АНАЛИЗА "НОВОСТИ": Може ли Србија да очекује убрзавање процеса евроинтеграција
КОЛИКО смо само пута до сада чули излизану флоскулу упућену из бриселске администрације да је европска перспектива Западног Балкана неупитна и да стварање ЕУ није заокружено без нашег региона. Обећања се нижу, али битнијих промена није било. Остаје нада да би то могло да се промени када ускоро, од 1. јула, председавање од Белгијанаца преузме наш северни сусед Мађарска.
Много тога у ЕУ зависи од водећих земаља, али и од иницијатива које предузимају председавајући. Да ће Будимпешта и те како уложити напор да помогне Србији у процесу евроинтеграција, већ је поручио мађарски министар спољних послова Петер Сијарто. Он је казао да је план његове земље да одржи две међувладине конференције са свим земљама кандидатима за чланство, укључујући и Србију:
- Очекујемо да ће током нашег председавања бити отворен један или два нова кластера, са Србијом.
Сијарто је за Танјуг казао да ће један од главних фокуса мађарског председавања ЕУ бити да се значајно убрза процес проширења ЕУ на Западни Балкан, и подсетио да земље ЗБ чекају у просеку 15 година и два месеца на придруживање.
- Ако се не убрза процес проширења његов кредибилитет и сама политика проширења биће потпуно уништени. Не можемо то да приуштимо. Морамо да проширимо Унију, јер је у паду. Губимо конкурентност, губимо нашу тежину у глобалној политици. Потребне су нам свежина, нова енергија, динамика. Сада је више у интересу Уније да јој се придружи Западни Балкан, него што је у интересу ЗБ да се прикључи ЕУ.
Европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Оливер Вархељи, који се на маргинама министарског скупа у Луксембургу састао са шефом српске дипломатије Марком Ђурићем, потврдио је да је циљ отварање наредних кластера у преговорима са Србијом, као и подршка брзом финализирању реформске агенде. Он је навео да је наша земља посвећена путу ка ЕУ и наставку спровођења реформи.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да свакако очекује подршку Будимпеште током њеног шестомесечног председавања ЕУ, мада је навео да није сигуран да председавајућа земља може да промени много и учини велика дела:
- Наши односи су изузетни. Радимо и више од онога што се види, увек координишемо међусобне активности. Увек разговарамо са нашим мађарским пријатељима о томе, они са нама, свакако да очекујем њихову подршку, а да ли очекујем велика дела и може ли земља председавајући много да промени, нисам сигуран. Што се тиче наших мађарских пријатеља, мађарске браће, они су нам искрени пријатељи, највећи пријатељи које имамо у Европској унији.
Србија с нестрпљењем очекује хоће ли се процес евроинтеграција померити с "мртве тачке" након 1. јула. Последњи пут кластер са четири поглавља отворили смо далеког децембра 2021. године. Србија се у европском процесу налази више од две деценије. Споразум о стабилизацији и придруживању потписан је 2007, статус кандидата стекли смо 2012, преговори су почели 2014. Крајем 2015. отворили смо два поглавља, 2016. четири, 2017. шест, 2018. још четири, 2019. два, 2020. - ниједно. Привремено смо затворили само два од 35 поглавља, и то она о којима се не преговара.
Сусрет са Мишелом и Копманом
ПРЕДСЕДНИКА Вучића очекује серија разговора са европским званичницима у Бриселу. Он има заказане сусрете са председником Европског савета Шарл Мишелом и генералним директором Генералног директората Европске комисије за суседску политику и проширење Герт Јан Копманом. Вучић је казао да је састанак са Копманом посебно важан, јер је он "веома важан за агенду раста, све реформе око јединственог тржишта, зелених линија, зелених коридора..."
Лепо је звучало када је средином прошле године председник Европског савета Шарл Мишел поручио да би ЕУ и Западни Балкан требало да буду спремни за проширење до 2030, што је касније потврдио и комесар за проширење Вархељи. Колико дуго већ чекамо, гледајући на спорост бриселске администрације, то делује готово "сутра". Београд сматра да можемо да будемо спремни још раније.
Мигранти
МАЂАРСКА је међу своје приоритете ставила и пооштравање миграторне политике и проширење ЕУ. Будимпешта се пре свега залаже за "уједначену" политику у овом домену. Француски економски и финансијски дневник "Еко" преноси речи мађарског министра за европске послове Јаноша Боке који наглашава да ће бити учињен активни напор да би се остварио напредак у проширењу.
Министар Ђурић истакао је да Србија до 2027. године планира да заврши све главне законодавне, економске и политичке реформе потребне за придруживање наше земље Европској унији. Али, уместо да напредује Србија, тренутно "брзи воз" хвата Украјина, којој је ова привилегија дата у покушају да је "одвоје" од Русије, а успут профитира и Молдавија. Исти циљ се помиње и за Западни Балкан - извлачење из руског загрљаја. Недавно је и шефица немачке дипломатије Аналена Бербок нагласила да је проширење у том смислу од суштинског значаја, и у заједничком интересу.
Санкције Русији и тзв. Косово
БРИСЕЛ посебно инсистира на поштовању владавине права, а "има нас на оку" и због неувођења санкција Руској Федерацији. Траже од нас веће усклађивање са спољном и безбедносном политиком, а нарочито је кост у грлу поглавље 35 које се у нашем случају односи на Косово и Метохију и где нам, фактички, траже признавање тзв. Косова.
Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Ђозеп Борељ изјавио је да је Унија спремна да продуби постепену интеграцију Западног Балкана и прошири подршку партнерима са ЗБ, али да им поручује да буду уз ЕУ у "одбрани међународног поретка". Навео је и да одржавање блиских веза са режимом руског председника Владимира Путина "није компатибилно са изградњом заједничке будућности унутар ЕУ".
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)