СНС ИЗГРАДИО ЧВРСТ ТЕМЕЉ ЗА ВЛАСТ ОД ЧЕТИРИ ГОДИНЕ: На поновљеном "заокруживању" листа коју је предводио Вучић појачала децембарски тријумф
НАКОН реприза избора, пред истек 2023. и у првим данима нове године, на укупно 43 бирачка места, а после проглашења коначних изборних резултата, очекује се да до краја јануара буде конституисана Народна скупштина.
Како је најављено, и на нову Владу Србије не би требало да се чека дуго, а будући кабинет у Немањиној 11 могао би да буде један од ретких који ће изгурати пун четворогодишњи мандат.
После убедљиве победе листе "Александар Вучић - Србија не сме да стане", са 70 одсто освојених гласова на осам биралишта, на којима је 2. јануара поновљено гласање за народне посланике, напредњацима следује чврста прва позиција са 46,75 одсто, односно 1.783.701 гласова. Према прелиминарним проценама, они ће имати 129 мандата у новом скупштинском сазиву, с тим што постоји могућност да у коначној расподели добију још једно место. Другопласирана "Србија против насиља" ће вероватно имати 65 посланика, листа око социјалиста и Јединствене Србије - 18, НАДА и "Ми - глас из народа" Бранимира Несторовића по 13, Савез војвођанских Мађара - шест, колалиција у којој су Странка правде и помирења и Демократски савез Хрвата - два, колико и СДА Санџака, док ће по једног представника имати листа Шаипа Камберија и Руска странка.
Према проценама директора ЦеСИД Бојана Клачара, било је очигледно да ће СНС на поновљене изборе ићи на максимално добар резултат и да би им потенцијални још један мандат значио много бољу позицију у парламенту. Истовремено, објашњава Клачар, постоји могућност да део опозиције уђе у неку врсту бојкота новог сазива.
- Опозиција трпи притиске дела опозиционе јавности да одустане од мандата и да уђе у неку врсту бојкота. Сматрам да је она свесна да би то у овом тренутку било контрапродуктивно - објашњава Клачар, за "Новости". - Једна варијанта је да нормално учествују у раду, друга да прихвате мандате и учествују у конституисању Скупштине, а да потом врате посланичка места, што мислим да је најмање реална опција. А може се догодити и да преузму мандате, а онда бојкотују рад.
Када је реч о формирању владе, и Клачар очекује да се неће чекати на последњи законски рок од 90 дана по конституисању Скупштине. Иако је председник Србије Александар Вучић наговестио да би досадашња премијерка Ана Брнабић могла да оде на "заслужену паузу", према кладионицима она и даље има највише шансе да преузме чело кабинета у Немањиној. Да она буде нови председник Владе, дата је квота од 1,80. Следећи фаворит кладионичара за ово место је министар одбране у прошлом мандату Милош Вучевић са квотом - 1,90. Трећа опција је министар финансија Синиша Мали за кога је квота за клађење 2,5.
- Мислим да око питања премијера тренутно нема јасног одговора ни у самој СНС. То може да буде неко из најјужег круга људи од поверења, али и нека респектабилна јавна личност, која није члан странке - сматра Клачар.
Ко год да преузме вођење тима из Немањине, Клачар верује да је реални сценарио, али и политички интерес да на његовом челу истраје пуне четири године.
- То би оставило довољно временског простора да се реализују неки стратешки пројекти за које је СНС добио подршку, од "Експа", метроа, путева... Ипак, узимајући у обзир досадашње искуство, не можемо занемарити фактор могуће политичке кризе или жеље да у неком тренутку владајућа странка на ванредним изборима жели да продужи мандат или добије нови легитимитет за власт.
Од 2012. најкраћи мандат имала је Влада изабрана после избора 2022. - 12 месеци, а само три месеца дуже успела је да се одржи она формирана 2020. Најдуже је радио министарски тим састављен 2016. године - 42 месеца.
Разлаз "Националног окупљања"
КОАЛИЦИЈА "Национално окупање", у којој су били Двери и Заветници, отишла је у прошлост. Њихови лидери саопштили су да ће ове две странке убудуће наступати самостално и да ће самим тим, "сносити појединачну политичку одговорност за ставове изречене после понављања избора".
- Обавештавамо јавност да је на дан када су на појединим бирачким местима поновљени нерегуларни избори, престала да постоји предизборна коалиција "Национално окупљање". Српски интелектуалци који су у изборној кампањи дали начелну и програмску подршку нашој коалицији, од момента гашења "Националног окупљања", више не стоје иза изјава појединих странака чланица бивше коалиције.
Стаменковски: Изјава као признање
ПРЕДСЕДНИЦА Српског покрета Заветници Милица Ђурђевић Стаменковски, реагујући на изјаву председника Србије Александра Вучића, да би волео да је види у редовима напредњака, истакла је да није било разговора о њеном приступању СНС.
- Наша одговорна политика и државотворна логика сигурно је определила Вучића да се похвално изјасни о мом раду. С обзиром на то да је реч о фигури с највишим политичким ауторитетом у држави, оно што је рекао доживљавам и као признање.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (43)