БРНАБИЋЕВА: Да ли је нормално да неко каже да нам не требају геолози, куда то води Србију?

Новости онлајн

21. 08. 2024. у 13:54

ПРЕДСЕДНИЦА Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да је хистерија у тајкунским медијима довела до тога да је ове године уписано никада мање бруцоша на Рударско-геолошком факултету – 65 бруцоша на 316 места.

БРНАБИЋЕВА: Да ли је нормално да неко каже да нам не требају геолози, куда то води Србију?

FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Она је гостујући у јутарњем програму телевизије Пинк истакла да су напади на геологе у Србији нешто што до сада није виђено, с обзиром на то да без геолога не бисмо имали ниједну нову зграду, ниједан пут, болницу. 

Она је истакла да опозицији не замера што је довела Рио Тинто у Србију, већ што је мењала законе Србије како би ова компанија имала неотуђива експлоатациона права.

- Драган Ђилас свакако није против литијума, као што није ни Зоран Лутовац, као што није ни Срђан Миливојевић и Мирослав Алексић, Мариника Тепић, Милош Јовановић... зато што су сви потекли практично из Демократске странке, Демократске странке Србије, две странке које су довеле Рио Тинто у Србији. И ни по јада за то, ја заиста верујем да су они хтели да ураде ншто добро и важно за Србију и за рударство. Али имам проблем са тим што су 2006. и 2011. године мењали Закон о рударству на један катастрофалан начин. Они су избацили чланове који су предвиђали да када неко заврши истраживања и потврди рудне резерве, држава расписује аукцију или тендер. И онда бирамо ко ће да ради или ће да ради сама држава. Они су то укинули. Увели су принцип да онај ко има истражна права једини може да добије право на експлоатацију. Са тим ја имам проблем. Да то није урађено, ми ништа не бисмо дуговали Рио Тинту. Овако им дугујемо. Да није било тих измена закона, данас бисмо само морали да надокнадимо истраживања Рио Тинту и ми бисмо одлучивали да ли ће и ко имати права на експлоатацију. Сви политичари који данас протестују су били у странци која је на власти 2012. година словима помињала Рио Тинто у Националној стратегији, која је усвојена на предлог тадашњег министра Оливера Дулића. Тада је председник државе и Демократске странке био Борис Тадић. И неко сада мисли да Рио Тинто то неће искористити у некој арбитражи? Хајде да се не правимо деца и да не правите народ будалама, поготово не Драган Ђилас - рекла је Брнабићева.

Председница скупштине је истакла да је право политичара да воде политику на начин на који они мисле да је најбоље, говорећи о протестима против копања литијума.

- Након што су политизовали и приватизовали протесте и тугу деце због монструозних убистава деце у мају прошле године, ја не знам да може да буде нешто страшније и горе од тога. Тако да, у том смислу, мене не чуди што они сада то желе и са овим протестима да ураде. То што Ђилас и остали сада беже од чињенице да су они довели Рио Тинто, не значи да они то не знају и да су заборавили. Мирослав Алексић је покушао да каже како нико од њих није био у политици тада када је Рио Тинто дошао у Србију. Ко није био у политици – Драган Ђилас, Срђан Миливојевић, Милош Јовановић? Дајте, молим вас. Мене не брину ови протести, јер откада је Александар Вучић преузео бригу о Србији, није било године без протеста. Били су протести због лажних вести након поплава, па лажне вести око досељавања миграната, па због релаксираних мера у време ковида, па онда због престрогих корона мера, па је био протест Стоп крвавим кошуљама, након ударања Борка Стефановића, што најоштрије осуђујем. Ти починиоци су одмах ухапшени и приведени правди. Када су наше активисткиње малтретиране, када је пребијена ваша новинарка – је л' био протест? Није. Јер ако нисте са њихове стране, све је дозвољено.

Коментаришући изјаву Зорана Лутовца да ће покренути иницијативу да се формира регистар оних који крше људска права учесника на протестима, Брнабићева је рекла да је она у потпуности за то.

- Прва двојица људи у том регистру били би Иван Бјелић и Никола Ристић. Јер људска права не важе за мене, не важе за гласаче СНС-а, не важе за мештане Горњих Недељица које малтретира Кокановић, нити за Кабларце које вређају и малтретирају они који су против стакленог видиковца. Не, то важи само за одређене људе. Не важе за особе за које је Лутовац говорио да ће ићи по кућама и спроводити истрагу након избора - рекла је председница парламента.

- Ово јесу протести против Александра Вучића, ту нема дилеме. Али ово су и протести против науке, против било каквог напретка. Ако они прођу, зауставиће све. Мени је жао што то не види опозиција, што то не виде многи научници. Ви сад имате хистерију која се производи свакодневним вестима на Шолаковим медијима, захваљујући којој се у овом уписном року на Рударско-геолошком факултету уписало најмање студената у односу на расположиви број места. Ви имате 65 бруцоша на 316 места. То није само тужно, то је страшно. Они желе да сруше Александра Вучића и баш их брига за последице. Ја молим све да разумеју колико је наука важна за равој једне земље. Да ли знате шта све раде геолози? Без њих, без рударско-геолошке струке, ми не бисмо имали ниједно водоизвориште у земљи. Они потврђују резерве воде. Без њих немате ни један једини пут, не ауто-пут, већ пут. Не бисмо имали ниједну зграду, не бисмо могли да се боримо против или ублажимо последице земљотреса, санирамо иједно клизиште. То све раде они. Сада, пошто их све мање имамо, а ове године се на смеру регионална геологија није пријавио нико, ја питам ко ће то да ради сутра у Србији? Шта ћете онда да радите - упитала је Брнабићева.

Она је рекла да се усред пумпања протеста од стране одређених медија, 10. јуна у Пожеги десио напад не геологе.

- Ти геолози нису радили за Рио Тинто, нити стране компаније. Они су радили за Геолошки завод Србије, за државу. Радили су хидрогеолошка истраживања. И онда су људи из удружења Сувоборска греда, које предводи Љиљана Браловић, говорница са протеста у Београду. Они су издали саопштење за медије где су рекли да не верују тим људима да раде хидрогеолошка истраживања. У саопштењу такође пише да овим путем поручују геолозима и Геолошком заводу Србије да овде нису доборошли и да без њих знају довољно о својим подземин водама. Ово није чак ни 19. век, ово је 18. век. Оваква хистерија се промовише сваки дан по Шолаковим медијима. Струка реагује ретко и појединачно. Зато што се људи плаше. Ја питам све људе куда све ово води - упитала је председница скупштине.

Брнабићева је изјавила да је ово питање опстанка Србије и да она никад неће ћутати већ ће се борити.

- Овде се не ради о власти. Овде се ради о томе да ли ће Србија ићи назад у 18. век или ће напредовати. Ако ми сада кажемо да нам не требају геолози, да нам не треба рударство, па да ли је то нормално? Где је нама струка, где је нама наука да каже да су ствари које се причају на протестима глупости, да причају људи који верују у кемтрејлс? Ако ово прође – то ће бити крај. Мислите да ће ти људи да онда „дозволе“ да се уведе 5г мрежа, да се Србија бави биотехнологијом? Ко хоће да ћути, нека ћути. Ја нећу. Ја волим ову земљу, ја ћу се борити за њен напредак - закључила је Брнабићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)