СТИГЛЕ ПРЕТЊЕ МИНИСТАРСТВУ РУДАРСТВА И ЕНЕРГЕТИКЕ Ђедовић: Надлежни органи хитно обавештени

Тањуг

01. 09. 2024. у 09:57

МИНИСТАРКА рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да су надлежни органи обавештени о анонимној претњи упућеној министарству поводом пројекта "Јадар" и да се нада да ће они ускоро утврдити ко се крије иза тих претњи које су, како каже, резултат разних дезинформација и ширења панике и страха протеклих година.

СТИГЛЕ ПРЕТЊЕ МИНИСТАРСТВУ РУДАРСТВА И ЕНЕРГЕТИКЕ Ђедовић: Надлежни органи хитно обавештени

Фото: Министарство

- Томе се мора стати на пут јер једноставно, и као што је председник Србије јуче рекао, нас очекују дуги разговори и са компанијом и што се тиче пројекта ништа се сутра неће дешавати - рекла је Ђедовић Хандановић.

Она је рекла да још увек морају да се сагледају све чињенице и да се види "да ли има простора да се пројекат на одржив начин развије". "Желимо да укључимо нашу стручну, научну јавност, али и све међународне експерте и апсолутно ћемо се одговорно понашати", рекла је Ђедовић Хандановић за РТС.

Она је истакла да је јуче разговарала са запосленима Министарства рударства и енергетике, којима је поручила да не брину и да наставе да раде свој посао професионално и одговорно.

Током посете француског председника Емануела Макрона Србији договорена је сарадња две земље у области критичних ресурса, а министарка каже да је циљ стицање знања које могу понудити развијене земље.

- Француска је земља која има богату рударску историју, има веома напредан геолошки институт у државном власништву, усвојила је нови закон у рударству. Такође развили су рудник литијума који је сличан по одређеним параметрима нашем, завршили су јавне консултације и можемо да видимо како су спровели тај процес, на што су се фокусирали, шта су научили и на крају крајева шта ми можемо да применимо у нашој земљи - рекла је Ђедовић Хандановић.

Говорећи о сарадњи са француским ЕДФ-ом, министарка наглашава да је Француска највећи оператор нуклеарних електрана у Европи.

Како каже, та сарадња је значајна, с обзиром да ће капацитети угља бити све мањи у деценијама које долазе и да прелазимо на чистије изворе енергије.

- Они имају веома развијен читав ланац вредности од почетка изградње нуклеарне електране до краја, али и све оне законске предуслове, институционални оквир, анализе, студије које су неопходне уопште да дође до једног пројекта, значи можемо да заиста разговарамо на разне те теме, али оно о чему сад конкретно причамо је пре свега размена стручног знања - рекла је она.

Завршен је тендер за јавни позив које је министарство расписало за израду прелиминарне техничке студије ради разматрања примене нуклеарне енергије у Србији у мирнодопске сврхе, а Ђедовић Хандановић каже да је евалуација у току, као и да има доста заинтересованих компанија са истока и запада.

С обзиром да мораторијум о примени нуклеарне енргије и даље важи, она наглашава да мораторијум дозвољава истраживања из ове области.

- Закон јасно каже и он забрањује изградњу нуклеарних електрана као и доношење инвестиционе одлуке, као и припрему техничке документације, значи пројектовања. Оно што ми радимо је да сагледамо све предности и мане у контексту тога и дугорочног планирања нашег енергетског сектора - рекла је министарка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЈЕЗИВ ПАД: Скијашица једва остала жива, хитно превежена у болницу (ФОТО)