ПОЗИВ СТРАНЦИМА УДАР НА ТЕМЕЉЕ УН И СУВЕРЕНОСТ: Колико је остварљива идеја опозиције о међународној истрази о наводној крађи на изборима

С. Ровчанин Томковић

21. 12. 2023. у 07:45

МЕЂУНАРОДНА истрага избора спроведених 17. децембра, коју ових дана траже из прозападне опозиције, али и неки европарламентарци, била би кршење Резолуције Уједињених нација о мешању у изборне процесе. Једино Организација европске безбедности и сарадње (ОЕБС), чији су посматрачи надзирали процес гласања, има легитимну основу да оцењује да ли су избори били слободни и фер - сагласни су саговорници "Новости".

ПОЗИВ СТРАНЦИМА УДАР НА ТЕМЕЉЕ УН И СУВЕРЕНОСТ: Колико је остварљива идеја опозиције о међународној истрази о наводној крађи на изборима

Фото З. Јовановић

Европосланица Виола фон Крамон и неколико њених колега предложили су међународну истрагу о наводној крађи гласова, то је подржано и од дела опозиције са листе "Србија против насиља" која протестују испред зграде РИК. ОЕБС је изнео став да су парламентарни избори у Србији технички били добро спроведени и вођени и да су бирачима понудили адекватан избор политичких алтернатива. Сам дан избора, наводи се, генерално је прошао без неправилности, али су били пристуни изоловани инциденти физичких напада. Комплетан извештај у којима ће се наћи и замерке, као и препоруке биће готов за неколико недеља. Осим тога, СПН и остали учесници у трци тражили су и прихватили изборне услове који су договорени управо са ОДИХР.

Некадашњи министар спољних послова Живадин Јовановић каже за "Новости" да једино ОЕБС односно канцеларија ОДИХР која се бави изборима има легитимну основу да оцењује процес.

- Сви други фактори, организације, појединци, странци, амбасаде, дипломате могу имати запажања и захтеве, али ти њихови ставови немају утемељење у систему као што има посматрачка мисија ОЕБС. Посматрачи ће припремити извештај који ће бити верификован на органима ОЕБС у Бечу и онда он долази до српских институција које доносе коначну одлуку. По међународном праву и Повељи УН нико нема право да се меша у изборни процес суверене државе које су дужне су да поштују стандарде ОЕБС и УН. Генерална скупштина УН је донела Резолуцију о забрани мешања у изборне процесе. Морају се следити институције међународног значаја које имају своје процедуре, оцене и међу њима је најмеродавнији ОЕБС. Нико нема право да врши истрагу у сувереној земљи, то се коси са суверенитетом.

Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик рекао је да избори у Србији још нису готови и да свака примедба на регуларност мора да се провери темељно:

- Верујем да ће релевантне власти, посебно у Београду, да испрате све примедбе на нерегуларности и предузму адекватне мере у складу са процедурама и мерама. Ако треба негде и да се понове избори. Потребно је поверење, то се тиче свих нивоа, републичког и локалног. Битно је да нови српски парламент и влада прате препоруке свих посматрачких мисија, али и примедбе, као и цео извештај мисије ОЕБС који ће бити објављен наредних недеља. Нећу да оцењујем изборе, јер нам треба детаљнији извештај мисије ОЕБС. Сложићу се са оним што је рекао високи представник Борељ и други, а то је да смо забринути бројем примедаба о различитим врстама неправилности, то треба испитати темељно.

Ново гласање 30. децембра

НОСИЛАЦ листе "Србија против насиља" Мариника Тепић је и јуче наставила штрајк глађу тражећи понављање избора у Београду. Републичка изборна комисија, према речима председника Владимира Димитријевића, "није надлежна за тај захтев". Он је казао да ће се избори на републичком нивоу поновити на 28 бирачких места 30. децембра.

Програмски директор ЦеСИД-а Иво Чоловић изјавио је да би поништавање београдских избора, онако како то тражи листа "Србија против насиља", био преседан у српском изборном праву.

- Колико знам, мислим да би једино Уставни суд могао да донесе одлуку о поништавању београдских избора. Тренутно је то на дугачком штапу, тако да нисам сигуран да ће се тако нешто десити. Може да дође до поништавања избора на појединим бирачким местима - објаснио је он.

Иначе, после избора 1996. године ОЕБС је имао замерке на регуларност избора, људи су изашли на улице и онда је почетком фербуара на захтев тадашњег председника Слободана Милошевића донет лекс специјалис којим је призната победа опозиције у престоници.

Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да је током читаве предизборне кампање било потпуно јасно да опозиција окупљена испред листе "Србија против насиља" припрема протесте:

- Део опозиције покушава да добије власт путем револуције на улици. Ми смо рекли у сваком тренутку, уколико глас народа буде такав да неко други има поверење, ми ћемо честитати и идемо у опозицију.

Коментаришући оптужбе опозиције у вези са гласањем грађана из Републике Српске, Брнабићева је објаснила да су ти људи грађани Србије:

- Баш као што неко ко је држављанин Србије, а живи 15, 20 година или 25 година у Лондону, има право да гласа и гласа. И тим гласовима се они поносе, али кад гласа неко из Републике Српске који ту живи практично, онда они не могу. Границу између Републике Српске и Србије је укупно на изборни дан прешло 20.368 људи. Ту су и странци, много њих су људи који немају наше држављанство, и много њих деца. Опозиција бије људе испред Републичке изборне комисије, покушавају насилно да уђу са хладним оружјем, са палицама, пендрецима, ножевима и тако даље. Зато што не знају да Републичка изборна комисија није надлежна за изборе у граду Београду.

Пухало: Не кривите обичне људе

ПОЛИТИЧКИ аналитичар из Бањалуке Срђан Пухало говорио је јуче за Н1 о оптужбама листе "Србија против насиља" да су људи из Републике Српске довожени да гласају и да су избори тако "покрадени".

- Морате имати у виду да се у Републици Српској добијање српског држављанства доживљава као патриотски чин, а одлазак у Србију на гласање као симболична порука да не постоји граница између нас, и то је тако дуги низ година. Око 12.500 људи у Републици Српској је имало право гласа у Србији на овим изборима, а од тога је тек половина изашла! То није проценат који може да утиче на резултат. Немојте да кривите обичне мале људе за то - казао је Пухало.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

ХРВАТИ ШОКИРАЛИ РУСИЈУ: Урадили оно што чак ни Американци нису били спремни да учине