КУРТИЈЕВ НОВИ ТРИК СА ДВА КОЛОСЕКА: Приштина тражи да напредак у преговорима са Београдом не буде мерило за чланство тзв. Косова у ЕУ

М. Станојковић

24. 01. 2024. у 07:00

У НАМЕРИ да изнова обесмисли даљи дијалог, избегне преузете обавезе из споразума и за неуспех преговора оптужи Београд, Аљбин Курти се у Скопљу послужио новим триком.

КУРТИЈЕВ НОВИ ТРИК СА ДВА КОЛОСЕКА: Приштина тражи да напредак у преговорима са Београдом не буде мерило за чланство тзв. Косова у ЕУ

Фото: Профимедиа

Његов захтев је да се процес чланства тзв. Косова у ЕУ потпуно одвоји од нормализације односа са Београдом!

Курти је обраћање на скупу Западног Балкана искористио да нападне нашу страну, како би оправдао то што упорно одбија да формира Заједницу српских општина, наводећи да се "мора разумети да није лако нормализовати односе са државом којој није приоритет ни Запад, ни демократија". Он је подсетио и да је Приштина аплицирала за чланство у друштво "двадесетседморке" крајем 2022. године и да чека упитник са питањима Европске комисије.

- Пошто смо нормална, демократска држава која треба да нормализује односе са државом која није демократска, а према најпрестижнијим међународним организацијама у питању је хибридни режим, не треба да будемо кажњени. Није фер да земља у којој је воља за улазак у ЕУ 94 одсто грађана, остаје талац питања нормализације са земљом у којој воља за улазак остаје на 35 одсто.

Каријерни дипломата Зоран Миливојевић истиче да је ова Куртијева изјава само показатељ да он нема намеру да испуни Бриселски споразум и ЗСО, а да је ово заправо порука коју шаље и западним лидерима и Београду.

- Приступање Приштине ЕУ не заслужује пажњу, јер она нема статус државе. Истовремено, јасно је да и Приштина и западни центри моћи имају исте циљеве, а то је потврда косовске државности. Ово је покушај да се на силу заокружи косовска државност и још један притисак на Србију.

Доцент Факултета политичких наука Милан Крстић истиче да би Курти највише волео да уђе у ЕУ, а да не испуни ништа од онога што је обећао Србима.

- То је Куртијева јасна максималистичка радикална агенда од које он суштински не одступа, тако да то није никакав новитет, с тим што мислим да му то неће поћи за руком. С друге стране, чињеница је да се Куртију гледало кроз прсте више него што је потребно у претходном периоду. До Бањске се притисак вршио искључиво на њега, а од Бањске је тај притисак равномерно распоређен на Београд и на Приштину.

Некадашњи шеф дипломатије Владислав Јовановић за наш лист подсећа на то да и ова изјава, као и многобројни слични Куртијеви поступци, показује да он није само несташан дечак на Балкану, него да је инструмент политике Запада према нама.

- Све што чини је са неком врстом прећутног одобравања. Он је ту да провоцира Србију, да је истерује из принципијелног тежишта на простор тактичких надгорњавања. Испод тога се крије намера да Запад "улови" Србију на том простору где би она могла да начини неку грешку. Јасно је да ће се на све што Курти ради или говори, гледати кроз прсте - објашњава Јовановић.

Својевремено, на почетку процеса, дијалог с Приштином и преговори о чланству са ЕУ, Београду су се сервирали као два одвојена колосека. Али одавно се дошло до тога да је Запад укрстио ова два пута. Европски званичници су сада јасно испоручили захтеве за чланство Србији - нормализација односа са Приштином, односно примена Охридског споразума, који у својим спорним деловима значи признавање независности тзв. Косова и пријем у УН, као предуслов за наше коначно приступање европској породици, што је за Београд неприхватљиво. Као недвосмислена потврда укрштања колосека јесте и рад на томе да Охридски споразум постане део поглавља 35 већ до краја јануара.

- Неопходно је да наша земља затражи од ЕУ да се изјасни да ли она као међународна организација признатих држава нас жели под истим условима које су важиле за пријем других чланица или нас дискриминише - напомиње Јовановић.

Гервала: Нови приступ

СЛИЧНО интонирање могло се чути и од министарке спољних послова лажне државе Донике Гервале, која је истакла да се "процес дијалога у последње две године показао као неуспешан":

- Како је процес дијалога напредовао, посебно у последње две године? Показало се да је неуспешан, иначе се не може назвати процесом у којем, док се за столом разговара о важним темама, једна од страна вежба паравојне снаге да нападну државу чији је представник испред њега. И ово би требало да буде врло јасан сигнал да је дијалог какав је до сада осмишљен пропао и да морамо имати нове идеје и потпуно нови приступ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији