НЕТАЧНО ИЗНЕСЕНЕ ТВРДЊЕ: Министарство рударства и енергетике демантовало наводе Данијеле Несторовић

Novosti online

15. 07. 2024. у 12:39

ПОВОДОМ навода посланице Еколошког устанка Данијеле Несторовић у серијалу Квака 23 новинске агенције Фонет, Министарство рударства и енергетике указује на нетачно изнесене тврдње.

НЕТАЧНО ИЗНЕСЕНЕ ТВРДЊЕ: Министарство рударства и енергетике демантовало наводе Данијеле Несторовић

Фото: Јутјуб принтскрин

Њихово саопштење преносимо у целости:

"Наиме, у Србији ниједном правном лицу није издато концесионо право на експлоатацију минералних сировина. Постојећа законска регулатива из области рударства јасно дефинише правила, услове и начин на који је могуће исходовати одобрење како за истраживање, тако и за експлоатацију минералних сировина. С обзиром да концесионо право на експлоатацију минералних сировина никоме није издато, држава не може да сноси никакву штету или трошак који би се одразио на грађане и буџет Републике. 

Такође, поводом тврдњи о одлагању нуклеарног отпада и изјавама да Европска унија нема обавезу да у Србији примењује европски стандард о заштити животне средине, указујемо да је Србија кандидат за чланство у Европској унији и у складу са процесом европских интеграција сви закони и подзаконска акта су усклађени или ће бити усклађени у транзиционом периоду са директивама ЕУ.

Србија транспонује ЕУ директиве у области енергетике и животне средине и додатно Србија је потписница Софијске декларације, уговора о Енергетској заједници (где је једна од уговорних страна и Европска унија) и Париског споразума, којим смо се обавезали да ускладимо своје политике са европским циљевима. Све компаније које послују у Србији су у обавези да поштују законску регулативу Србије, која је, подсећамо, у процесу преговора о чланству у Европској унији.

Крајем марта 2024. године Европски парламент и Европски савет усвојили су измену процедура и контролних мера за транспорт отпада, које има за циљ, између осталог, да ЕУ не извози своје еколошке изазове у друге земље. Усвојене мере о извозу отпада поставиће стандард у превенцији еколошких и јавноздравствених проблема у трећим земљама који су изазвани неодрживим управљањем отпадом који је генерисан изван њих. Ова уредба ће искључиво дозволити извоз отпада генерисаним у ЕУ у земље које нису чланице ОЕЦД-а ако те земље обавесте Комисију да су вољне увести тај отпад и имају способност да одрживо њиме управљају.

Узгред, Директива Европског савета 2006/117/Еуратом од 20. новембра 2006. о надзору и контроли пошиљки радиоактивног отпада и истрошеног горива, забрањује извоз радиоактивног отпада у било које земље које нису чланице ЕУ и које не могу да управљају радиоактивним отпадом. Не постоји законски оквир, нити постоје одговарајуће инфраструктуре које би омогућили складиштење нуклеарног отпада из ЕУ у Републици Србији.

Најзад, члан 4 Законом о радијационој и нуклеарној сигурности и безбедности ("Сл. гласник РС", бр. 95/2018 и 10/2019) забрањен је увоз радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива иностраног порекла на територију Републике Србије.

Подсећамо на важност вођења дијалога и информисане расправе, засноване на чињеницама, јер изношењем лажи и нетачних информација у јавност грађани могу бити доведени у заблуду. Апелујемо и на медије да провере информације важне за безбедност и здравље грађана Србије пре него што их објаве" наводе из Министарства рударства и енергетике.

БОНУС ВИДЕО: Сарајево наставља стравичну ратнохушкачку кампању лажи против Вучића и Србије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији