НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
Испод радара пролази све већа укљученост источноазијских сила у рат у Украјини. Осим недавног доласка најмање 10.000 севернокорејских војника на руску страну, те све већу улогу Кине, Јапана и Јужне Кореје, поставља се питање воде ли те земље у разореној Украјини прокси сукоб.
Како ствари стоје, одговор на ово питање је потврдан. Сви показатељи указују на то. Украјина је постала полигон за натецање у наметању интереса источноазијских земаља на глобалној сцени, пише Форејн полиси.
Руска агресија на Украјину има сва обележја прокси рата. Москва је јасно артикулисала стајалиште да Украјина није независна држава и да је прави циљ те инвазије Запад, односно Сједињене Америчке Државе. Чланице НАТО-а и неколико других западних земаља у тој борби подупиру Украјину испоруком оружја.
Запад одбраном Украјине заправо жели да ослаби Русију, а то је јасно рекао и амерички министар обране Лојд Остин који је јавно признао да "жели да види Русију ослабљену", каже Форејн полиси.
И док је укљученост Запада потпуно јасна у целој овој причи која је већ до сада однела стотине хиљада живота, каква је прича с источноазијским државама? Је ли овај рат и њихов, те ако јесте, с којим циљем?
Кина добро живи од Русије
Кренимо с онима који су на страни Русије. Иако се Кина од самог почетка рата суздржава од отвореног снабдевања Русије оружјем, увелико су радили на томе да Москви осигурају способност да настави с деловањем у Украјини. Не само да су се противили западним санкцијама, него су користили свој утицај на глобалном Југу да смање осуду Русије.
Русија, додајмо, већину своје бојне робе и компоненти увози из Кине, а како тврди амерички државни секретар Ентони Блинкен, Кина сада снабдева Русију с око 90 одсто увоза микроелектронике и 70 одсто увоза алатних стројева.
Према царинским подацима, Пекинг сваког месеца испоручује у Русију више од 300 милиона долара робе с двојном наменом, а важно је подсетити и да је кинеска војска учествовала у војним вежбама у Белорусији овог лета, само неколико километара од пољске границе.
Северна Кореја је најдиректнија од свих
С друге стране, Северна Кореја је заузела далеко директнији приступ. На почетку агресије били су једна од само пет држава које су гласале против резолуције УН која се противи руској агресији, а сада су ратификовали споразум којим се обе државе обавезују да помогну једна другој у случају напада.
Северна Кореја снабдела је Русију артиљеријским гранатама и балистичким пројектилима како би обновила све мање залихе муниције. Али највећи корак догодио се прошлог месеца, када је Северна Кореја послала око 10.000 војника у Русију, од којих се неки већ боре у регији Курск, а према расположивим информацијама прва тела севернокорејских војника већ се враћају у сандуцима у домовину.
На страну Украјине стала су два савезника Сједињених Америчких Држава. Јапан је у почетку координирао санкције са западним партнерима, а начини на који Украјини пружају помоћ, бројни су.
Јапан пуно помогао
Војна возила, беспилотне летелице, али и 12 милијарди долара друге помоћи чине Јапан једним од највећих донатора нападнутој земљи. Такође су и ревидирали своја ограничења на извоз оружја, омогућивши пренос пројектила "патриот" произведених у Јапану у Сједињене Америчке Државе, чиме су помогли да америчке залихе остану стабилне чак и када се део те опреме шаље у помоћ Украјини.
Допринос су дали и дипломатски, искористивши своје везе како би деловали на скупљање помоћи Украјини. На пример, током јапанског председања Г-7 2023, тадашњи премијер Кишида Фумио упутио је позиве разним земљама с глобалног југа како би украјински председник Володимир Зеленски могао да учествује с њиховим представницима на самиту у мају.
Јужна Кореја се од самог почетка сукоба суздржавала од испоруке оружја Украјини, али су пружили знатну хуманитарну помоћ, као и ону у разминирању и војној опреми. Такође су се прикључили санкцијама против Кремља те баш попут Јапана обновили америчке залихе оружја, опскрбљујући Сједињене Државе артиљеријским гранатама и тиме дајући могућност Вашингтону да шаље гранате у Украјину.
Јужна Кореја помогла Америци, добар посао и у Пољској
Јужна Кореја је, осим тога, јако повећала извоз војне опреме у Пољску, а након информације о доласку севернокорејских војника у Украјину, разматрају и још већу потпору, односно снабдевање Кијева оружјем.
Јасно је из свега овога да ове четири источноазијске земље воде прокси рат. Пекинг и Пјонгјанг желе да Москва превлада у овом сукобу јер деле руску визију постзападног поретка у којем су САД и савезници ослабљени, а Путина Ким Џонг Ун и Кси Јинпинг виде као савезника у тој борби.
Слична је мотивација Токија и Сеула. Токију овакав поредак одговара, а понајвише забрана мењања граница силом након завршетка Другог светског рата.
Сеул, осим забринутости због савеза Северне Кореје и Русије, такође је мотивисан да осујети покушаје промене тренутног стања. Заједно, њихове акције за помоћ Украјини да превлада такође имају за циљ да пошаљу поруку Кини и Северној Кореји да сваки покушај насилне промене статуса кво долази са страшним последицама.
Шта када дође Трамп?
Треба рећи да би се размера подршке зараћеним странима могла и мењати, зависно од тога колико ће САД и Русија остати предани у раздобљу које је пред нама. Трампов, на почетку текста споменути, повратак у Белу кућу могао би да резултира великим променама у политици САД.
Подсетимо, новоизабрани амерички председник најавио је да ће рат окончати за један дан, али још нико не зна на који то начин планира постићи, подсећа Форејн полиси.
Дође ли до тога, прокси рат источноазијских земаља у Украјини престаће истог трена. Ако се сукоб настави, а потпора САД Украјини падне, Јапан и Јужна Кореја неће одустати од помоћи, али ће она сигурно бити у мањем обиму. Северна Кореја и Кина готово сигурно неће смањити своју укљученост јер заједнички циљ који их уједињује за све је три земље од кључне важности.
Циљ свима остаје исти. Подупирати трећу страну да поткопа способност њихових конкурената, а за све то ће неко други плаћати животом.
(Јутарњи.хр)
Препоручујемо
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)