики развојни потенцијал. Кина је спремна да заједно са Србијом активно пронађе нове могућности за сарадњу у области дигиталне економије, технолошких иновација..., у циљу унапређења билатералних односа на нови ниво.
Како решавати питање КиМ док Приштина одбија дијалог, узурпира српску имовину, скрнави баштину, укида динар? Можемо ли да рачунамо да ће Кина задржати свој принципијелни став о статусу Косова?
- Кина доследно има јасан став по питању Косова. Чврсто подржавамо напоре које је Србија уложила у очување националног суверенитета и територијалног интегритета. Подржавамо обе стране да достигну међусобно прихватљиво решење кроз дијалог и консултације у оквиру Резолуције 1244 Савета безбедности. Током овог процеса, суверенитет, независност и територијални интегритет Србије треба да се у потпуности поштују. Привремене институције самоуправе у Приштини су већ неко време најављивале забрану српске валуте и вршиле насилне претресе над Србима, што је озбиљно утицало на нормалан живот српског народа и изазвало панику и тензију. Кина је озбиљно забринута због тога. Позивамо привремене институције самоуправе у Приштини да повуку неразумне одлуке, зауставе једностране акције које распирују сукобе и интензивирају конфронтацију и да реализују своје обећање о успостављању Заједнице српских општина.
Има ли места страховању да је човечанство на корак до ратног сукоба са несагледивим последицама?
- Данашњи свет није миран. Палестинско-израелски сукоб се наставља, а украјинска криза ескалира и прелива се, тако да је још дуг пут до међународног мира. У циљу успостављања мира, председник Си Ђинпинг је предложио концепт изградње заједнице са заједничком будућношћу за човечанство и глобалну безбедносну иницијативу, пружајући основне смернице за решавање безбедносних дефицита и тражење трајног мира. Да бисмо постигли овај циљ, морамо да се придржавамо сврха и принципа Повеље УН, да поштујемо суверенитет и територијални интегритет свих земаља, да напустимо хладноратовски менталитет и игре са нултом сумом и супротставимо се блоковској политици и фракцијској конфронтацији.
Због чега поједине земље преувеличавају наратив демократије, позивајући друге "да изаберу страну"?
- Демократија није оруђе, нити је патент било које земље. То је заједничка вредност целог човечанства и право народа свих земаља. Неколико западних земаља дуго се придржава хладноратовског менталитета и воле да етикетирају неке земље у развоју, укључујући Кину, као "недемократске". Оне насилно пресађују и промовишу демократију западног стила у свету, изазивају конфронтацију између политичких система и идеологија и баве се "малим круговима". Иза тога се крију ароганција и предрасуде према другим цивилизацијама, са циљем стварања подела и конфронтација у свету. Ми се томе оштро противимо.
Србија је изабрала пут ка ЕУ, уз очување пријатељских односа са Кином и Русијом. Да ли је дугорочно могућ такав курс?
- Србија се дуго придржава независне и разноврсне спољне политике, са добром традицијом Покрета несврстаних. У међународним пословима никада не заузима стране, већ се фокусира на сопствени развој и благостање свог народа, што је суштински слично дипломатском концепту Кине. Разумемо напоре које је Србија уложила да се придружи ЕУ и ценимо српску политику развоја пријатељских односа са другим земљама и унапређења регионалне сарадње. Србија активно развија односе са партнерским земљама са којима се допуњује и не сукобљава, одржавајући и промовишући сопствену и регионалну стабилност и развој.
Иницијатива "Појас и пут" ушла је у другу деценију. Како је видите у следећих 10, а како у наредних 20 година?
- У протеклих десет година, изградња "Појаса и пута" је остварила плодне резултате. Кина је сарађивала са повезаним земљама на изградњи више од 3.000 практичних пројеката, привлачећи инвестиције од трилион америчких долара, убризгавајући нови замах у светску економију, отварајући нови простор за глобални развој, стварајући нову платформу за међународну сарадњу и доприносећи убрзању реализације агенде УН 2030. године за одрживи развој. Кина и Србија су постигле плодне резултате у квалитетној заједничкој изградњи "Појаса и пута", постављајући модел за међународну заједницу. У октобру 2023. године, Трећи форум за међународну сарадњу "Појас и пут" одржан је у Пекингу, а председник Вучић је предводио највећу делегацију у историји током пута у Кину на форум.
На самиту су свеобухватно сумирана десетогодишња достигнућа Иницијативе "Појас и пут", и разјашњен је фокус сарадње, предложени акциони планови и нацртан план за будући развој. Стојећи на полазној тачки друге деценије, имамо пуно поверења у будућност Иницијативе "Појас и пут". Без обзира на промене међународне ситуације, она ће наставити да убризгава нови замах сарадњи Кине и Србије и доприноси светском миру и развоју.
Част бити у "Новостима"
A У КОЈОЈ мери пратите медије у Србији? Имате ли поруку за читаоце "Вечерњих новости" које данас пуне 71 годину?
- Српски медији нису само важан прозор за разумевање Србије, већ и важна платформа за представљање кинеских развојних достигнућа и концепата, унапређење сарадње Кине и Србије и продубљивање пријатељства двају народа. "Вечерње новости" имају традицију и велики утицај, дугу историју и широк садржај извештаја у Србији и уживају пажњу и популарност у свим сферама друштва током протекле 71 године. Велика ми је част да комуницирам са српским читаоцима кроз специјално издање поводом годишњице.
Користећи ову прилику, желим да изразим искрену захвалност свима који подржавају кинеско-српске односе и развој Кине. Такође, желим "Вечерњим новостима" даљи успех!
Волим српске обичаје
A НЕШТО дуже од годину дана сте амбасадор у Србији. Да ли сте имали времена да упознате наш народ, обичаје...
- Посетио сам много српских градова - Нови Сад, Суботица, Чачак, Ниш, Лозница, Пожаревац... Не само да сам посетио многобројне пројекте сарадње Кине и Србије, већ сам и доживео прелепу српску историју, културу, као и јединствене обичаје и традицију. На мене су оставили дубок утисак мирно и хармонично друштвено окружење, динамичан развој Србије, нарочито чињеница да је српски народ поносан на своју историју и националну културу и чврсто чува државни суверенитет, независност и национално достојанство.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (36)