МИНИСТАРКА ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ: Србија се налази у тешкој ситуацији, али не одустаје од борбе за истину
МИНИСТАРКА рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић рекла је данас, гостујући на телевизији Хепи, да се наша земља налази у тешкој ситуацији због гласања у Уједињеним нацијама и Савету Европе, али да Србија не одустаје од борбе за истину.
- Деведесетих година је пре свега кроз западне медије створен наратив да су Срби кривци и агресори, а остали народи у региону жртве. Колико год да смо се тада борили против, то је био трасиран пут, који се развијао и дошао до врхунца 1998. године на Косову и Метохији, и то је постао пут без повратка за омаловажавање српских жртава. Нажалост, то што се дешавало у Босни и Херцеговини, жртава је било на свим странама као и недужних страдања, а с друге стране имамо наратив да су Срби једини кривци. Када је у питању НАТО бомбардовање, агресор не постоји. И када су у питању цивилне жртве те агресије, као што су на пример новинари РТС-а, ни у том контексту Срби нису равноправне жртве. Тешка борба је пред нама на челу са председником Вучићем – коме сада после 29 година треба тема Сребренице и Срба као геноцидног народа која се отвара пред Уједињеним нацијама, та Пандорина кутија, као да није било раније злочина у историји. Имали смо Хашки трибунал, па декларацију у нашој Скупштини, чиме смо показали да не потцењујемо ничије жртве. Борба је тешка, јер знате да сте унапред скоро осуђени, али не смемо да одустанемо и да се не боримо. И не смемо да се предамо, јер и даље има слободоумних држава и народа на свету који виде неправду и силу моћних земаља које желе да на Србију свале кривицу. Албанци нису испунили своје обавезе из Бриселског споразума, када настрада Србин са севера Косова и Метохије, да ли је тај живот мање вредан? И зашто довођење силованих жена на седницу УН? Јел' ми немамо жртве или су наше жртве и наше жене мање вредне? - навела је она.
Министарка је додала да би изгласавање резолуције о Сребреници у Уједињеним нацијама ставило политички печат и колективну пресуду српском народу и будућим нараштајима, и да је неодговорно понашање припадника опозиционих странака који говоре против своје земље у овом тешком тренутку за Србију.
Министарка је рекла да „Електропривреда Србије“ основала ћерку компанију за стабилно снабдевање наших грађана на северу Косова и Метохије, у шта је ЕПС уложио 40 милиона евра, како би се обезбедило стабилно снабдевање.
- Међународне институције нагледају примену договора, важно је да наши грађани имају поверење, да сарађују са „Електросевером“, док ће се сви проблеми решавати у сарадњи са грађанима - рекла је она.
Министарка је додала да је 54 одсто домаћинстава остварило попусте на потрошњу струје у марту.
- Хвала грађанима који су се понашали одговорно током целе грејне сезоне. У марту су остварене највеће уштеде у потрошњи електричне енергије, чак 54 одсто домаћинстава добило је попусте док је четвртина остварила највећи попуст од 40 одсто, односно 830.000 домаћинстава. Надам се да ће грађани и у наредном периоду наставити да се понашају одговорно. Ову иницијативу покренули смо ради подизања свести и мале промене навика да бисмо више водили рачуна о потрошњи енергије, а самим тим пружили подршку енергетском систему и заштитили буџет грађана - рекла је она.
Министарка је додала да попусти за рационалну потрошњу енергије „Електропривреду Србије“ коштају око 80 милиона евра, да то није мали износ који је једнак инвестирању у ремонт једног блока термоелектране или хидроелектране.
Ђедовић Хандановић је указала да се цене струје и гаса за грађане неће повећавати.
- Рекли смо још у новембру након разговора са Међународним монетарним фондом када смо се борили за најбоље услове за наше грађане, да се цене неће повећавати у овој години. Што се тиче цена за привреду, гас ће појефтинити 15 одсто, а струја око 20 одсто, у зависности од методологије обрачуна. Држава ће наставити да ради на стварању што конкурентнијег амбијента за привреду, како би производи из Србије били атрактивнији на тржишту, а на то значајно утичу цене струје и гаса - рекла је она и додала да је држава стала иза привредника током енергетске кризе, када је цена струје на тржишту износила више од 600 евра по мегават часу, и да ће се увек понашати одговорно.
Додала је да је потребан конструктиван дијалог стручњака у коме ће се аргументовано разговарати на основу чињеница како да користимо своје природне ресурсе, на одржив и безбедан начин.
- Најважније је да паметно користимо природна богатства, у корист развоја привреде, да изменимо Закон о рударству и тиме још више заштитимо интересе Србије, наставимо одговорно да приступамо природним ресурсима, не на штету људи, природе и биодиверзитета. Тиме бисмо омогућили више радних места за грађане у западној Србији, веће плате у том крају и могућности да се људи из иностранства врате у нашу земљу. Без критичних минералних сировина нема зелене агенде и енергетске транзиције, потребно је да сагледамо како можемо да их искористимо а не да будемо теоретичари завера јер тиме доносимо само лоше нашој земљи, као што то раде опозициони политичари - рекла је она.
БОНУС ВИДЕО:
ФОРМИРАЊЕ ВЕЛИКЕ АЛБАНИЈЕ УВЕЛИКО У ТОКУ: Албанци скандирали терористичкој УЧК и отворено претили
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)