И СРБИЈА У ОБРУЧУ НАТО БАЗА: Западни војни савез интензивно милитаризује Источну Европу и опкољава Руску Федерацију
НЕМИЛОСРДАН прогон Срба на Косову и Метохији који спроводе Куртијеве власти са прећутном подршком Запада, директно је повезан са изградњом нових, великих НАТО база око Србије, упозорава пензионисани генерал Милорад Ступар, магистар политичких наука, оснивач и први командант 72. бригаде за специјалне операције.
Он наглашава да се ове базе не граде због Србије, већ ради стратегијског опкољавања Русије, али да представљају латентну опасност за нашу земљу.
- Посматрајући ситуацију са позиције Србије као војно неутралне земље, види се да се наш иначе тежак геостратегијски положај погоршава са интензивном изградњом НАТО база у Албанији, Бугарској и Румунији. Оне се не праве због нас већ због Русије, али би у случају било какве ескалације на КиМ сигурно биле ангажоване против наше земље. Зато Куртијева власт непрестано провоцира сукоб у јужној покрајини у нади да ће се НАТО поново окренути против Београда - каже генерал Ступар.
Он наглашава да преко искустава из рата у Украјини НАТО доноси закључке на основу којих милитаризује Европу.
- Алијанса гомилање снага у Европи образлаже као "појачавање одбрамбене способности у циљу одвраћања Руске Федерације од агресије". Међутим, посматрајући геополитичку ситуацију очигледно се ради о геостратегијском опкољавању европског ратишта Руске Федерације. Рат у Украјини је довео до изузетног погоршања стратешке позиције Русије, јер су Шведска и Финска ушле у Алијансу, тако да је Балтичко море постало НАТО море. То показује најава изградње велике базе на стратешки важном балтичком острву Голанд. Може се рећи да је североисточно крило НАТО потпуно наткрилило европско ратиште Руске Федерације - каже генерал Ступар.
У марту 2024. је премијер Шведске Улф Кристерсон најавио да ће "заједно са партнерима из НАТО одбранити од Русије острво Готланд", грађено и надограђивано током Другог светског рата и Хладног рата као тврђава начичкана противбродском и противавионском артиљеријом. Острво је демилитаризовано после пада Берлинског зида, а на шведску најаву поновне милитаризацију и формирања подморничке базе реаговало је руско министарство иностраних послова: "Планови Шведске да формира НАТО базу на острву Готланд су провокација уз помоћ које Стокхолм и Алијанса некада мирно Балтичко море претварају у арену геополитичке конфронтације. Услед такве провокативне активности настају нове претње по безбедност пловидбе и привредних активности у региону."
Пажњи светске јавности усмерeној ка Украјини и балтичком региону промакли су слични догађаји на југоистоку Европе. Америчка Команда специјалних операција у Европи (SOCEUR), са седиштем у Штутгарту издала је 1. јуна 2022. саопштење: "Као део текућих напора у јачању способности снага за специјалне операције, кључних за регионалну стабилност, америчка Команда специјалних операција у Европи донела је одлуку да лоцира истурени штаб Снага за специјалне операције (SOF) у Албанији. Локација штаба обезбедиће повећану интероперабилност са нашим албанским савезницима, важан приступ транспортним чвориштима на Балкану и већу логистичку флексибилност. Албанија остаје снажан савезник у НАТО, а САД имају добре односе са албанском владом и Министарством одбране, што чини постављање истуреног штаба у савезничкој нацији природно погодним.
Осим тога, ова локација у великој мери смањује време путовања и повећава флексибилност и специјалних операција и конвенционалних снага у региону".
- Способност брзог кретања и обуке унутар Балкана, у блиској сарадњи са другим савезничким и партнерским снагама учинила је Албанију најбољом локацијом за ове напоре - рекао је генерал Дејвид Табор, командант Команде специјалних операција за Европу.
Обука америчких специјалаца обавља се у области Проклетија на тромеђи Албаније, Србије и Црне Горе, на истом простору који су уочи и током НАТО агресије користили западни војни инструктори, плаћеници и "Атлантска бригада" Албанаца из САД.
- После стварање изузетно јаких снага у Пољској и балтичким земљама НАТО је пребацио тежиште на своје југоисточно крило: у марту 2024. је отворио ваздухопловну базу код Бондстила на КиМ, код Ђаковице је направљен војни аеродорм, а на највишем врху Србије, Ђеравици, постављен је велики НАТО радар. У марту је отворена и велика ваздухопловна база за најмодерније авионе у Кучови, на 80 километара од Тиране, иако Албанија нема ниједан борбени авион. Ради се војно-поморска база у Драчу, на 180 километара јужно од Тиране која ће контролисати улаз из Средоземног у Јадранско море. У Бугарској се прави база за 5.000 војника која кошта око шест милијарди долара, јер се за њу гради комплетна инфраструктура, нафтовод, путеви, мостови, железничка пруга, а мора да се заврши до краја 2025. године. НАТО у Румунији, у округу Констанца, гради највећу ваздухопловну базу у Европи "Михаил Когелничану" која ће правазићи Рамштајн у Немачкој. У њој ће бити 10.000 припадника НАТО снага, а становаће са породицама у градићу који се за њих прави крај базе, са продавницама, вртићима, школама - каже генерал Ступар.
Он указује да се намера градитеља ових база лако препознаје када се посматра њихов положај на географској карти.
- Оне се налазе на линији Албанија - Бугарска - Румунија, која се у војсци назива Балкански правац, који омогућава да се "жабљим скоковима" од базе до базе доводе јаке снаге од албанске луке Драч, преко Косова и Метохије, у државе најближе Руској Федерацији, Румунију и Бугарску. Сада је јасно због чега су Американци после 1999. уложили огромна средства да пробију Проклетије и направе ауто-пут од албанске обале до КиМ. Постоје и четири НАТО базе у Грчкој које ће бити повезане са базама у Бугарској, а када се слици дода регионална сила Турска, чланица Алијансе, види се да је реч о намери потпуног опкољавања и стављања под контролу Црног мора. Ипак, они не могу да га контролишу без Крима, који има значај копненог носача авиона. Зато је геостратегијски најзначајнија борба Руске Федерације она која се води за Крим - објашњава генерал Ступар.
"Заборавни"
ЧЛАНИЦЕ НАТО које су признале тзв. Косово развиле су подмукао систем наоружавања војске Албанаца са КиМ, открива генерал Ступар:
- Пошто из формалних разлога НАТО не може директно да сарађује са "Косоварима", те државе организују вежбе својих војника у покрајини, али у повратку "забораве" сва возила, наоружање и опрему. Овај систем је још пре 10 година установила Немачка, а затим су прихватили и остали, нарочито Турска.
Реални ризици и притисци
НАЈВЕЋА европска ваздухопловна база НАТО која се гради у Румунији, у условима евентуално даљег заоштравања и ширења сукоба у Украјини и употребе тактичког нуклеарног наоружања довела би у опасност и наше становништво.
- Копнене снаге у Румунији од 10.000 НАТО војника са савременим оклопним системима такође ће бити фактор ризика за нашу источну границу. Очигледно је да смо геостратегијски посматрани у неповољнијем положају иако градимо војну неутралност, а све то што се дешава око нас има и смисао притиска на Србију да уђе у НАТО - каже генерал Ступар.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)