НЕТАЧНО ИЗНЕСЕНЕ ТВРДЊЕ: Министарство рударства и енергетике демантовало наводе Данијеле Несторовић
ПОВОДОМ навода посланице Еколошког устанка Данијеле Несторовић у серијалу Квака 23 новинске агенције Фонет, Министарство рударства и енергетике указује на нетачно изнесене тврдње.
Њихово саопштење преносимо у целости:
"Наиме, у Србији ниједном правном лицу није издато концесионо право на експлоатацију минералних сировина. Постојећа законска регулатива из области рударства јасно дефинише правила, услове и начин на који је могуће исходовати одобрење како за истраживање, тако и за експлоатацију минералних сировина. С обзиром да концесионо право на експлоатацију минералних сировина никоме није издато, држава не може да сноси никакву штету или трошак који би се одразио на грађане и буџет Републике.
Такође, поводом тврдњи о одлагању нуклеарног отпада и изјавама да Европска унија нема обавезу да у Србији примењује европски стандард о заштити животне средине, указујемо да је Србија кандидат за чланство у Европској унији и у складу са процесом европских интеграција сви закони и подзаконска акта су усклађени или ће бити усклађени у транзиционом периоду са директивама ЕУ.
Србија транспонује ЕУ директиве у области енергетике и животне средине и додатно Србија је потписница Софијске декларације, уговора о Енергетској заједници (где је једна од уговорних страна и Европска унија) и Париског споразума, којим смо се обавезали да ускладимо своје политике са европским циљевима. Све компаније које послују у Србији су у обавези да поштују законску регулативу Србије, која је, подсећамо, у процесу преговора о чланству у Европској унији.
Крајем марта 2024. године Европски парламент и Европски савет усвојили су измену процедура и контролних мера за транспорт отпада, које има за циљ, између осталог, да ЕУ не извози своје еколошке изазове у друге земље. Усвојене мере о извозу отпада поставиће стандард у превенцији еколошких и јавноздравствених проблема у трећим земљама који су изазвани неодрживим управљањем отпадом који је генерисан изван њих. Ова уредба ће искључиво дозволити извоз отпада генерисаним у ЕУ у земље које нису чланице ОЕЦД-а ако те земље обавесте Комисију да су вољне увести тај отпад и имају способност да одрживо њиме управљају.
Узгред, Директива Европског савета 2006/117/Еуратом од 20. новембра 2006. о надзору и контроли пошиљки радиоактивног отпада и истрошеног горива, забрањује извоз радиоактивног отпада у било које земље које нису чланице ЕУ и које не могу да управљају радиоактивним отпадом. Не постоји законски оквир, нити постоје одговарајуће инфраструктуре које би омогућили складиштење нуклеарног отпада из ЕУ у Републици Србији.
Најзад, члан 4 Законом о радијационој и нуклеарној сигурности и безбедности ("Сл. гласник РС", бр. 95/2018 и 10/2019) забрањен је увоз радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива иностраног порекла на територију Републике Србије.
Подсећамо на важност вођења дијалога и информисане расправе, засноване на чињеницама, јер изношењем лажи и нетачних информација у јавност грађани могу бити доведени у заблуду. Апелујемо и на медије да провере информације важне за безбедност и здравље грађана Србије пре него што их објаве" наводе из Министарства рударства и енергетике.
БОНУС ВИДЕО: Сарајево наставља стравичну ратнохушкачку кампању лажи против Вучића и Србије
Препоручујемо
БРНАБИЋВА ПОСТАВИЛА МАРИНИКУ НА МЕСТО: "Госпођу поменула нисам, сама се препознала...."
14. 07. 2024. у 21:03
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)