МЕГА БАЗА НАТО ЈАЧА ПРИТИСАК НА НАШУ ЗЕМЉУ: Анализа "Новости" - Како ће нови војни комплекс у Румунији утицати на нас
ИЗГРАДЊА највеће европске базе НАТО у Румунији рефлектоваће се и на Србију - највише кроз појачавање западних тежњи да и она постане део антируског фронта, а у мањој мери ће тај геостратешки подухват повећати непосредну опасност по наше становништво у сусрет могућем војном судару Алијансе са Русијом.
То би, у најкраћем, била оцена аналитичара по обзнањивању вести да ће се у комшилуку подићи грандиозни комплекс НАТО, већи чак и од чувене базе "Рамштајн" у Немачкој. Пројекат "тежак" 2,5 милијарди долара предвиђа проширење постојеће базе "Михаил Когалничану" у округу луке Констанца, величине омањег града, са циљем јачања капацитета Алијансе у црноморском региону у светлу нових размера сукоба на Истоку. Нова база биће само једна у низу других НАТО локација којима је окружена Србија у деликатном тренутку, а после најаве да ће НАТО у Бугарској расподелити мултинационалне бригадне борбене групе од укупно 5.000 људи из пет суседних земаља, Италије и САД, затим отварања ваздушне базе НАТО у Албанији.
Према најавама, нови комплекс код Констанце ће се простирати на површини од скоро 3.000 хектара на којој ће убудуће моћи да борави до 10.000 војника и њихових породица. Већ је започета изградња основне инфраструктуре, приступних путева и електричне мреже. Пројекат обухвата и нове писте, платформе за наоружање, хангаре за војне авионе, али и школе, вртиће, продавнице, па чак и болницу. Ипак, румунски и НАТО званичници нису изнели више детаља о томе када би послови могли да буду приведени крају.
Председник скупштине Клуба генерала и адмирала Србије Миломир Миладиновић изградњу нове НАТО базе у Румунији види као чин приближавања Алијансе Русији, али и као један вид притиска и претње према Србији.
- Чињеница да смо окружени НАТО чланицама и базама "Девеселу" у Румунији, "Бондстил" на КиМ и однедавно "Кучова" у Албанији није лака и не може да буде пријатна и повољна за нас - каже за "Новости" генерал Миладиновић. - Изградњом већег броја база око нас, појачава се НАТО окружење. Практично није реч о непосредној претњи јер су Румунија и Албанија правиле и друге сличне објекте, па није било ништа проблематично, али ово јесте својеврсни притисак и према нама како бисмо променили наш однос према Русији, односно, према НАТО и ЕУ.
Почетком марта у Албанији је свечано отворена обновљена ваздушна база из времена комунизма за опслуживање НАТО авиона услед, како је тада изјавио премијер Албаније Еди Рама, повећања претње из Русије. У пројекат је НАТО уложио око 50 милиона евра. Лоцирана је на стотинак километара јужно од Тиране, док су прве летелице које су допремљене била три потпуно нова наоружана дрона типа "барјактар", које је Турска недавно испоручила Албанији.
Миладиновић оцењује да локација за највеће упориште Северноатланске алијансе у Европи није случајно изабрана због близине Румуније и Русије:
- Мађарска заузима уздржан став према специјалној војној операцији у Украјини, као и Словачка. Пољска је традиционално против Русије. Према томе, Румунија која је бивша чланица Варшавског пакта одједном је постала прозападна, док је на челу државе Немац. Мислим да је то њихово опредељење да би и на том делу европског континента имали базу која је потенцијална опасност за Русију. Нисам склон да прогнозирам о овоме што се све више прича да је трећи светски рат на помолу јер без обзира на то колико су појединци ратоборни, сви се плаше рата и знају да сукоб није тако једноставна ствар што се показује и на примеру специјалне војне операције у Украјини. Према томе, нисам склон да верујем да је то нека коначна опасност за нас, али у сваком случају изазива респект и наше дубоко размишљање о начину како се припремити за тако нешто.
Румунија је дуго била кључно чвориште за операције НАТО у региону Црног мора, док је премијер Марсел Чолаку летос за "Њузвик" изјавио да се његова земља већ успоставила као "сидро источног крила Алијансе". Хиљаде америчких војника прошло је кроз земљу током обуке и безбедносних мисија од почетка рата Русије и Украјине. Такође, амерички борбени и осматрачки авиони редовно делују одатле као део полицијских операција НАТО.
- Румунија ће наставити да буде поуздан савезник САД који је посвећен стабилности и миру у централној и источној Европи. Одлучни смо да снажно допринесемо трансатлантској заједници и чврсто подржавамо демократске вредности и основна права и слободе. Јачање стратешког партнерства Румуније са САД у економским и безбедносним димензијама је приоритет. Стална претња руских активности у Румунији захтева да њихове прикривене и хибридне претње схватимо веома озбиљно - рекао је тада Чолаку.
У бази "Девеселу" кључан штит
У РУМУНИЈИ се већ налази војна база НАТО "Девеселу", удаљена око 300 километара ваздушном линијом од Београда. Ту је смештен један од кључних система америчког и НАТО ракетног штита у Европи. Румунија је потписивањем документа са Вашингтоном 2011. године постала директно део обрамбене инфраструктуре, а представници обеју земаља парафирали су споразум о размештању на територији Румуније дела америчког антиракетног штита у Европи. За то је одређена војна база "Девеселу", која је изграђена 1952. године, када су у њу стигли "мигови" 15, 19 и 21.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)