ПРЕМИЈЕР ВУЧЕВИЋ О ВАЖНИМ И АКТУЕЛНИМ ТЕМАМА: На самит Берлинског процеса не идем са страхом, већ са опрезом

Дејана Калинић
Дејана Калинић

11. 10. 2024. у 21:49

НАША политика је да Србија буде суверена држава, да доносимо одлуке водећи рачуна о нашим националним и народим интересима. То је политика у коју дубоку верујем, али која није лако проводљива у овим геополитичким условима, изјавио је председник Владе Милош Вучевић гостујући у емисији „Сигнали“ на РТВ.

ПРЕМИЈЕР ВУЧЕВИЋ О ВАЖНИМ И АКТУЕЛНИМ ТЕМАМА: На самит Берлинског процеса не идем са страхом, већ са опрезом

Фото: Принтскрин

- Нико не воли да види државу која по површини није велика, али која размишља својом главом. Тај утисак имам и у разговору са својим пријатељима, јер се се подразумева да је једна држава буде тако слободна и независна. Није велики број држава, па и оних већих, које имају храброст да воде такву политику. Чујем од колега када ми кажу да слушају амбасадоре неких држава и то је код њих регуларна ствар. Они у својој држави не раде ништа, док им нека амбасада не каже шта и како да раде. То је незамисливо за Србију. Ово је плод унутрашње стабилизације и кохезије, као и напора да сачувамо нашу државотворност која представља кичму и ослонац да можемо овако да наступамо.

Наставак притиска око Косова

Премијер је истакао да очекује још веће притиске у наредном периоду око

Косова.

- Сви су видели да не намеравамо да одустанемо од наше политике ни према Русији. Што се тиче санкција, ту нема промене позиције. Око КиМ ће бити притисака, не могу да искључим ни око Републике Српске. Ту су и константни покушаји на пољу ревизије Дејтона, али и ово суђење Додику које може да доведе до озбиљних последица по стабилност у БиХ.

У Берлин не идем са страхом, али идем са опрезом

Када је реч о одласку у Берлин поводом 10-годишњице Берлинског процеса, премијер је навео да је он значајан за регионалну стабилоност, те да је, уз мање или веће успехе остварио резултате који нису за потцењивање.

- Немачка посебно жели да апострофира своју улогу са ЕУ и земљама Западног Балкана, ми кажемо пет плус један, а они говоре о шест држава. Не идем с страхом, али идем са опрезом јер увек постоји опција да неко тај скуп искористи против нас, да каже да смо реметилачки фактор. Позитивна вест је да се Приштина сагласила да делимично укине ту своју једнострану одлуку о увозу српске робе из централне Србије на КиМ. Тачно је да је то само преко административног прелаза Мердаре, јер они правдају да Јариње и Брњак не могу да се користе као прелази док не добију скенере. Важно је да српска заједница добије уредно снабдевање храном, лековима, потрепштинама за иоле нормалан живот и, с те стране, поздрављам одлуку.

Курти нема чиме да се похвали, па прича да је победник

Што се тиче споразума ЦЕФТА он је подвукао да смо се „сагласили да Приштина може технички да учествује на састанцима под називом УНМИК са фуснотом Косово“.

- УНМИК је потписник ЦЕФТЕ, а Косово са фуснотом може да буде на техничким састанцима. То је регионални споразум око бесцаринских процедура, увоза робе. А то што Курти каже да тамо иде као победник, то је јер је у изборној кампањи, има изборе 9. фебруара 2025. А и о чему да прича – он нема ни ЕXПО, нема ни брзу пругу која ће 24. новембра спојити Београд и нови Сад са Суботицом, нема пешачко-бициклистички мост, нема БИО4 кампус, не може да прича о аутопуту од Чачка до Пожеге или од Београда до Зрењанина, не може да прича о брзини возова од 120 км/х, нити о изградњи новог терминала на аеродрому „Константин Велики“ у Нишу. Он нема о чему другом да прича, осим да наводно решава тзв. „српско питање“. Немам састанак са њим билатерални, али ћемо се налазити негде у неком формату. Вероватно ни мени, ни њему неће бити много пријатно, али ми нисмо бирани да нам буде пријатно, него да штитимо интересе наше државе. Верујем да ће бити оних великих патриота из топлих соба који ће питати зашто сам у истој соби са њим, а много је горе да будемо одсутни и да се одлучује о нама без нас. Нити ми гајимо неке симпатије, нити мислимо да је то неки добри комшија, гледамо само наш интерес, а то је мир и политичка стабилност, и да се Србија развија у миру, да наши грађани могу да путују и да нама долазе туристи из ЕУ, али и Кине и Русије, да смо данас договорили испоруку новог руског гаса за зимски период, да са пристуствовао у Скопљу изградњи новог интерконектора преко Северне Македоније, да имамо понуду од Румуна, да са Русима проширујемо Банатски двор. Морамо да водимо рачуна о свему томе, и ономе што је најизазовније – да сачувамо Србе на КиМ.

Плашим се ћете видети у понедељак неку провокацију на КиМ, јер се сваки пут када је био састанак на пленарном нивоу се нешто десило лоше од стране Приштине. Имам бојазан да ће Курти нешто урадити, да ће напасти привремене институције, општине по српском систему, можда да их угаси, растера људе.

Рат на КиМ или предаја – катастрофалне опције

Премијер је примерио да су „једни за предају Косова, а други су за рат за
Косово, с тим да они наравно не ратују“, али да ствари не можемо тако
посматрати.

- Једни кажу да треба да признамо Косово као независно, а једни су, тобоже, велике патриоте и мисле да бисмо тамо требало војно да интервенишемо, не водећи рачуна о последицама таквог сценарија. А ја не бих волео да погине иједан полицајац или војник. Рат је увек крајња нужда. Не могу да будем део те неодговорне политике, нити издајничке, нити самоубилачке, јер би и једно и друго оставило катастрофалне последице по Србију. Нама је све важно што нас удаљава од сукоба и доноси бенефит за наше грађане што ствара услове за раст плата и пензија. Што чини бољом атмосфером за живот.

Тирани и Скопљу „Отворени Балкан“ није у фокусу

Премијер је истакао да је његов утисак да Тирани и Скопљу у овом тренутку није приоритет „Отворени Балкан“, осим имплеметација овог што је потписано.

- То је морало даље да се развија и да се прикључе Црна Гора и БиХ, да и Косово као регион партиципира, и то би добило пуноћу. Отворени Балкан је донео много доброг, пре свега поправио историјски сложене односе са Албанијом, а са Северном Македонијом је поставио ствари на место где треба да буду, ми признајемо њихов суверенитет, они са нама имају неслагање по питању КиМ и то је најосетљивије и најизазовније питање.

Избори у Америци – дерби над дербијима

- Што се тиче избора у САД, мислим да ће бити веома неизвесно. То је дерби нам дербијима, где ће нијансе одлучивати. Неспорно је да је то број 1 политички догађај. Цео свет чека, Европа чека тај први уторак у новембру, јер од тога зависи цело човечанство. Ми смо мали и ови наши проблеми на геополитичкој мапи су мали. Питање једне или друге администрације ће определити оно што ће се дешавати у Украјини и на Блиском Истоку, као и однос према НР Кини, јер су то два највећа играча.

Србија у зеленој боји за инвеститоре

Премијер је нагласио и да се следеће недеље завршавају разговори са ММФ и објаснио грађанима шта нам доноси инвестициони рејтинг који је Србија добила по први пут у историји.

- Нама је споразум са ММФ био још једна гаранција да смо добра држава за улагање. Људи морају да знају да држава, као што је Србија, која није чланица НАТО и ЕУ, која у овим околностима каже да је војно неутрална, што иритира све, која није увела санкције Русији, добије тај рејтинг то значи да упркос свим околностима смо у зеленој боји за инвеститоре. То значи раст БДП, или српски речено, раст плата и пензија, што је суштина свега. Имамо преко 900 евра просечну плату. Децембарска плата није за просек, јер неке компаније исплаћују бонусе, 13. плату. У јануару нас очекује повећање плата у јавном сектору, у децембру повећање пензија. После шест година смо успели минималну зараду да дефинишемо са Унијом послодаваца и синдикатима. Свако има свој угао гледања, а држава је ту да избалансира.

Ово је максимум који држава може да уради за просветаре

- Четири синдиката у просвети су постигли споразум са Владом 2023. године. Ми смо у могућности да изађемо са предлогом за повећање плата у просвети 12 посто. У овом тренутку ово је максимум који држава може да уради а да не угрозимо пензионере, остали јавни сектор. Није ствар добре воље, да ли неко разуме или не. Ја сам родитељ једног ђака и студента. Нико од нас није устао на криву ногу, па неће то да испуни. Нема више пара, не можемо да нађемо више пара. ЕКСПО, мост, брзе пруге, су временски орочене инвестиције, које доприносе расту БДП и економије, јер се троши цигла, песак, гориво. Из тога, ми правимо основу за раст плата и пензија. Када се обавежете да неће дати те паре за мост, брзу пругу, ви се одричете онога што вам ствара раст плата и пензија. Ми идемо онда у процес који смо имали 2008. а онда смо дошли да не можемо да исплатимо пензије. За војску, полицију, администрацију, раднике у култури, ватрогасце, остале запослене у просвети, осам посто. Неозбиљни политичари кажу што има не дате 120.000 почетну плату, ја бих дао и 220.000 динара, али нема простора. Не ради се о доброј вољи, максимално смо урадили то коректно. Имамо велике изазове за 2025. годину, пао нам је јавни дуг, испод Мастрихта смо. И ја сам имао један угао гледања када сам водио град. Није питање плата најважније питање, већ враћање достојанства просвети. Ја чујем да професори у једној од најугледнијих гимназија у Новом Саду не смеју да пишу неоправдане и да не могу да им не дозволе да долазе у тренеркама и хеленкама у школу. А родитељи иду са по два адвоката на родитељски састанак. Када је нама учитељица говорила нико није смео да каже родитељима да ли их је грдила. Али, свима нам је држава крива. 

Рекордни буџет за пољопривреду

Он је додао и да су са пољопривредницима сложенији разговори.

- Код њих имате много удружења, иницијатива. Негде имате сточаре, негде само млекаре, ратаре. Није иста ситуација на северу и на југу државе. Не долазе сви са истим проблемима. Имамо рекордан буџет за пољопривреду 137 милијарди. А 2023. је био 80 милијарди. Нама се дешава да повећањем субвенција се јавља више који их никада нису користили и сада их траже. Што се тиче сточара додајемо 100.000 динара за обнову сточног фонда, по грлу. То је озбиљно издвајање за нашу државу. Имате увек и политичке лешинаре који хоће да злоупотребе ситуацију. Не могу да разумем некога ко заступа пољопривреднике, а има саксију код куће. Имамо стручњака у Новом Саду који је и урбаниста, пољопривредник, политичар, а није засадио ни главицу лука.

Албанце савршено не занима ко је власт у Србији, већ да добију КиМ

Премијер се дотакао и предлога опозиције да се направи и посебна седница Народне скупштине о Косову и Метохији.

- Како се нису сетили ти исти из ДСС када су пуштали Аљбина Куртија из затвора, Коштуница га је пустио 2001. из затвора. Како се тога нису сетили 2004. и 2008. Ја мислим да треба да буде једна од седница Скупштине Србије о КиМ, јер ме живо занима шта они мисле о томе. Да чује народ Србије које су то гениозне идеје. Кад смо имали проблем КиМ и оно најгоре што се десило што се тада нисте сетили. Албанце савршено не занима ко је власт у Србији, већ да добију КиМ као независно.

Сви смо на испиту

Вучевић је нагласио и да када дође време биће реконструкције Владе те да ако дође до тога то ће онда сигурно бити пре 2027. 

- Сви смо на испиту, укључујући и мене. 90 посто министара мисле да ја причам празну причу - закључио је Вучевић.

(дневник.рс)

БОНУС ВИДЕО: НАРОД ЈЕ КРИВ ЈЕР ГЛАСА ЗА ВУЧИЋА! Бесни Понош показао право лице

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера